/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Świetny debiut giełdowy spółki Klon

Klon

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Klon
Data: 2011-07-14


13 lipca na rynku NewConnect zadebiutowała kolejna spółka z branży drzewnej - producent płyt klejonych Klon SA z Nowej Świętej.

Prezes Klon SA Krzysztof Łopuszański podczas uroczystości debiutu na NewConnectPrezes Klon SA Krzysztof Łopuszański podczas uroczystości debiutu na NewConnectFot. NewConnect

Do giełdowego obrotu trafiło 980 tys. praw do akcji serii C. Kurs otwarcia wyniósł 1,20 zł i był 20% wyższy, niż cena po jakiej emitowane były walory. Do końca dnia papiery podrożały do 1,44 zł co oznacza, aż 44% wzrost.

Uroczysty debiut był okazją do prezentacji firmy i przedstawienia jej planów na najbliższe miesiące. - Przetarcie drewna powinno wzrosnąć w tym roku do 30 tys. m sześc. wobec 18 tys. m sześc. w roku ubiegłym - mówił prezes spółki Krzysztof Łopuszański. Środki pozyskane z emisji nowej serii akcji przeznaczone mają być na zwiększenie kapitału obrotowego. To konieczne działanie przy planowanym znaczącym wzroście zakupów surowca drzewnego. - Cykl produkcyjny naszych wyrobów trwa od 5 do 6 tygodni. Oczekiwanie na spływ należności od kontrahentów dodatkowo wydłuża łączny okres zamrożenia naszych środków do ok. 90 dni – wyjaśniał Łopuszański.

Dotychczas 89% sprzedaży Klon realizował na rynku krajowym, pozostałe 11% trafiało na eksport. Ta struktura ma zmienić się znacząco jeszcze w tym roku. Dzięki nowym kontaktom z klientami z Azji oraz odnowieniu współpracy z partnerami z Niemiec udział sprzedaży eksportowej w 2011r. powinien osiągnąć 25% całości przychodów. - Na ten moment mamy już podpisane kontrakty na zamówienia warte 80% całości prognozowanych przychodów – poinformował prezes spółki.

Zarząd spółki planuje w tym roku osiągnięcie przychodów na poziomie 13,25 mln zł wobec 11,05 mln zł w roku ubiegłym i wypracowanie zysku netto w wysokości 1,13 mln zł (2010: 484 tys zł). Podobnego poziomu zysku spółka oczekuje w roku 2012.

Produkcja elementów struganychProdukcja elementów struganychFot. KlonKlon działa na rynku od 1991r. Swoja działalność opiera na przetwórstwie drewna - spółka zajmuje się produkcją tarcicy liściastej (dysponuje tartakiem o zdolności przetarcia 25 tys. m3 rocznie), wytwarza płytę klejoną oraz elementy meblowe i podłogowe, strugane i profilowane, wykorzystywane przede wszystkim jako półfabrykaty poddawane dalszej obróbce. Klon świadczy również usługi w zakresie suszenia drewna, transportu oraz strugania i klejenia płyt z materiałów powierzonych przez klientów. Do niedawna firma prowadziła również produkcję mebli tapicerowanych, jednak w wyniku prowadzonego od 2008r. procesu restrukturyzacyjnego działalność ta została całkowicie wygaszona w 2010r.

W ubiegłym roku spółka przetarła 18 tys. m3 drewna, wysuszyła ok 7,7 tys m3 tarcicy i wyprodukowała ponad 900 m3 płyty klejonej. Obecnie zatrudnienie wynosi 115 osób.

Od 2008r. Klon SA należy do Grupy Kapitałowej Mera, która posiada 82,48% akcji spółki Klon SA.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz