DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Nielegalne zatrudnianie Polaków prowadzi do bankructwa firm budowlanych

Autor:
Źródło: MSZ
Data: 2005-03-21


Kölner Stadt-Anzeiger z 16.03. 05 w artykule Petera Bergera pt. Polscy kafelkarze pracują za minimalne płace opisuje trudną sytuację niemieckich rzemieślników na rynku pracy...

Powodami tych trudności są z jednej strony zniesienie obowiązku posiadania rzemieślniczych certyfikatów mistrzowskich, z drugiej firmy zatrudniające Polaków i wykorzystujące luki w prawie niemieckim. Od roku 2003 powstało w Kolonii około 300 firm zatrudniających polskich kafelkarzy. Pracownicy tych firm (obecnie ponad 300 w porównaniu z 32 w 2003 r.), nie mówiący z reguły po niemiecku, podają się za samodzielnych przedsiębiorców i wykorzystują występujące luki prawne.

Niemiecka Izba Rzemieślnicza w Kolonii podejrzewa, że w większości przypadków są to pracownicy najemni, otrzymujący wynagrodzenie na poziomie 5-6,- EUR za godzinę. Są z reguły zarejestrowani pod wspólnym adresem w Kolonii, Bonn lub Kerpen. Niemieccy rzemieślnicy podkreślają, że Polacy zatrudniani są przez duże niemieckie firmy, rozwożeni są codziennie na różne budowy, a do Izby Rzemieślniczej w celu zarejestrowania się w charakterze samodzielnych przedsiębiorców dostarczani są zbiorowo.
W ten sposób firmy niemieckie omijają między innymi przepisy o płacach minimalnych, dotyczą one bowiem jedynie zagranicznych pracobiorców, a nie przedsiębiorców. Jeżeli nie zaradzi się tej nielegalnej konkurencji, w powstałej sytuacji, fachowe przedsiębiorstwa niemieckiej branży budowlanej będą zagrożone bankructwem - pisze KSA.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz