/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

UOKIK nałożył karę na Fabrykę Okien i Drzwi Bas z Lublina

UOKIK

Autor: oprac. dja
Źródło: UOKIK
Data: 2011-07-29


Prezes UOKiK nałożyła na Fabrykę Okien i Drzwi Bas z Lublina karę finansową w wysokości 16 tys. zł za to, że w umowach współpracy, zobowiązała partnerów, do sprzedaży swoich produktów według ustalonego cennika. Działanie takie jest zakazaną praktyką ograniczającą konkurencję

Okno skrzydłowe z oferty firmy BASOkno skrzydłowe z oferty firmy BASFot. BAS

Praktyka polegała na ustalaniu sztywnych cen sprzedaży okien i drzwi balkonowych, pomiędzy dostawcą, a dystrybutorami tych produktów z różnych miast. Urząd ustalił, że niedozwolone porozumienia były zawierane od dziewięciu lat. Inicjatorem podpisywania niezgodnych z prawem umów współpracy była Fabryka Okien i Drzwi Bas. Zostały one podpisane z dystrybutorami: Lopez z Zielonej góry, Grek–Pol z Białej Podlaskiej, Edycja z Wrocławia, Multimar z Wieliczki. Spółki w umowach zobowiązały się do stosowania detalicznego cennika na okna i drzwi balkonowe produkowane przez Bas.

Stosując antykonkurencyjne umowy Fabryka Okien i Drzwi Bas miała możliwość wpływania na strategie rynkowe partnerów, a oni mogli przewidywać wysokości cen stosowanych przez konkurentów – było to niekorzystne dla innych przedsiębiorców. Skutki praktyki odczuwali także konsumenci, którzy nie mogli płacić mniej za towar, ponieważ odgórnie ustalone ceny nie dawały możliwości obniżenia kosztu produktu przez pojedynczą spółkę.

Prezes UOKiK nałożyła na spółkę Bas karę finansową w wysokości 16.150 zł, a w przypadku jej partnerów odstąpiła od sankcji pieniężnej, ponieważ wartość sprzedaży produktów lidera porozumienia była niewielka. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Fabrykę Okien i Drzwi Bas działa na rynku od 1989 roku. Specjalizuje się w produkcji okien i drzwi z drewna i aluminium. W produkty Bas wyposażone są m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Pieskowej Skale, Pałac w Lewinie Brzeskim, Zameczek w Karpaczu, Zarząd Główny PCK, Rektorat Politechniki Szczecińskiej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz