/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Huba ze sklejki dodaje klimatu

xm3

Autor: oprac. dja
Źródło: xm3
Data: 2011-09-14


W samym centrum Łodzi, na ulicy Piotrkowskiej, otwarta została nowa klubo-kawiarnia "zmianatematu". Lokal mieszczący się w XIX-wiecznym budynku zaskakuje odwiedzających swoją surową formą i futurystyczną aranżacją, jaką stanowi "Huba" wykonana z arkuszy sklejki.

zmianatematuzmianatematuFot. Paulina Sasinowska (smileUPyourself), Mateusz Wójcicki

Łódzki projekt zrealizowany został przez zespół projektowy w składzie: Maciej Kurkowski, Julian Nieciecki, Mateusz Wójcicki stanowiący trzon "Grupy xm3".

"Mając do dyspozycji relatywnie niski budżet staraliśmy się stworzyć wyjątkową przestrzeń, która będzie wstanie gościć wydarzenia artystyczne i kulturalne dla klasy kreatywnej miasta. Właściciele lokalu założyli sobie stworzenie przestrzeni nie tylko na spotkania i imprezy, ale również na happeningi, wystawy oraz inne wydarzenia zorientowane na szeroko pojmowaną sztukę." - mówią projektanci

- Jako młodzi architekci z sąsiedniego miasta – Warszawy, razem z inwestorami restauracji, staraliśmy się uwzględnić kondycję miasta i jego aspiracje, aby stworzyć awangardową przestrzeń, która zapada w pamięć, kojarzoną i związaną z tożsamością miasta. Do inspiracji formy projektu posłużyło nam wiele realizacji pawilonów i małych form architektonicznych, zrealizowanych metodą cyfrowej fabrykacji i wygenerowanych za pomocą algorytmów, zaprojektowanych przy pomocy oprogramowania komputerowego. Staraliśmy się, aby obła forma w środku restauracji, która wdziera się w stary budynek, przywodziła na myśl konstrukcję rufy statku.

zespół xm3 przy pracyzespół xm3 przy pracyFot. Paulina Sasinowska (smileUPyourself), Mateusz Wójcicki

- Zastana przestrzeń, pozbawiona w ostatnim czasie funkcji, zaoferowała nam przestrzeń, którą mogliśmy dostosować na własne potrzeby. Zdecydowaliśmy się zostawić ją tak surową jak tylko możliwe. Podłoga została zaprojektowana jako wylewana masa epoksydowa, kryjąca ślady dawnych użytkowników. Usunęliśmy panele GK, pokrywające ściany i po wypełnieniu ubytków surowo otynkowaliśmy. Wszystkie instalacje elektryczne zostały zainstalowane na ścianie i ukryte w industrialnych metalowych osłonach. Oświetlenie użyte w restauracji to podstawowe elementy używane w obiektach przemysłowych. Koresponduje to z Łódzką tożsamością jako miasto przemysłowe.

Przyglądając się realizacji możemy dostrzec jeszcze jeden podział. To co jest nowe i styka się bezpośrednio z nowo odrestaurowanym zewnętrzem jest białe (ściany, lady w witrynach, meble). To co wewnątrz – ściany konstrukcyjne i działowe, są surowe i pokryte szarym szorstkim tynkiem.

Niecodziennym elementem jaki wyróżnia zrealizowany przez xm3 projekt jest sklejkowa "Huba". Ta "obca" struktura, która przenika od rdzenia budynku do wnętrza pomieszczenia, tworząc ladę baru, stoliki oraz dzieląc przestrzeń na poszczególne strefy funkcjonalne nadaje niepowtarzalny klimat.

- "Huba" sama w sobie jest wykonana z ciętej frezem sklejki świerkowej. Zaprojektowana została jako przekroje uzyskane przez przecięcie w regularnych odstępach kształtu wygenerowanego tak, aby odzwierciedlał strukturę instalacyjno-konstrukcyjną lokalu, które stara się ukryć. Przygotowanie przekrojów do cyfrowej fabrykacji zostało wykonane w oprogramowaniu Rhino/Grasshopper. Podczas fazy koncepcyjnej zdecydowaliśmy się zaprojektować również stoliki kawowe dla lokalu, jako swoiste mock-up’y pozwalające przećwiczyć użycie nowej dla nas technologii.

zmianatematu - stolikzmianatematu - stolikFot. Paulina Sasinowska (smileUPyourself), Mateusz Wójcicki

W podobnym stylu, również ze sklejki, wykonane zostały stoliki. Zaprojektowane tak, aby nie było potrzebne używanie żadnego spoiwa. Konstrukcja powyginanego rusztu zakleszcza się na własnych elementach, a sztywność utrzymana jest poprzez nałożenie na nie tafli szkła hartowanego.

Dodatkowe dane dotyczące projektu:
Autorzy:  xm3
Zespół Projektowy: Maciej Kurkowski, Julian Nieciecki, Mateusz Wójcicki
Inwestor: Eudezet S.C.

Lokalizacja: Łódź, Polska
Powierzchnia całkowita: 104 m2
Powierzchnia użytkowa: 62 m2
Kubatura: 369 m3
Projekt: 2010
Realizacja: 2011

***

Grupa xm3
Grupa projektowa xm3 (iks metrów sześciennych) to zespół współpracujących ze sobą osób w różnym składzie w latach 2010 - 2011. Ideą xm3 było stworzenie wzajemnie wspierającego się środowiska osób twórczych i aktywnych na polach: Architektury, Architektury Wnętrz, Małych Form Architektonicznych, Grafiki oraz Wizualizacji. Forma Grupy jest otwarta i nastawiona na współpracę z każdym, kto chce skorzystać z jej doświadczenia i wnieść do niej potencjał wynikający ze swojej indywidualności.

Początki Grupy to wspólne rozmowy i działania dwóch studentów architektury: Michała Olszewskiego oraz Mateusza Wójcickiego. Podczas swojej działalności z Grupą xm3 współpracowali: Anna Dobek, Marcin Brzeski, Maciej Kurkowski, Julian Nieciecki, Maciej Olczak, Michał Olszewski oraz Mateusz Wójcicki. Początkowo pod nazwą x/y m3 Grupa współpracowała z pracownią Marka Rytycha przy konkursach na Plac Trzech Krzyży w Warszawie oraz Sinfonię Varsovię. Podczas tych projektów wykształcił się rdzeń Grupy złożony z: Macieja Kurkowskiego, Juliana Niecieckiego, Macieja Olczaka oraz Mateusza Wójcickiego.

Do ważniejszych osiągnięć Grupy można zaliczyć: Wyróżnienie w Konkursie na Plac Trzech Krzyży w Warszawie (razem z Marek Rytych Architekt), II Nagroda w konkursie urbanistycznym "Wielkomiejska Piotrkowska" oraz II Nagroda (brak pierwszej) w konkursie "Piotrkowska Obiecana".

Huba ze sklejki dodaje klimatu (Zdjęcia: 16)

zmianatematuzespół xm3 przy pracyzmianatematu - stolikzmianatematu zmianatematu zmianatematu zmianatematu zmianatematu zmianatematu zmianatematu - stolikzmianatematu - przygotowanie modelu stolika ze sklejkizmianatematu - przestrzenny model zmianatematu - podczas realizacji projektuzmianatematu - komputerowa wizualizacja projektuzmianatematu - komputerowa wizualizacja projektuzmianatematu - komputerowa wizualizacja projektu

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz