/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Europol Meble Polska zainwestuje 52 mln euro w nową fabrykę

KSSSE

Autor: oprac. dja
Źródło: KSSSE
Data: 2011-07-13


Europol Meble Polska zainwestuje co najmniej 52 miliony złotych w budowę nowego zakładu produkcji mebli tapicerowanych.

Europol Meble PolskaEuropol Meble PolskaFot. KSSSE

Zakład powstanie na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Podstrefa Chodzież.

Projekt inwestycji obejmuje budowę i wyposażenie hali tapicerni, szwalni, obróbki drewna, magazynów, części administracyjnej oraz hali obróbki pianki z magazynem pianki. W nowo budowanych obiektach zastosowane będą rozwiązania o najwyższych światowych standardach. Doboru parku maszynowego, rozwiązań technologicznych oraz organizacji systemów produkcji w nowo powstającym zakładzie dokonano w oparciu o wiedzę z zakresu Najlepszych Praktyk Produkcyjnych (Best Production Practice), zalecenia współpracujących placówek naukowych oraz doświadczenia kadry technologicznej.

Europol Europol Meble Polska zadeklarował, że się jeszcze że budowa rozpocznie się jeszcze w lipcu. Zakończenie inwestycji planowane jest na grudzień 2013 roku. Spółka zobowiązała się utworzyć minimum 70 nowych miejsc pracy do końca 2015 roku.

Koszt inwestycji szacowany jest na co najmniej 52 mln euro. 75% potrzebnego kapitału pochodzić będzie ze środków własnych, pozostałe 25% spółka pozyska w formie kredytu inwestycyjnego.

***
Europol Meble Polska sp. z o.o. sp. komandytowa to producent i eksporter mebli tapicerowanych. Firma powstała po dokonaniu zakupu zlikwidowanego Zakładu Maszyn Ceramicznych w Chodzieży. W lutym 1993 roku rozpoczęto przystosowywanie zakładu do potrzeb nowej spółki. Nie była to sprawa prosta, gdyż produkcja nowych właścicieli różniła się diametralnie od tego, co było przedmiotem dotychczasowej produkcji. Nikt jednak nie zrażał się trudnościami. Powierzchnię 5500 m2 udało się w ciągu miesiąca przystosować do mebli tapicerowanych. Chodzieska fabryka mebli w kwietniu 1993 roku zatrudniała 30 pracowników. Od lipca 1993 roku rozpoczęto już produkcję seryjną. W tym samym roku uruchomiony został dział rozkroju pianki, liczący 700 m2 powierzchni. Budowę magazynu wyrobów gotowych (970 m2) ukończono na początku 1994 roku. Osobno powstał również magazyn pianki (900 m2). Zakład oprócz hal do produkcji posiada własną malarnię, stolarnię, hartownię oraz dział mechaniczny wyposażony w uniwersalny park maszynowy.

Od chwili uruchomienia produkcji i sprzedaży, ilość zamówień na komplety wypoczynkowe stale wzrasta. W trakcie prac modernizacyjnych, równolegle rozpoczęto budowę zakładu produkcyjnego w Wągrowcu. Powstały tam dwie nowoczesne hale produkcyjne wraz z częścią socjalną i administracyjną. Zakład w Wągrowcu został otwarty w lutym 1995 roku. Firma Europol Meble Polska jeszcze wówczas będąca spółką z ograniczoną odpowiedzialnością stworzyła tam około 250 nowych miejsc pracy. Zapotrzebowanie na meble jednak cały czas było niezaspokojone. Z tego powodu zaplanowano dalszą rozbudowę firmy, co w efekcie zapewniło dodatkowe miejsca pracy w Chodzieży. Wynikiem tych planów był zakup we wrześniu 1995 roku upadających Zakładów Pilskich Fabryk Mebli w Chodzieży. W listopadzie 2002r. oddano również do użytku nową halę produkcyjną w Wągrowcu, dzięki czemu powstało dodatkowo ok. 150 miejsc pracy.

Zakład pracuje według nowoczesnych metod organizacyjno-technicznych z wykorzystaniem komputerów w pracach administracyjnych oraz komputerowo sterowanych maszyn krojczych i szwalniczych. Do produkcji wykorzystywane są ekologicznie czyste materiały. Wykonywane meble są wysokiej jakości z możliwością konfigurowania w zakresie elementów i funkcji.

 

Fabryki należące do Europol Meble Polska w Wągrowcu i Chodzieży zaliczane są do najnowocześniejszych zakładów mebli tapicerowanych w Polsce. W parku maszynowym znajdują się najbardziej zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia do rozkroju pianki, tkanin i skóry.

Komplety wypoczynkowe są od podstaw produkowane przez firmę Europol Meble Polska w Chodzieży i Wągrowcu. Firma posiada własną modelarnię, gdzie pod okiem doświadczonych projektantów niemieckich i polskich powstają nowe wzory zestawów. W zakładowej stolarni powstają stelaże wszystkich kompletów wypoczynkowych. Równolegle, przy wykorzystaniu nowoczesnych maszyn i urządzeń, następuje rozkrój tkanin i ovaty. W szwalni z kilkudziesięciu rodzajów tkanin szyje się obicia mebli, zgodnie z upodobaniami i wcześniejszymi zamówieniami klientów. W hali rozkroju pianki, z dużych bloków powstają elementy do różnych zestawów. Końcowy etap pracy całej załogi następuje w tapicerni. Z wyprodukowanych wcześniej elementów powstaje wysokiej jakości produkt. Wykwalifikowani pracownicy zakładowego działu kontroli jakości czuwają nad tym, aby produkt nie posiadał najmniejszej wady. Każdy wyrób firmy Europol Meble Polska posiada atest oraz znak kontroli jakości.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz