/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Fundacja IKEA podarowała 62 mln $ na pomoc dla uchodźców z Somalii

UNHCR

Autor: oprac. pks
Źródło: UNHCR
Data: 2011-08-30


Fundacja IKEA zawarła z UNHCR (Agencja ONZ ds. Uchodźców) porozumienie, na mocy którego w ciągu trzech lat przekaże 62 mln USD na pomoc dla somalijskich uchodźców przebywających w Dadaab w północno-wschodniej Kenii.

Somalijskie dzieci w obozie DadaabSomalijskie dzieci w obozie DadaabFot. UNHCR, E. Hockstein

UNHCR i Fundacja IKEA wspólnie ustalą, w jaki sposób środki zostaną wykorzystane, jednak w krótkim okresie czasu nacisk zostanie położony na pomoc dla 120.000 uchodźców, którzy niedawno przybyli do kenijskiego obozu Dadaab z sąsiedniej Somalii. Szczególną uwagą objęte zostaną rodziny uchodźców i dzieci.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Antonio Guterres, który przebywa obecnie w Afryce Wschodniej w celu oceny sytuacji uchodźców z Somalii powiedział: "Ten humanitarny gest Fundacji IKEA dokonany jest w krytycznym momencie. Kryzys w Rogu Afryki pogłębia się wraz kolejnymi tysiącami ludzi uciekających co tydzień z Somali. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Taka pomoc nie może nadejść ani chwili za wcześnie."

Inicjatywa Dadaab jest częścią szerszego partnerstwa pomiędzy IKEA Foundation i UNHCR, które rozpoczęło się rok temu i obejmuje wsparcie finansowe działań Agencji w Bangladeszu, wschodnim Sudanie i Kenii. IKEA zapewnia również wsparcie "w naturze" w postaci produktów przekazanych dla działań UNHCR podjętych w Kirgistanie i Tunezji, jak i doświadczenia w zakresie logistyki, zaopatrzenia, pakowania i magazynowania.

Obóz dla uchodźców w Dadaab, który znajduje się w odległym i suchym regionie Kenii, po raz pierwszy otwarto na początku lat dziewięćdziesiątych po wybuchu wojny domowej w Somalii. W obozie zaprojektowany zaprojektowanym dla 90.000 osób przebywa obecnie około 440.000 uchodźców. W ciągu trzech ostatnich miesięcy w wyniku trwającego w Somalii konfliktu zbrojnego i katastrofalnej suszy do Dadaab przybyło 150.000 osób. Jest to olbrzymie obciążenie dla osób zarówno mieszkających jak i pracujących w obozie. Wielu z nowo przybyłych uchodźców cierpi na niedożywienie i znajduje się w stanie krytycznym.

- Ta inicjatywa jest odważnym, ale naturalnym rozszerzeniem długotrwałego zaangażowania Fundacji IKEA dla tworzenia lepszego życia codziennego dzieci i rodzin w krajach rozwijających się. - powiedział Per Heggenes, dyrektor generalny Fundacji IKEA.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz