/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Weyerhaeuser rozpoczął budowę fabryki celulozy w Gdańsku

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2011-08-02


Spółka Weyerhaeuser Poland należąca do amerykańskiego koncernu Weyerhaeuser Company rozpoczęła we wtorek w Gdańsku budowę fabryki przetwarzania celulozy. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 200 mln zł.

Wizualizacja powstającej fabrykiWizualizacja powstającej fabrykiFot. Weyerhaeuser

Dyrektor powstającego zakładu, Tomasz Włodarczak poinformował PAP, że fabryka rozpocznie działalność produkcyjną w I kwartale 2013 roku. Początkowo w fabryce ma pracować ok. 40 osób, docelowo, czyli po ok. roku od uruchomienia ma zatrudniać ok. 100 osób.

Wyjaśnił, że fabryka będzie przetwarzać celulozę w celu uzyskania z niej włókna o właściwościach wysoko sorpcyjnych (bardzo chłonnych), które będzie następnie wykorzystywane w produkcji pieluch jednorazowego użytku.

Do Gdańska celuloza będzie przewożona statkami z USA. Wyprodukowane włókna będą następnie transportowane do Warszawy.

Dyrektor poinformował, że roczna wydajność zakładu ma wynieść ok. 67 tys. ton rocznie. Szacuje, że każdej doby fabrykę będzie obsługiwało ok. 30 ciężarówek, przywożących surowiec i wywożących produkt.

Fabryka powstanie na terenie Parku Przemysłowo - Technologicznego Maszynowa, należącego do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Będzie miała powierzchnię ok. 17 tys. m. kw.

Zakład w gdańskich Kokoszkach to pierwsza europejska inwestycja firmy i najnowocześniejszy obiekt tego typu na świecie.

We wtorek na działce należącej do inwestora o powierzchni ok. 10 ha wmurowano kamień węgielny pod nowy zakład. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz Gdańska, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego oraz zarządu amerykańskiego koncernu.

Inwestycja rozpoczyna się z ok. rocznym opóźnieniem; przeciwko jej lokalizacji sprzeciwiali się ekolodzy i okoliczni mieszkańcy obawiający się, że działalność zakładu spowoduje emisję pyłów i nieprzyjemnych zapachów. Przedstawiciele koncernu zapewniają, że zastosowane zostaną najnowocześniejsze technologie przyjazne środowisku i ludziom. Włodarczak poinformował, że odwołanie od wydanego pozwolenia na budowę fabryki złożył Polski Klub Ekologiczny; wojewoda oddalił odwołanie.

Firma Weyerhaeuser, która powstała w 1900 roku jest światowym liderem wśród przetwórców drewna. Działa w 10 krajach i zatrudnia ponad 14,9 tys. pracowników, głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA