/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

FAKRO uzyskało certyfikat Authorised Economic Operator

Fakro

Autor:
Źródło: Fakro
Data: 2011-09-08


Firma FAKRO uzyskała przyznawany przez europejskie służby celne prestiżowy certyfikat AEO (Authorised Economic Operator). Uznawany na terenie całej Unii Europejskiej Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy, bo tak tłumaczy się jego angielska nazwę, to podniesienie bezpieczeństwa wymiany handlowej z partnerami spoza Unii Europejskiej. Jest to możliwe dzięki ściślejszej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i administracja celną, co pozwala na uprzywilejowane traktowanie "sprawdzonych" przedsiębiorców przez organy celne.

Fot. Fakro

- Posiadanie certyfikatu AEO uprawnia FAKRO do korzystania z ułatwień w realizacji procedur celnych - tłumaczy Marek Ściurka, który koordynował uzyskanie przez FAKRO prestiżowego certyfikatu. - Przede wszystkim chodzi o stosowanie uproszczonych form odprawy celnej, które znacznie usprawniają procesy logistyczne w naszej firmie. Trzeba podkreślić, że certyfikat AEO przełoży się przede wszystkim na skrócenie czasu dostawy naszych produktów do klienta końcowego, oraz na wymierne korzyści finansowe dla firmy. Wkrótce uzyskamy możliwość zwolnienia z konieczności płacenia podatku VAT przy każdorazowej odprawie celnej. Teraz będziemy go jedynie wykazać w deklaracji miesięcznej VAT 7.

Posiadacz AEO podlega między innymi mniejszej niż inni przedsiębiorcy liczbie kontroli fizycznych czy też kontroli dokumentów. Zyskuje także przywilej wcześniejszego powiadamiania o wytypowaniu przesyłki do kontroli, które przeprowadzane są w sposób priorytetowy.

Przyznanie Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy opiera się na założeniu, ze firma przejmuje część odpowiedzialności za zapewnienie prawidłowości odpraw celnych. Dlatego właśnie przyjęcie tego zobowiązania wymaga dokładnej analizy zasad funkcjonowania firmy, która została poddana gruntownej kontroli audytowej przeprowadzonej przez Izbę Celną w Krakowie.

-Zyskanie przez FAKRO pozytywnej oceny służb celnych jest wynikiem pracy i zaangażowania wielu członków naszej załogi – dodaje Marek Ściurka. - Na podstawie kwestionariusza samooceny poddano weryfikacji szereg procedur i procesów zakładowych, z których część zaktualizowano lub na podstawie istniejących praktyk stworzono nowe. To właśnie wyniki tej pracy zostały poddane gruntownej kontroli audytowej. Nasza Firma musiała spełnić surowe kryteria dotyczące logistyki, przestrzegania przepisów prawa celnego, systemów informatycznych, polityki personalnej oraz transportu i magazynowania towarów.

Jednym z warunków uzyskania certyfikatu była wiarygodność finansowa spółki.

- Audytorzy potwierdzili naszą wiarygodność finansową w oparciu o przedłożone przez FAKRO dokumenty finansowe oraz opinie takich instytucji zewnętrznych jak urząd skarbowy, banki i zakład Ubezpieczeń Społecznych - wyjaśnia Dyrektor Finasowy FAKRO sp. z o.o. Józefa Mozdyniewicz. - Ten kompleksowy audyt potwierdził tylko, że nasza firma to solidny i rzetelny partner biznesowy dostawców i firm handlowych.

Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy zyskuje coraz większe znaczenie zarówno w kontaktach z organami celnymi, jak i partnerami biznesowymi. Posiadanie certyfikatu staje się wręcz warunkiem dalszego rozwoju firmy na rynku globalnym i staje się wyznacznikiem rzetelności dla partnerów biznesowych.

Uroczystość wręczenia certyfikatu odbyła się 1 września. Z tej okazji FAKRO gościło między innymi Dyrektora Departamentu Polityki Celnej Ministerstwa Finansów Tomasza Michalaka , Dyrektora Izby Celnej w Krakowie Andrzeja Nowaka, przedstawicieli sądeckich służb celnych, sądeckich samorządowców wraz z Wiceprezydentem Nowego Sącza Jerzym Gwiżdżem oraz dziennikarzy lokalnych mediów. Zaproszeni goście uczestniczyli w zorganizowanej z tej okazji konferencji, mieli też okazję zwiedzić nasz zakład i poznać technologię produkcji. W czasie konferencji Pani Prezes Krystyna Florek nagrodziła pracowników koordynujących proces przygotowania firmy do wymogów AEO.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz