/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Czy Urząd Marszałkowski pomoże tartakom z Kotliny Kłodzkiej?

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2011-08-25


17 sierpnia w Bystrzycy Kłodzkiej odbyło się spotkanie przedsiębiorców reprezentujących lokalny przemysł drzewny z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Tematem rozmów były problemy związane z zaopatrzeniem działających w regionie tartaków w surowiec drzewny.

Spotkanie przedsiębiorców reprezentujących przemysł drzewny Kotliny Kłodzkiej z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa DolnośląskiegoSpotkanie przedsiębiorców reprezentujących przemysł drzewny Kotliny Kłodzkiej z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa DolnośląskiegoFot. Drewno.pl

Spotkanie, było kontynuacją działań rozpoczętych wystąpieniem przedstawiciela PIGPD, w imieniu i na prośbę dolnośląskich przedsiębiorców, podczas spotkania Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w Urzędzie Wojewódzkim w dn. 28 czerwca br. Wzięło w nim udział dwunastu właścicieli i menadżerów zakładów zajmujących się przerobem drewna okrągłego oraz Dyrektor Biura Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Bogdan Czemko, a ze strony władz samorządowych Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Mieczysław Ciurla, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Zbigniew Szczygieł i Tomasz Korczak - Burmistrz Miasta i Gminy Międzylesie.

W trakcie spotkania tartacznicy przedstawili aktualną, trudną sytuację swoich zakładów zwiazaną z problemami z zaopatrzeniem w surowiec drzewny, jakie ich zdaniem spowodowało wprowadzenie przez Lasy Państwowe internetowej sprzedaży drewna oraz otwarcie w sposób niekontrolowany polskiego rynku drewna okrągłego dla firm zagranicznych. Przedsiębiorcy przedstawili konkretne sytuacje i przypadki z jakimi muszą się na co dzień borykać i które doprowadziły już do zamknięcia na przestrzeni ostatnich dwóch lat kilku tartaków. Przypomnieli, że zwracali się wcześniej do Wojewody Dolnośląskiego i Premiera o podjęcie działań które pozwoliłyby na zatrzymanie procesu likwidacji przemysłu drzewnego w Kotlinie Kłodzkiej jednak nie otrzymali żadnej pomocy.

Po zapoznaniu się z opiniami przedstawicieli przemysłu, Mieczysław Ciurla zapewnił, że podejmie działania mające na celu wsparcie tartaków. Uzgodniono, że najważniejszą sprawą jest zapewnienie podstawowej stabilności zaopatrzenia w surowiec drzewny. O tym jakie konkretne działania Urząd Marszałkowski podejmie zostaną uczestnikom spotkania przekazane do konsultacji w najbliższych dniach.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Pomoc dla tartaków a sytuacja realna

Czasy są trudne nigdy nie będzie łatwo szczególnie w branży drzewnej.Mniemam że tartaki nie otrzymają żadnej pomocy ze strony urzędników z oczywistych przyczyn.Mamy wolny rynek,gdyby dolnośląscy tartacznicy otrzymali pomoc to ją będą chcieć wszyscy w kraju oraz szara strefa co w branży tartacznej jest oczywista sprawą.Ten ostatni punkt jeszcze będzie miał rozgrywkę bo chodzi o setki milionów złotych rocznie z podatków w całym kraju a jak do tego dojdzie to 80 % tartaków pójdzie do likwidacji bo nie będą mogli wyrównać zaległych wieloletnich zaległości podatkowych.
Mnie osobiście dziwi fakt że do tej pory jeszcze się tym nikt nie zajmował i gdy nie ma na nic pieniędzy.Nadejdą trudne czasy.

Adam [101]Odpowiedz na ten komentarz2011-08-30 14:09:04

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA