/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lasy Państwowe pomogą poszkodowanym przez nawałnice

Lasy Państwowe

Autor: Anna Malinowska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-07-25


Lasy Państwowe udzielą pomocy mieszkańcom Mazowsza, którzy ucierpieli podczas huraganowych wiatrów i trąb powietrznych w połowie lipca. Wiele osób w tzw. zagłębiu paprykowym w powiatach przysuskim, radomskim i białobrzeskim poniosło ogromne straty w wyniku nawałnic, które uszkodziły kilkaset budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz kilkanaście tysięcy tuneli uprawowych. Zwłaszcza do odbudowy tych ostatnich rolnicy potrzebują drewna.

Fot. Drewno.pl

Lasy Państwowe nie mają prawnej możliwości nieodpłatnego przekazania poszkodowanym drewna, niezależnie od tego o jak ważny i szlachetny cel chodzi – wykluczają to ustawa o lasach z 1991r. i rozporządzenie Rady Ministrów 1994r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej w PGL Lasy Państwowe. Wspomniane rozporządzenie pozwala jednak, by nadleśnictwa ze swojego dodatniego wyniku finansowego mogły wydzielić środki pieniężne  wysokości do 15% zysku z przeznaczeniem m.in. na cele społecznie użyteczne (§ 19 pkt. 2).

Dlatego Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych wystąpiła do dyrekcji regionalnych LP, które swym zasięgiem administracyjnym obejmują obszar województwa mazowieckiego (RDLP w Warszawie, Radomiu, Lublinie, Białymstoku, Łodzi i Olsztynie), z prośbą o przekazanie przez podległe im nadleśnictwa pieniędzy dla poszkodowanych. Koordynacją transferu i dystrybucji tych środków zajmie się urząd wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Jednocześnie dyrekcje regionalne LP zwróciły się do nadleśnictw o udostępnienie poszkodowanym przez nawałnice odpowiednich ilości drewna, które będą oni mogli nabyć za przekazane przez leśników pieniądze. - Mamy nadzieję, że ta forma pomocy – jedyna dopuszczalna przez przepisy obowiązujące Lasy Państwowe – pozwoli poszkodowanym mieszkańcom i plantatorom szybciej uporać się ze skutkami tragicznych nawałnic. - informuje Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz