/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

UOKiK wyraził zgodę na przejęcie przez Mondi Świecie spółki Saturn Management

UOKiK

Autor: dja
Źródło: UOKiK
Data: 2011-08-30


Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez Mondi Świecie spółki Saturn Management i Wspólnicy.

Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego Prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Spółka Mondi Świecie zajmuje się produkcją papieru używanego m.in. do wytwarzania tektury falistej. Saturn Management i Wspólnicy to spółka celowa, która zajmuje się zaopatrywaniem Mondi Świecie w energię elektryczną i cieplną. W wyniku planowanej koncentracji, Mondi Świecie stanie się właścicielem wszystkich udziałów Saturn Management i Wspólnicy, którą obecnie kontroluje spółka Polish Energy Partners.

Realizacja tych planów jest obecnie uzależniona od wyniku sporu, który toczy się w sądzie arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej pomiędzy Mondi Świecie, a Polish Energy Partners. Firmy spierają się m.in. o cenę zakupu udziałów Saturn Managemen. W pozwie do sądu Mondi wystąpiło o ustalenie możliwości wykonania opcji call na udziałach spółki Satutrn, co oznacza ich wycenę na pozimoie 112 mln zł.

Zdaniem zarządu Polish Energy Partners działania Mondi nie mają podstaw prawnych i są odbierane jako próba nacisku na sprzedaż EC Saturn za cenę rażąco niższą od jej wartości rynkowej, co stanowi naruszenie podstawowych zasad, na jakich opierała się współpraca PEP i Mondi. 

PEP w wydanym komunikacie zapewnia, że w czasie ponad ośmioletniego okresu realizacji Projektu Saturn dokonał inwestycji na kwotę ponad 400 mln zł i przekształcił przestarzałą, opalaną węglem elektrociepłownię w Świeciu w nowoczesny obiekt produkujący "zieloną energię" w oparciu o biomasę. Obecnie jest to największy tego typu obiekt w Europie Centralnej.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

ciekawa informacja

Bardzo cenna informacja! - bardzo nam się przyda!

Wrinks [174]Odpowiedz na ten komentarz2011-09-02 23:02:58

Zgłoś nadużycie

Przyda przyda...

Oznacza to połączenie firmy świadczącej usługi związane ze spalaniem biomasy z firmą na rzecz której te usługi sa świadczone. Jest to przygotowanie do nowej ustawy o biomasie, zachęcam do lektury.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2011-09-13 08:11:28

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA