/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Klasyczne piękno drewnianej podłogi we wnętrzach zabytkowej kamienicy

Autor:
Źródło: Chapel Parket
Data: 2011-08-08


Drewniane podłogi są coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnych aranżacjach. Stanowią wówczas ciekawy kontrast dla mebli i dodatków. Z kolei w klasycznych wnętrzach są wręcz niezastąpione, bowiem jak żaden inny materiał tworzą w pomieszczeniach charakterystyczny klimat. Najlepszym tego odzwierciedleniem są wnętrza kamienicy przy Placu Mariackim 2 w Krakowie, w których zamontowano podłogi Chapel Parket.

Fot. Chapel Parket

Kamienica należy do Parafii Bazyliki Najświętszej Maryi Panny w Krakowie. Budynek był niegdyś siedzibą księży penitencjarzy mariackich. Pochodząca z XIV wieku kamienica była wielokrotnie przebudowywana. Gruntowna renowacja obiektu rozpoczęła się w 2009 roku.

W budynku mieszczącym się tuż przy bazylice powstało m.in. archiwum i czytelnia, a także mieszkania.

Ozdobą sufitów są gotyckie i barokowe stropy, odnalezione podczas renowacji. Dzięki pracom remontowym odkryto także kolumny między oknami. Wcześniej elementy te były zamurowane, a przez to niewidoczne. Również podłoga nie mogła odbiegać od stylistyki wnętrza. Wybór padł na podłogi dębowe Chapel Parket. Kasetony Versailles i deski doskonale współgrają z pozostałymi elementami aranżacji. W ten sposób do zabytkowych elementów dopasowano nowe podłogi, które przypominają stare posadzki. W efekcie powstało w pełni harmonijne wnętrze.

Podobnego zdania jest kierownik budowy, mgr inż. Krzysztof Korcala. - Wybraliśmy te podłogi, bo swoim stylem nawiązywały do charakteru wnętrza – wyjaśnia. Montowanie podłogi rozpoczęto z końcem maja i, jak mówi Krzysztof Korcala, przebiegło bez problemów. - Nie rozczarowaliśmy się, podłoga była dokładnie taka, jak oczekiwaliśmy – dodaje kierownik budowy.

Z efektów zadowolony jest także Paweł Bekas, ekspert firmy Chapel Parket Polska.

- Kasetony podłogowe wymagają szczególnej oprawy, jednak w tym wnętrzu sprawdziły się znakomicie. Podłoga pasuje do całego wnętrza, nawet do zabytkowych stropów. Nie umniejsza to jednak jej funkcjonalności i walorów użytkowych. To bardzo ważny czynnik, bez względu na rodzaj aranżacji – podkreśla P. Bekas.

Wnętrza kamienicy przy Placu Mariackim 2 dobrze odzwierciedlają możliwości, jakie drzemią w stylizowanych podłogach. Kasetony doskonale wpisały się w stylistykę pomieszczenia i nie zaburzyły panującej w nim harmonii. Będą przy tym przyjemnym tłem dla mebli i dodatków, nawet tych najbardziej nowoczesnych.

- Produkty firmy Chapel Parket Polska są montowane w domach prywatnych i przestrzeniach publicznych, teraz nasze podłogi trafiły także do budynku należącego do parafii. W końcu „chapel” to po angielsku „kaplica” – podsumowuje ekspert.

 

Klasyczne piękno drewnianej podłogi we wnętrzach zabytkowej kamienicy (Zdjęcia: 2) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA