/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Rozmowy dyrektora generalnego LP z zakładami usług leśnych

Lasy Państwowe

Autor: Krzysztof Trębski
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-07-12


W czwartek 7 lipca 2011 r. w Leśnym Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym "Nagórzyce" odbyło się spotkanie dyrektora generalnego LP Mariana Pigana z Zespołem Doradczym ds. Współpracy Lasów Państwowych i Przedsiębiorców Leśnych.

W ciągu dziesięciu lat liczba zakładów usług leśnych spadła o ok. 60%W ciągu dziesięciu lat liczba zakładów usług leśnych spadła o ok. 60%Fot. Drewno.pl

Dyrektor generalny przedstawił członkom zespołu informację o współpracy LP z zakładami usług leśnych (ZUL) w roku 2010 i wcześniejszych latach. Zwrócił uwagę m.in. na postępującą konsolidację (liczba zakładów z blisko 10 tys. w roku 2001 spadła do 4,2 tys. w roku ubiegłym), malejący udział w sektorze firm jednoosobowych na rzecz podmiotów większych oraz stały wzrost wydatków LP na usługi realizowane przez ZUL.

Przewodniczący zespołowi doradczemu, szef RDLP w Poznaniu Piotr Grygier, zaprezentował opracowane i uzgodnione przez przedstawicieli LP oraz przedsiębiorców leśnych propozycje, które mają służyć dalszemu rozwojowi współpracy między LP i ZUL.  Zespół rekomendował m.in.:
- wypracowanie wzoru ramowej umowy wieloletniej i jednorocznej oraz zalecenie nadleśniczym stosowania umów wieloletnich i ramowych;
- stosowanie przy wyborze najkorzystniejszych ofert również innych - poza ceną - kryteriów;
- sfinalizowanie prac nad aktualizacją katalogów pracochłonności;
- wdrożenie nowej metodologii ustalania cen usług leśnych, opartej m.in. na zobiektywizowanych wskaźnikach podawanych przez GUS;
- ustalenie standardów dotyczących maszynowego pozyskania i zrywki drewna.

Dyskutowano również o nowej instrukcji BHP, drewnie kłodowanym, inwestycjach dotyczących szlaków zrywkowych, kwestii zakupu maszyn wielooperacyjnych przez jednostki LP. Przedsiębiorcy poinformowali też, że będą dążyli do takiej zmiany przepisów, która wprowadzi licencjonowanie firm leśnych. Jako rozwiązanie alternatywne postulowali wdrożenie międzynarodowych certyfikatów zrównoważonej gospodarki leśnej w zakładach usług leśnych i uwzględnianie ich posiadania wśród kryteriów wyboru ofert przez LP.

Dyrektor generalny Marian Pigan podziękował członkom zespołu za owocną, merytoryczną dyskusję i wypracowane wnioski. Będą one podstawą do ostatecznych uzgodnień, które nastąpią po dokonaniu przez LP analizy prawnej i ekonomicznej postulowanych rozwiązań, m.in. w zakresie ustalania stawek za usługi firm leśnych czy ich certyfikacji.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz