/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

IKEA przekazała 8 mln zł na szkołę w Jarostach

IKEA

Autor:
Źródło: IKEA
Data: 2011-07-11


13 czerwca 2011r. w Szkole Podstawowej w Jarostach odbyła się uroczystość przekazania przez IKEA dla Fundacji Oświatowej "Jarosty" dotacji na budowę we wsi nowej szkoły podstawowej. Dotacja w formie symbolicznego czeku na 8 milionów złotych została przekazana na ręce Marcelego Piekarka, wójta gminy Moszczenica, przez Waltera Kadnara, dyrektora generalnego sieci sklepów IKEA w Polsce, oraz Gorana Hannsona, dyrektora zarządzającego IKEA Distribution Services. W spotkaniu wziął też udział Marian Grabiński, obecnie doradca w IKEA, którego imieniem i nazwiskiem nazwana jest jedna z ulic w Jarostach. Dotacja, której pomysłodawcą był Ingvar Kamprad, założyciel IKEA, stanowi kolejny prezent od IKEA dla Polski z okazji obchodów 50-lecia współpracy firmy z naszym krajem.

Fot. IKEA

Teren o powierzchni ponad jednego hektara, przeznaczony pod budowę nowej szkoły podstawowej w Jarostach, został zabezpieczony przez władze lokalne po tym, jak w 2001 roku IKEA przekazała dotację na jego zakup. Został on wybrany zgodnie ze wskazówkami Margarethy Kamprad, żony Ingvara, byłej nauczycielki. Zdaniem Margarethy Kamprad szkoła przyjazna uczniom powinna znajdować się na niewielkim wzniesieniu pod lasem, aby zapewnić im bliskość natury. Takie właśnie warunki spełnia teren przy ul. Leśnej, gdzie powstanie nowa szkoła podstawowa w Jarostach dla około 100-150 uczniów. Obok szkoły planowana jest budowa hali sportowej.

„W czerwcu 2001 roku IKEA otworzyła w Jarostach Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obecnie obsługuje pięć krajów europejskich. W tym samym roku przekazaliśmy dotację na zakup terenu pod budowę nowej szkoły podstawowej. Dzisiaj z radością przekazujemy kolejną kwotę, która umożliwi stworzenie lepszych codziennych warunków edukacji dla dzieci i mamy nadzieję, że przyczyni się do zapewnienia im podobnego startu w dorosłe życie, jaki mają ich rówieśnicy z dużych miast. Cieszę się z tego kolejnego kroku, ponieważ tylko dzięki długofalowemu zaangażowaniu możemy dokonać prawdziwych zmian” – powiedział Walter Kadnar, dyrektor generalny sieci sklepów IKEA w Polsce.

„Chciałbym bardzo podziękować firmie IKEA, która jest obecna w Jarostach już od 10 lat, za przekazanie tak znaczącej kwoty na budowę nowej szkoły podstawowej dla lokalnej społeczności. Zaraz po przekazaniu dotacji Fundacji Oświatowej "Jarosty", rozpoczniemy prace związane z procedurą uzyskania pozwolenia na budowę, a po jego uzyskaniu ogłoszony zostanie przetarg na budowę szkoły. Mam nadzieję, że wszystkie procedury będą przebiegać sprawnie, i że już w roku szkolnym 2013/2014 dzieci będą mogły rozpocząć naukę w nowej szkole” – powiedział Marceli Piekarek, wójt gminy Moszczenica.

Oprócz tego, że IKEA wspiera budowę nowej szkoły podstawowej w Jarostach, działające tu Regionalne Centrum Dystrybucyjne pomaga również dzieciom z już istniejącej we wsi szkoły.

„Staramy się każdego dnia być dobrym sąsiadem i stale współpracować ze szkołą podstawową w Jarostach. Uczniowie z tej szkoły uczestniczyli w Eko-lekcji w sklepie IKEA na warszawskim Targówku. Zaprosiliśmy ich też na wycieczkę do lasu łagiewnickiego, gdzie zorganizowaliśmy dla nich gry i zabawy połączone z edukacją ekologiczną. Następnie uczniowie przygotowali festyn, na którym w formie teatrzyku pokazali, czego nauczyli się podczas tych zajęć. Jesteśmy im za to ogromnie wdzięczni. Tego typu inicjatywy dają nam ogromną satysfakcję” – powiedział Goran Hannson, dyrektor zarządzający IKEA Distribution Services.

Dotacja na budowę szkoły w Jarostach stanowi kolejny prezent od IKEA dla Polski z okazji obchodów 50-lecia współpracy firmy z naszym krajem. Pierwszym prezentem była rezygnacja z podniesienia cen całego asortymentu oferowanego przez IKEA pomimo zmiany wysokości podatku VAT. W maju aż 9 milionów gospodarstw domowych otrzymało broszurę oraz kupon rabatowy o wartości 20 zł do realizacji w sklepach IKEA, co stanowiło największą akcję dystrybucyjną w historii firmy w Polsce. Również w maju IKEA wprowadziła do sprzedaży nową jubileuszową kolekcję mebli przygotowaną specjalnie dla uczczenia 50. rocznicy niezwykle udanego związku z Polską. O kolejnych atrakcjach i niespodziankach Polacy będą się dowiadywać przez cały 2011 rok.

***
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

IKEA w Polsce posiada obecnie osiem sklepów, które rocznie odwiedzane są przez około 16 milionów osób. Ponadto poprzez Inter IKEA Centre Group Polska, firma zbudowała i zarządza siedmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Biuro Zakupów współpracuje z producentami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz w regionie Europy Centralnej, dostarczając meble i artykuły wyposażenia wnętrz do sieci IKEA na całym świecie.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA