/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Drewniana podłoga w obiekcie hotelowym – na co zwrócić uwagę

Kopp

Autor: P.G.
Źródło: Kopp
Data: 2011-07-11


Podłoga w obiektach publicznej użyteczności, w tym także hotelach, to inwestycja na długi okres. Dlatego ważne jest aby łączyła wytrzymałość i odporność na zużycie z atrakcyjnością wizualną. Czy drewniana podłoga to umożliwia?

Sala konferencyjna hotelu BukovinaSala konferencyjna hotelu BukovinaFot. Kopp

Drewno jest jednym z najszlachetniejszych materiałów wykorzystywanych na podłogach. Drewniane nawierzchnie są niezmiennie popularne w budownictwie mieszkaniowym ale świetnie sprawdzają się także w przestrzeniach hotelowych czy restauracyjnych.
 
Kwestia stylu
To co w podłodze wykonanej z drewna widać na pierwszy rzut oka, to jej atrakcyjny wygląd - drewno nadaje szlachetności wnętrzu. Warto pamiętać, że dla architekta podłoga jest bazą, na której powstaje koncepcja wnętrza. To do niej dostosowywane są pozostałe elementy jak meble czy dodatki, które, w porównaniu z podłogą, są o wiele łatwiejsze w wymianie.

- Drewniana podłoga jest zawsze ciekawa wizualnie i nadaje wnętrzu charakter. Świetnie sprawdza się zarówno w stylizowanych zabytkowych hotelach, jak i w tych nowoczesnych. Dlatego pod względem stylistycznym można ją polecić do praktycznie każdego wnętrza – mówi Krzysztof Warysz z Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Drewniana podłoga daje wiele możliwości kolorystycznych, od bardzo jasnych wykonanych z bambusa naturalnego aż po ciemne egzotyczne gatunki.

- Wybór kolorów jest naprawdę bardzo duży i pozwala wpisać się w zasadzie w każdy rodzaj stylu – nowoczesny, klasyczny, orientalny a nawet ekstrawagancki , którego wyrazem może być  podłoga w pasy
– mówi specjalista z firmy Kopp.

Funkcjonalnie i praktycznie
Jednak w hotelowym (czy też innym intensywnie użytkowanym) wnętrzu styl to nie wszystko. Równie ważne, o ile nie ważniejsze z długofalowego punktu widzenia, są praktyczne właściwości podłogi. W hotelach ważna jest trwałość i wizualna niezmienność podłogi w długim czasie użytkowania. Dlatego decydując o rodzaju podłogi, należy mieć na uwadze, jak dany rodzaj nawierzchni się zestarzeje. Drewno jest tutaj bezkonkurencyjne ponieważ bardzo dobrze znosi upływ czasu i zamiast powodować wizualną degradację, obniżającą standard wnętrza, często z upływem czasu wygląda coraz lepiej.

- Co więcej drewnianą podłogę, w przeciwieństwie do płytek, paneli czy wykładzin można poddawać renowacji, nawet kilkukrotnej. Jest to proces łatwy i nie wymaga wymiany powierzchni, a jedynie jej cyklinowania i ponownego lakierowania lub olejowania. Nie trzeba zatem wymieniać podłogi, a co za tym idzie nie będzie konieczności wymiany pozostałych elementów wnętrza – dodaje Krzysztof Warysz

Nie bez wpływu na praktyczny aspekt użytkowania podłóg drewnianych pozostają jej kolory, dlatego warto odpowiednio zaplanować rozmieszczenie różnych odcieni w hotelu. Na ciemnych podłogach widać kurz i włosy, z kolei te bardzo jasne w sezonie jesienno-zimowym najszybciej się brudzą. Dlatego najlepiej sprawdzają się podłogi o średnim natężeniu koloru do tego wzorzyste. Pod tym względem praktyczne są podłogi wykonane z bambusa antycznego lub tygrysiego.

- Z drugiej strony warto wspomnieć,  że drewniana podłoga jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości, ponieważ wystarczy ją zmyć lekko wilgotnym mopem. Jeśli będziemy ją regularnie sprzątać, to kurz nawet na najciemniejszej podłodze nie będzie widoczny, natomiast aby usunąć go na przykład z wykładziny trzeba w to włożyć o wiele większy wysiłek.

W miejscach szczególnie narażonych na zwiększony ruch jak hotelowa restauracja, bar czy sala balowa należy stosować deski o jak największej twardości. Do tych najtwardszych zaliczane są deski bambusowe, które, jeśli zostaną przyklejone do podłoża, można bezproblemowo odnawiać. Dobrze sprawdzają się także deski postarzane i z bambusa tygrysiego, ponieważ nie widać na nich uszkodzeń. Warto też wspomnieć, że podłogi drewniane przyklejone do podłoża bardzo pozytywnie wpływają na akustykę wnętrza.

W nowoczesnych hotelach stosuje się coraz częściej ogrzewanie podłogowe. Również na nim można stosować podłogę drewnianą.

- Na ogrzewaniu podłogowym stosuje się deski wielowarstwowe, najlepiej, jeśli montowane są w systemie Klik, który ułatwia szybki montaż, ale i w razie uszkodzenia pojedynczych desek łatwy demontaż podłogi. Generalnie warto też wspomnieć, że drewniane deski podłogowe, zarówno te lite jak i wielowarstwowe są fabrycznie lakierowane, więc ich montaż jest szybki, a pomieszczenia są gotowe do użytkowania bardzo szybko po montażu, oczywiście pod warunkiem, że podłoże zostało odpowiednio przygotowane i wylewka nie była wilgotna – tłumaczy Krzysztof Warysz

Drewniana podłoga nadaje wnętrzu posmak elegancji i szlachetności. Dlatego, jeśli hotel ma budzić takie skojarzenia jest niezastąpiona, zwłaszcza, że z praktycznej strony zapewnia wytrzymałość połączoną ze stylem.

Drewniana podłoga w obiekcie hotelowym – na co zwrócić uwagę (Zdjęcia: 3)

Sala konferencyjna hotelu BukovinaDrewniana podłoga w hotelowym pokoju (Bukovina)Drewniana podłoga w siłowni (Bukovina)

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA