/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Pfleiderer mecenasem polskiej sztuki

Pfleiderer Grajewo

Autor:
Źródło: Pfleiderer Grajewo
Data: 2011-07-21


W Palais des Beaux-Arts BOZAR w Brukseli otwarto wystawę „The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art form Poland” inaugurującą prezydencję Polski w Unii Europejskiej.

MEDIATEKA na wystawie The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art form Poland MEDIATEKA na wystawie The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art form Poland Fot. Pfleiderer

Częścią wystawy „The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art form Poland”, otwierającej czas przewodnictwa Polski w Radzie UE jest MEDIATEKA - ekspozycja zaprojektowana przez polskiego projektanta Tomka Rygalika i jego STUDIO. Można ją oglądać od 23.06 do 21.09 w Palais des Beaux-Arts BOZAR w Brukseli. Inicjatywę wspiera Pfleiderer Grajewo S.A.
Ekspozycja MEDIATEKA
MEDIATEKA to wielofunkcyjna przestrzeń z pogranicza designu i sztuki. Projekt należy do kategorii „site-specific”, co oznacza, że instalacja jest ściśle związana z miejscem, w którym jest prezentowana. - Unikalny system aranżacji obiektów użytkowych oraz usytuowanie ich w przestrzeni zostały zaprojektowane tak, by stać się funkcjonalnym dopełnieniem prezentacji współczesnej polskiej sztuki. Obiekty wypełniające wnętrze nie odwołują się do tradycyjnych typologii mebli – to na pozór abstrakcyjne geometryczne bryły, tworzące przestrzenną kompozycję. W rzeczywistości obiekty te są rezultatem twórczych poszukiwań nowych sposobów odpowiedzi na potrzeby funkcjonalne - mówi autor projektu Tomek Rygalik. 

MEDIATEKA na wystawie The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art form PolandMEDIATEKA na wystawie The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art form PolandFot. Pfleiderer

MEDIATEKA stwarza warunki do bliższego zapoznania się z polską sztuką poprzez prezentowany w niej zbiór publikacji i materiałów multimedialnych, ale także doświadczenie samej nietuzinkowej przestrzeni. Dzięki otwartemu charakterowi, wnętrze sprzyja indywidualnej pracy, a także spotkaniom, prezentacjom i dyskusjom w szerszym gronie. Wszystkie elementy wypełniające przestrzeń MEDIATEKI wykonane zostały z drewnopochodnej Płyty Budowlanej MFP® produkowanej przez firmę Pfleiderer Grajewo S.A.  - Kolejny raz wybrałem do realizacji swojego projektu to tworzywo. Płyta MFP® jest mocno inspirująca ze względu na swoje wyjątkowe właściwości - nie tylko konstrukcyjne, ale także estetyczne. Co więcej, JEST EKOLOGICZNA i MA bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Doskonale sprawdza się nie tylko w budownictwie, ale również jako materiał przy realizacji ORYGINALNYCH projektów wnętrz. Drewnopochodne właściwości MFP® sprawiają, że człowiek w kontakcie z nią czuje się bardzo komfortowo. Zastosowanie MFP® jest także wyrazem dbałości o świadome gospodarowanie naturalnymi zasobami w procesie kreowania otaczającej nas kultury materialnej. Jest to ważny postulat zarówno dla projektantów, jak i partnera projektu - firmy PFLEIDERER GRAJEWO S.A. – dodaje projektant Tomek Rygalik. Wykorzystanie materiału budowlanego, jakim jest płyta MFP®, stwarza możliwość pokazania oryginalnych rozwiązań funkcjonalnych w sztuce. Obrazuje również trend poszukiwania przez utalentowanych projektantów nowych, odważnych pomysłów na połączenie surowych, naturalnych materiałów ze światem artyzmu, a w konsekwencji – wytworzenia nowej jakości, jaką jest sztuka użytkowa. - Cieszę się, że już po raz kolejny możemy zaangażować się w projekty promujące polskich projektantów sztuki użytkowej. Jest to dla nas ważne z dwóch powodów – po pierwsze jesteśmy dumni, że nasi twórcy przynależą do europejskiej, a nawet więcej - światowej elity, po drugie - że sięgają po nasze materiały drewnopochodne i wykorzystują je jako materiał do tworzenia sztuki. To z kolei inspiruje nas do poszukiwania nowych zastosowań Płyty Budowlanej MFP® oraz innych produktów – dodaje Wojciech Gątkiewicz, prezes Pfleiderer Grajewo S.A.

MEDIATEKA na wystawie The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art form PolandMEDIATEKA na wystawie The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art form PolandFot. Pfleiderer

INSPIRACJE
MEDIATEKA jest częścią wystawy „The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art of Poland” poświęconej polskiej sztuce współczesnej. - Idee fantazji, walki i szaleństwa były zawsze obecne w polskiej kulturze. W trakcie trwania wystawy zaprezentujemy około dwustu dzieł z XX wieku, również tych z epoki symbolizmu. Chcemy za pomocą sztuki, czyli w sposób wizualny a nie teoretyczny, pokazać powiązania między przeszłością a teraźniejszością - mówi David Crowley, kurator wystawy i wykładowca Royal College of Art w Londynie. Wystawa towarzyszy objęciu przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, dlatego świadomie nawiązuje do burzliwej przeszłości kraju, zamkniętej przez artystów wielu pokoleń w świecie symboli, absurdu, a nawet surrealizmu. Jest to jedna z największych zagranicznych prezentacji polskiej sztuki współczesnej, nawiązująca do ery postkomunizmu. W ramach „Power of Fantasy”, ogłoszonej przez brytyjski „Financial Times” wystawą roku, obejrzeć można dzieła ponad 30 polskich znamienitych artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Brunona Schulza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Zbigniewa Libery czy Pawła Althamera.
W oficjalnej inauguracji 13 lipca 2011r. uczestniczyli mi.in.: przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, szef Rady UE Herman van Rompuy, szef belgijskiego MSZ Steven Vanackere, wiceminister kultury Piotr Żuchowski, wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach, europejska komisarz ds. kultury Andrulla Wasiliu, ambasadorowie Polski przy UE Jan Tombiński i w Belgii Sławomir Czarlewski. Patronat nad wydarzeniem objęli król Belgii Albert II oraz prezydent RP Bronisław Komorowski.

MEDIATEKA na wystawie The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art form PolandMEDIATEKA na wystawie The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art form PolandFot. Pfleiderer

Pfleiderer Grajewo nie po raz pierwszy promuje kulturę i wspiera polskich artystów oraz projektantów. W kwietniu br. miłośnicy sztuki i eksperymentalnego designu mogli odwiedzić „Warsztat” przy pl. Konstytucji 4, czyli główną siedzibę Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy, przygotowującego Warszawę do ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Przestrzeń wnętrza „Warsztatu”, która stała się miejscem spotkań, dyskusji oraz kreatywnych inicjatyw, zaprojektowana została przez STUDIO RYGALIK, wspierane przez firmę Pfleiderer. 

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Nie wiem jak inni ale to wygląda na prawdę wspaniale

Szybko,tanio .Jeżeli tak ma wyglądać sztuka to nie wiem już co o tym myśleć.
Pfleiderer o ile ta firma jest wystawcą tej sztuki chciała chyba wyraźnie wystawić nas polaków na pośmiewisko.To tylko moje skromne zdanie.

Adam [101]Odpowiedz na ten komentarz2011-07-21 15:15:30

Zgłoś nadużycie

Rygalik sie sprzedał

P prosty Pfleiderer zapłacił, a Rygalik musiał cos z tego stworzyc. Tylko mam wrazenie ze to ani sztuka (mało etsteyczne wrażenei) ani użytkowa (blaty z surowej płyty nie wytrzymają pierwszego spotkania z gorącym kubkiem kawy). Ale może jest w tym jakiś głębszy sens, który nam maluczkim....

MW [4]Odpowiedz na ten komentarz2011-07-25 16:16:45

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA