/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Chińczycy podrabiają sklepy IKEA

Autor: oprac. dja
Źródło: Reuters
Data: 2011-08-02


Chińczycy podrabiają IKEA - i nie chodzi tu o meble czy artykuły do domu, lecz o cały sklep. Niewiarygodne?

Podróbka sklepu IKEA w KunmingPodróbka sklepu IKEA w KunmingFot. 11Jiaju

Kopiowanie sklepów światowych marek to nowy trend na chińskim rynku. W ubiegłym miesiącu przez światowe media przetoczyła się fala informacji o podrabianych sklepach sieci "Apple Store". Amerykańscy dziennikarze zwrócili baczniejszą uwagę na ten temat i znaleźli inne przykłady podrabiania znanych "formatów" sklepów. Wśród chińskich "podróbek" znaleziono m.in. sklepy sportowe Nike, z zabawkami Disney'a oraz sklep IKEA. 

W położonym w południowo-zachodnich Chinach mieście Kunming znajduje się liczący 10.000 m2, czteropiętrowy sklep 11Jiaju (11Meble). Wchodząc do niego, klient znajduje znane z IKEI kolory niebieski i żółty, oznakowanie, makiety pokoje, a nawet miniaturowe ołówki. Sposób rozmieszczenia ekspozycji i charakterystyczna kolorystyka do złudzenie przypominają sklepy globalnej sieci. Jest nawet restauracja w skandynawskim, minimalistycznym stylu, w której serwuje się jednak dania charakterystyczne dla kuchni chińskiej.

Oferta sklepu obejmuje meble i artykuły wyposażenia mieszkań. W odróżnieniu od IKEA, której meble sprzedawane są "w pudełkach" do samodzielnego montażu, meble 11Jiaju są produkowane na zamówienie.

"Klienci mówili mi, że wyglądamy jak IKEA. Ale to nie mój problem. Moim zadaniem jest dbać o klienta. Takie rzeczy jak prawa autorskie, to tematy dla zarządu firmy" - powiedziała Zhang Yunping z biura obsługi klienta sklepu 11Jiaju w rozmowie z dziennikarzem agencji Reuters. Komentarza zarządu firmy nie udało się uzyskać.

IKEA posiada w Chinach dziewięć sklepów zlokalizowanych w bogatych miastach południowych Chin. W wypowiedzi dla agencji Reuters rzecznik IKEA China stwierdził, że ochrona praw intelektualnych jest dla koncernu tematem bardzo istotnym.

Chińczycy podrabiają sklepy IKEA (Zdjęcia: 5)

Podróbka sklepu IKEA w KunmingPodróbka sklepu IKEA w KunmingPodróbka sklepu IKEA w KunmingPodróbka sklepu IKEA w KunmingPodróbka sklepu IKEA w Kunming

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA