/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Fundacja IKEA podarowała 62 mln $ na pomoc dla uchodźców z Somalii

UNHCR

Autor: oprac. pks
Źródło: UNHCR
Data: 2011-08-30


Fundacja IKEA zawarła z UNHCR (Agencja ONZ ds. Uchodźców) porozumienie, na mocy którego w ciągu trzech lat przekaże 62 mln USD na pomoc dla somalijskich uchodźców przebywających w Dadaab w północno-wschodniej Kenii.

Somalijskie dzieci w obozie DadaabSomalijskie dzieci w obozie DadaabFot. UNHCR, E. Hockstein

UNHCR i Fundacja IKEA wspólnie ustalą, w jaki sposób środki zostaną wykorzystane, jednak w krótkim okresie czasu nacisk zostanie położony na pomoc dla 120.000 uchodźców, którzy niedawno przybyli do kenijskiego obozu Dadaab z sąsiedniej Somalii. Szczególną uwagą objęte zostaną rodziny uchodźców i dzieci.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Antonio Guterres, który przebywa obecnie w Afryce Wschodniej w celu oceny sytuacji uchodźców z Somalii powiedział: "Ten humanitarny gest Fundacji IKEA dokonany jest w krytycznym momencie. Kryzys w Rogu Afryki pogłębia się wraz kolejnymi tysiącami ludzi uciekających co tydzień z Somali. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Taka pomoc nie może nadejść ani chwili za wcześnie."

Inicjatywa Dadaab jest częścią szerszego partnerstwa pomiędzy IKEA Foundation i UNHCR, które rozpoczęło się rok temu i obejmuje wsparcie finansowe działań Agencji w Bangladeszu, wschodnim Sudanie i Kenii. IKEA zapewnia również wsparcie "w naturze" w postaci produktów przekazanych dla działań UNHCR podjętych w Kirgistanie i Tunezji, jak i doświadczenia w zakresie logistyki, zaopatrzenia, pakowania i magazynowania.

Obóz dla uchodźców w Dadaab, który znajduje się w odległym i suchym regionie Kenii, po raz pierwszy otwarto na początku lat dziewięćdziesiątych po wybuchu wojny domowej w Somalii. W obozie zaprojektowany zaprojektowanym dla 90.000 osób przebywa obecnie około 440.000 uchodźców. W ciągu trzech ostatnich miesięcy w wyniku trwającego w Somalii konfliktu zbrojnego i katastrofalnej suszy do Dadaab przybyło 150.000 osób. Jest to olbrzymie obciążenie dla osób zarówno mieszkających jak i pracujących w obozie. Wielu z nowo przybyłych uchodźców cierpi na niedożywienie i znajduje się w stanie krytycznym.

- Ta inicjatywa jest odważnym, ale naturalnym rozszerzeniem długotrwałego zaangażowania Fundacji IKEA dla tworzenia lepszego życia codziennego dzieci i rodzin w krajach rozwijających się. - powiedział Per Heggenes, dyrektor generalny Fundacji IKEA.

Liczba wyświetleń: 1976


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA