/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Lasy Państwowe pomogą poszkodowanym przez nawałnice

Lasy Państwowe

Autor: Anna Malinowska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-07-25


Lasy Państwowe udzielą pomocy mieszkańcom Mazowsza, którzy ucierpieli podczas huraganowych wiatrów i trąb powietrznych w połowie lipca. Wiele osób w tzw. zagłębiu paprykowym w powiatach przysuskim, radomskim i białobrzeskim poniosło ogromne straty w wyniku nawałnic, które uszkodziły kilkaset budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz kilkanaście tysięcy tuneli uprawowych. Zwłaszcza do odbudowy tych ostatnich rolnicy potrzebują drewna.

Fot. Drewno.pl

Lasy Państwowe nie mają prawnej możliwości nieodpłatnego przekazania poszkodowanym drewna, niezależnie od tego o jak ważny i szlachetny cel chodzi – wykluczają to ustawa o lasach z 1991r. i rozporządzenie Rady Ministrów 1994r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej w PGL Lasy Państwowe. Wspomniane rozporządzenie pozwala jednak, by nadleśnictwa ze swojego dodatniego wyniku finansowego mogły wydzielić środki pieniężne  wysokości do 15% zysku z przeznaczeniem m.in. na cele społecznie użyteczne (§ 19 pkt. 2).

Dlatego Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych wystąpiła do dyrekcji regionalnych LP, które swym zasięgiem administracyjnym obejmują obszar województwa mazowieckiego (RDLP w Warszawie, Radomiu, Lublinie, Białymstoku, Łodzi i Olsztynie), z prośbą o przekazanie przez podległe im nadleśnictwa pieniędzy dla poszkodowanych. Koordynacją transferu i dystrybucji tych środków zajmie się urząd wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Jednocześnie dyrekcje regionalne LP zwróciły się do nadleśnictw o udostępnienie poszkodowanym przez nawałnice odpowiednich ilości drewna, które będą oni mogli nabyć za przekazane przez leśników pieniądze. - Mamy nadzieję, że ta forma pomocy – jedyna dopuszczalna przez przepisy obowiązujące Lasy Państwowe – pozwoli poszkodowanym mieszkańcom i plantatorom szybciej uporać się ze skutkami tragicznych nawałnic. - informuje Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA