/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Jak dbać o podłogi olejowane

Autor:
Źródło: Chapel Parket Polska
Data: 2011-07-14


Drewniane podłogi to produkt, który zmienia swoje właściwości pod wpływem przemian zachodzących w otoczeniu. Na to nie mamy wpływu. Jednak odpowiednie użytkowanie i czyszczenie parkietu pozwolą dłużej cieszyć się naturalnym pięknem drewna.

Prawidłowo konserwowana podłoga olejowana służyć będzie dziesiątki latPrawidłowo konserwowana podłoga olejowana służyć będzie dziesiątki latFot. Chapel Parket Polska

Najbardziej optymalnym zakresem temperatury (zarówno dla człowieka, jak i podłogi) jest przedział 18-22 stopni w skali Celsjusza. Wilgotność powinna się z kolei kształtować na poziomie 45-60 proc. Trzeba mieć to na uwadze, jeśli nie chcemy, aby w podłodze powstawały szczeliny. Niekorzystne warunki mogą doprowadzić także do pęcznienia drewna.

Poza temperaturą i wilgotnością, czynnikiem wpływającym na stan podłóg jest sposób ich czyszczenia i pielęgnacji.

- Nie istnieje podłoga olejowana, której nie trzeba konserwować - mówi Sebastian Kos z firmy Chapel Parket Polska, produkującej stylizowane podłogi dębowe. - Niezwykle istotnymi składnikami oleju używanego w naszej firmie są związki krzemu. To właśnie dzięki nim na powierzchni drewna tworzy się warstwa zabezpieczająca jego strukturę. Stosowana przez nas technologia olejowania desek sprawia, że drewno jest znacznie bardziej odporne na ścieranie niż w przypadku standardowych olei woskowych. Dlatego też podłogi Chapel Parket wystarczy konserwować olejem tylko raz w roku – podkreśla Sebastian Kos. Właściciele obiektów przeznaczonych do użytku publicznego powinni jednak pamiętać, że intensywne korzystanie z podłogi wymaga częstszej konserwacji; 2-3 razy do roku.

W ofercie firmy dostępne są deski, klepki i kasetony, a także środki do pielęgnacji i konserwacji drewna. Jednym z nich jest olej konserwacyjny Chapel Parket. - To ten sam olej, który jest używany w czasie produkcji, z tym, że jest rozrzedzony po to, aby każdy mógł samodzielnie nałożyć substancję na powierzchnię drewna. Olej produkcyjny jest bardzo gęsty, a przez to trudno byłoby go nałożyć bez użycia profesjonalnych maszyn – wyjaśnia ekspert.

Warto dodać, że w Chapel Parket Polska dostępne są dwa rodzaje oleju - biały, którym konserwuje się podłogi w odcieniach bieli oraz olej w kolorze naturalnym, służący do zabezpieczania ciemniejszego drewna. Jeden litr substancji wystarcza na ok. 60-80 m2 powierzchni. W zależności od temperatury i wentylacji pomieszczenia, olej schnie od 6-12 godzin. Nowo zaimpregnowaną podłogę należy przez pierwsze trzy tygodnie oczyszczać tylko na sucho.

Codzienne czyszczenie podłogi ogranicza się do odkurzania i zamiatania, czyli suchej pielęgnacji. Po 6-7 tygodniach od zamontowania posadzki można umyć podłogę przy pomocy wody z dodatkiem płynu do mycia podłóg Chapel Parket. Jego wytwarzaniem zajmuje się ta sama firma, która produkuje olej stosowany w Chapel Parket Polska. - Do 10 litrów wody trzeba zastosować ok. 100 ml preparatu. Dobrze sprawdza się wilgotna ściereczka lub dobrze odsączony z wody mop. Najlepsze rezultaty daje jednak umycie podłogi i wytarcie jej do sucha – radzi S. Kos. Szczegółowe informacje związane z czyszczeniem podłóg dostępne są na stronie internetowej firmy. Można z niej pobrać dokument zawierający zalecenia związane z pielęgnacją posadzki.

- Trzeba pamiętać, że nawet najlepszej jakości drewno wymaga pielęgnacji. Staramy się przekazywać Klientom jak najwięcej informacji na ten temat. Im większa jest wiedza o prawidłowej pielęgnacji podłóg, tym mniej kłopotów z ich utrzymywaniem, a o to przecież chodzi - podsumowuje Sebastian Kos.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz