/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Swedspan rozpoczął budowę tartaku w Koszkach

Swedspan Polska

Autor: oprac. dja
Źródło: Swedspan Polska
Data: 2011-08-02


Swedspan, międzynarodowy producent płyt drewnopochodnych należący do grupy IKEA, oficjalnie rozpoczął budowę tartaku zlokalizowanego obok fabryki ultra cienkich płyt HDF w Koszkach w gminie Orla, w województwie podlaskim.

Tartak w Koszkach powstanie obok fabryki UT HDF. Na zdjęciu widać prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę.Tartak w Koszkach powstanie obok fabryki UT HDF. Na zdjęciu widać prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę.Fot. Drewno.pl

Budowa tartaku jest kolejnym etapem inwestycji wartej 140 milionów euro, która obejmuje ponadto jedną z najnowocześniejszych fabryk ultra cienkich płyt HDF (płyty drewnopochodne o dużej gęstości) na  świecie oraz zakład produkcji dodanej (przycinanie płyt na wymiar i foliowanie). Uruchomienie produkcji w tartaku planowane jest na pierwszy kwartał 2012 roku. Powstanie w nim 50 miejsc pracy.

Firma Swedspan otrzymała pozwolenie na budowę tartaku 15 marca 2011r., a prace przygotowawcze pod położenie fundamentów rozpoczęły się 4 czerwca. Plan prac budowlanych jest niezwykle ambitny. Powinny one zakończyć się przed końcem roku, aby już w styczniu możliwa była instalacja i testy maszyn, a produkcja na pełną skalę mogła rozpocząć się w pierwszym kwartale 2012r. Drewno produkowane w tartaku firmy Swedspan w gminie Orla będzie sprzedawane producentom mebli współpracującym z IKEA oraz innym firmom obecnym na polskim rynku. Tartak będzie w stanie wyprodukować ok. 60.000 m3 desek i posortować 350.000 m3 drewna okrągłego rocznie.

- Cieszę się, że kolejne etapy inwestycji firmy Swedspan w gminie Orla są realizowane w tak dynamicznym tempie. –  powiedział Laimonas Rackauskas, Dyrektor Zarządzający w firmie Swedspan Polska Sp. z o.o.
 

Skład surowca drzewnego fabryki Swedspan w KoszkachSkład surowca drzewnego fabryki Swedspan w KoszkachFot. Drewno.pl

 
W tartaku wykorzystywane będą najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania służące do sortowania i obróbki drewna, według informacji firmy, dotychczas niewykorzystywane w Polsce. Drewno okrągłe trafiające do zakładu podlegać będzie sortowaniu w sposób, który pozwoli na wygenerowanie z niego jak największej ilości wartościowego materiału. Główna linia produkcyjna tartaku pozwoli na przetwarzanie drewna o mniejszej średnicy (12-35cm) z prędkością do 120 metrów na minutę. Według szacunków przeciętna średnica przerabianych kłó wyniesie ok. 16 cm. Wyprodukowana tarcica trafi na 20-pojemnikowy, zautomatyzowany sortownik. Według planów Swedspan 100% wyprodukowanej tarcicy będzie suszone.

Tartak firmy Swedspan będzie spełniał wszystkie normy dotyczące ochrony środowiska ustanowione przez Grupę IKEA, które są o wiele bardziej restrykcyjne niż obowiązujące wymogi prawne. Woda wykorzystywana do produkcji, z wyjątkiem tej, która odparuje w procesie suszenia, zostanie poddana recyklingowi. Dzięki materiałom dźwiękoszczelnym oraz fizycznym barierom dźwiękowym poziom hałasu emitowany przez zakład będzie utrzymany na bardzo niskim poziomie. Wszystkie produkty uboczne powstałe w wyniku cięcia drewna (trociny, kora, pył) będą dalej wykorzystane przez firmę Swedspan. Trociny będą dostarczane bezpośrednio z tartaku do zakładu produkującego ultra cienkie płyty HDF, natomiast pył i kora zostaną skierowane do kotłowni opalanej biomasą, której moc całkowicie zaspokoi zapotrzebowanie fabryki na energię cieplną i aż 15-20% jej zapotrzebowania na energię elektryczną.

***
Firma Swedspan, należąca do Grupy IKEA, to międzynarodowy producent płyt drewnopochodnych. Jej głównym celem jest wytwarzanie i dostarczanie innowacyjnych, wytrzymałych, lekkich i przyjaznych dla środowiska paneli i płyt drewnopochodnych, które są następnie wykorzystywane do produkcji lekkich mebli dla IKEA.

Grupa Swedspan obejmuje obecnie spółkę Swedspan International s.r.o. z siedzibą w Bratysławie, której podstawowym zadaniem jest świadczenie usług w zakresie zarządzania i inżynierii dla poszczególnych oddziałów firmy, Centrum Techniczne Swedspan oraz zakłady produkcyjne znajdujące się w pięciu krajach Europy: na Litwie, Słowacji, Francji, Szwecji i w Polsce.

Obecnie fabryki Swedspan na Litwie, Słowacji i we Francji są w stanie w ciągu roku wyprodukować 2 miliony m3 płyt drewnopochodnych, 14 milionów m3 płyt pokrytych folią i 6 milionów m2 płyt z frontami z melaminy.

Swedspan Polska sp. z o.o. jest częścią Grupy Swedspan. Została założona w czerwcu 2009r. Obecnie firma Swedspan Polska uruchamia nowoczesny i zaawansowany technologicznie zakład produkcyjny ultra cienkich płyt HDF w Polsce oraz buduje tartak w gminie Orla, w województwie podlaskim.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

drewno z umowy ??? [2]

ciekawe kto i z jakiej puli zagwarantuje im drewno

doktor q [2]Odpowiedz na ten komentarz2011-08-02 14:50:15

Zgłoś nadużycie

Wiadomo że niektóre firmy

kupują poza PLD i e-drewno.
Natomiast nie mam pojecia jak to się dzieje hmmmmm.......

turkuć podjadek [45]Odpowiedz na ten komentarz2011-08-02 23:27:38

Zgłoś nadużycie

...

sluszna uwaga...istnieje hipoteza, ze premier Pawlak obiecal grupie IKEA pule drewna zarowno po tartak jak i pod sama produkcje plyt, a konsekwencja tej obietnicy jest pula na inwestycje oferowana w LP...po to zeby wytlumaczyc taki ruch...

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2014-09-28 13:57:35

Zgłoś nadużycie

Tomaszewski już gwarantował jednej firmie i co z tego wyszło???

Ja z braku surowca za dwa miesiące zwolnię 70 ludzi.Także mogą zabrać moje kilka tysięcy m3 a urząd pracy niech wyśle moich 50 ludzi do pracy w Orlej bilans i tak będzie wyższy.

rj [58]Odpowiedz na ten komentarz2011-08-02 15:38:13

Zgłoś nadużycie

To już było i świadczy o naszej władzy

Pamiętacie jak powstawał tartak w Wielbarku. To samo mówili .Zatrudnienie 200 osób , bezrobocie itp. Zabrali drewno z rynku likwidując kilkadziesiąt małych tartaków czyli ok tysiąca miejsc pracy .A na tartaku pracuje 30 osób. Mafia sycylijska powinna się uczyć od naszych. Ten Kraj nie ma szans.

Adam [389]Odpowiedz na ten komentarz2011-08-03 07:15:38

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz