/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

RDLP Białystok odzyska certyfikat FSC

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2011-08-24


Po ponad rocznej przerwie RDLP w Białymstoku odzyska certyfikat FSC. 28 nadleśnictw przeszło pomyślnie audyt będący warunkiem jego uzyskania.

Fot. Drewno.pl

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku straciła certyfikat w połowie maja ubiegłego roku. Według leśników zawieszenie certyfikatu nastąpiło z przyczyn od RDLP niezależnych, wynikających z braku możliwości zaakceptowania warunków dalszego certyfikowania gospodarki leśnej, stawianych przez funkcjonujące na polskim rynku firmy certyfikujące. Chodziło o wysoką cenę i warunki jakie stawiała jedyna z firm certyfikujących lasy w Polsce, która podjęła się audytu w białostockich lasach.

Jednak to tylko część prawdy, pozostałe firmy certyfikujące nie stawały do przetargów m.in. z powodu nierozwiązanego do dziś problemu Puszczy Białowieskiej. Gospodarka jaką prowadzą na tych terenach Lasy Państwowe nie jest zgodna z wymogami stawianymi przez Forest Stewardship Council. Rozwiązaniem okazało się wyłączenie "spornych" obszarów. Certyfikatu FSC nie otrzymają trzy nadleśnictwa: Białowieża, Browsk i Hajnówka, których lasy zaliczane są do Puszczy Białowieskiej.

Pozostałe 28 nadleśnictw (Augustów, Bielsk, Borki, Czarna Białostocka, Czerwony Dwór, Dojlidy, Drygały, Ełk, Giżycko, Głęboki Bród, Gołdap, Knyszyn, Krynki, Łomża, Maskulińskie, Nowogród, Nurzec, Olecko, Pisz, Płaska, Pomorze, Rajgród, Rudka, Supraśl, Suwałki, Szczebra, Waliły, Żednia) pomyślnie przeszło audyt i ponownie otrzyma certyfikat FSC.

FSC jest  obecnie najbardziej rozpoznawalnym globalnie system certyfikacji lasów i produktów drzewnych. System oparty jest o szereg standardów – wymogów stworzonych przez członków organizacji, które opisują zasady prawidłowego gospodarowania lasami oraz sposoby ich weryfikacji w terenie.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

certyfikat? po co ?

Serio. Czy przez te lata kiedy dyrekcja nie miała certyfikatu, drewno sprzedawało się gorzej? A może było gorsze? Albo tańsze z racji braku certyfikatu? Jaki jest sens certyfikowania poza nabijaniem kasy firmie certyfikującej ? Może ktoś odpowiedziec? Jak certyfikat ma się do zasad hodowli lasu, zasad użytkowania, zasad urządzania lasu? A Może są już niepotrzebne skoro certyfikat "wie lepiej" Proszę o komentarz.

Rafał [20]Odpowiedz na ten komentarz2011-08-24 18:13:42

Zgłoś nadużycie

Rafale

Niektorzy widza rynek drewna troche dalej niz poza wlasny powiat, NIektore firmy handluja wyrobami na rynkach zagranicznych, wymagajacych certyfikatow. FSC ma wplyw na gospodarke lesna- jesli nie wierzysz to zajrzyj do standardu FSC FM-zwlaszcza, ze zaraz wazny bedzie standard krajowy. W grupie roboczej FSC Polska zasiadaja lesnicy- i to oni go wspoltworza. Nie szukajmy dziury w calym i nie tworzmy teorii spiskowych. Pozdrawiam. Darz bor

lallal [1]Odpowiedz na ten komentarz2011-08-27 13:45:45

Zgłoś nadużycie

certyfikat

Certyfikat FSC to dowód na zaangażowanie w zrównoważony rozwój oraz przyczynianie się do ochrony środowiska naturalnego. Coraz więcej odbiorców drewna wymaga, aby ich dostawcy posiadali certyfikat FSC. Mając taki certyfikat, organizację mogą pozyskiwać nowych kontrahentów.
Polecamy zapoznać się z certyfikacją systemu FSC. ***
Wpis edytowany przez Administratora

Andrzej [1]Odpowiedz na ten komentarz2016-06-07 14:11:48

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA