/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Mistrzostwa Polski Drwali Rogów 2011 już wkrótce!

Autor:
Źródło: ComPress
Data: 2011-09-03


Już za kilka dni drwale z całego kraju staną przed szansą sięgnięcia po tytuł Mistrza Polski Drwali 2011 oraz możliwości wyjazdu na Mistrzostwa Europy Drwali. Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie to nie tylko zmagania siłowe, ale także konferencje dla instruktorów ścinki drzew oraz dla przedsiębiorców leśnych. Data 7 - 9 września jest znacząca dla polskiej branży leśnej.

Fot. ComPress

Rogów, to Mekka każdego drwala, położona w województwie łódzkim. Nieprzypadkowo został wybrany na miejsce rozegrania zawodów – tutaj znajduje się Leśny Zakład Doświadczalny SGGW, Centrum Edukacji Przyrodniczo - Leśnej i Arboretum, posiadające zbiór roślin z całego świata. Jednak na te kilka wrześniowych dni stery przejmą polscy drwale.

Mistrzostwa Polski Drwali Rogów 2011 są organizowane przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych, Stowarzyszenie Instruktorów Obsługi Maszyn Ogrodniczych i Leśnych, oraz wspomniany już Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie. Sponsorem głównym imprezy jest firma Husqvarna, producent maszyn przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni. W zawodach wystartuje 30 zawodników, którzy zostali wyłonieni w regionalnych eliminacjach. Uczestnicy startują indywidualnie, walcząc o tytuł Mistrza Polski.

"Jesteśmy dumni, że Husqvarna ma zaszczyt wspierania tych prestiżowych i ważnych zawodów dla drwali z całej Polski. Są one także przepustką do wzięcia udziału w Mistrzostwach Europy Drwali. Zawód ten jest niezwykle ciężki, ale także piękny oraz widowiskowy. Dołożymy starań, aby turniej był jak najbardziej spektakularny dla przybyłych kibiców, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa." – powiedział pan Jerzy Banaszczyk, przedstawiciela sponsora głównego zawodów, firmy Husqvarna.

Zawody rozgrywane są według regulaminu IALC (International Association Logging Championships) w 5 konkurencjach (ścinka drzew, wymiana piły łańcuchowej, przerzynka kombinowana, przerzynka na dokładność, okrzesywanie).

Pierwszy dzień Mistrzostw, 7 września, rozpocznie się od ścinki drzew. Konkurencja zostanie rozegrana na terenie nadleśnictwa Jasień i będzie otwarta dla przybyłych widzów. Zadanie polegać będzie na obaleniu drzewa jak najbliżej kołka oddalonego o 15 metrów. Należy je wykonać w przeciągu 5 minut. Oceniane będą: precyzja, technika obalania, głębokość oraz kąt podcięcia i próg zabezpieczenia.

Po południu, około godziny 1400 rozpocząć ma się konferencja instruktorów ścinki drzew pt. "Dobre szkolenia drwali". Odbędzie się w auli CEPL w Rogowie. Udział w niej weźmie kilkudziesięciu zaproszonych gości – przede wszystkim instruktorzy ścinki drzew w Polsce. Dyskutować będą o tym, jak powinien wyglądać prawidłowy kurs dla drwali – operatorów pilarek, a także jak obecnie wygląda status zawodu drwala.

8 września kolejne konkurencje rozpoczynają się już od godziny 1000. Do tego etapu Mistrzostw zostaje dopuszczonych tylko 20 drwali, którzy uzyskali najwyższą ilość punktów w pierwszym etapie. Tego dnia rozegrane zostaną takie konkurencje jak: okrzesywanie (z umieszczonej kłody drewna należy w precyzyjny i dokładny sposób "usunąć" zamocowane kilkadziesiąt gałęzi), wymiana piły łańcuchowej (zadanie polega na demontażu i ponownym założeniu urządzenia tnącego na pilarce), przerzynka kombinowana (zawodnik ma obowiązek odciąć krążek drewna nie cieńszy niż 3 cm i nie grubszy niż 8 cm z dwóch kłód) oraz przerzynka na dokładność (uczestnik musi odciąć krążki z dwóch kłód tak dokładnie, jak to możliwe bez uszkodzenia deski znajdującej się pod kłodą). Koniec zawodów oraz wręczanie nagród przewidywane jest na godzinę 1600.

9 września jest datą konferencji dla przedsiębiorców pod hasłem "zawód drwal- wymogi prawne i zagrożenia". Odbędzie się ona również w auli CEPL w Rogowie. Wezmą w niej udział właściciele i pracownicy zakładów leśnych, którzy są zainteresowani wymogami prawnymi i zasadami bezpieczeństwa, dotyczącymi zatrudniania na stanowisku drwal – operator pilarki, opracowanymi przez Państwową Inspekcję Pracy. Wydarzeniu towarzyszyć będą X międzynarodowe Targi Leśne Rogów 2011. Odbywać się będą wówczas seminaria, pokazy, a także imprezy z elementami współzawodnictwa. Najlepsze wyroby prezentowane na Targach zdobędą statuetkę "Sowa z Rogowa". Patronat honorowy nad Międzynarodowymi Targami Leśnymi w Rogowie pełni m.in. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Marian Pigan.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz