/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Jakość mebli tkwi w szczegółach

Kolekcja Mebli Klose

Autor: Łukasz Matwiej
Źródło: Kolekcja Mebli Klose
Data: 2011-07-08


Stojąc przed faktem wyboru mebli często zastanawiamy się, którą z upatrzonych już wcześniej kolekcji kupić. Zależy nam na tym, by zakup był udany, a meble służyły nam przez co najmniej kilka lat, bez usterek. Należy pamiętać, że walory użytkowe mebli, w tym także bezpieczeństwo ich użytkowania i trwałość, bezpośrednio zależą od jakości wykonania. Parafrazując stare porzekadło – jakość tkwi w szczegółach…

Na bezpieczeństwo mebli wpływa ich statecznośćNa bezpieczeństwo mebli wpływa ich statecznośćFot. Kolekcja Mebli Klose

Jakość zastosowanych materiałów, sposób połączenia elementów konstrukcji, stateczność i sposób wykończenia są głównymi wyznacznikami tego, czy dany mebel jest wytrzymały i bezpieczny. Poprawnie zaprojektowany mebel powinien bowiem charakteryzować się tak ukształtowaną strukturą techniczną, która uznaje priorytet cech i potrzeb człowieka.

Jakość mebla zależy przede wszystkim od rodzaju i jakości zastosowanych materiałów. Firma Klose posiada certyfikaty jakości na wszystkie materiały stosowane w produkcji mebli, przez co meble są trwałe i bezpieczne w użytkowaniu.

Najlepszym materiałem konstrukcyjnym jest drewno (zarówno lite, jak i klejone) a także rattan. W przypadku tworzyw drzewnych (takich jak np. płyty wiórowe) bardzo ważny jest poziom higieniczności (związany z emisją tzw. wolnego formaldehydu), dziś jednak większość płyt spełnia najwyższe wymagania higieniczności klasy E1. Należy unikać mebli, w których przeważa udział metalu (ale tylko w przypadku, gdy w danym pomieszczeniu takich mebli jest co najmniej kilka), a związane jest to z emisją jonów ujemnych, tzw. reduktorów (przy czym ich umiarkowana ilość może nawet korzystnie wpłynąć na samopoczucie ze względu na redukcję jonów dodatnich, tzw. utleniaczy). W przypadku mebli tapicerowanych należy zwrócić uwagę na jakość materiałów wypełniających: sprężyn, pianek, mat kokosowych, oraz materiałów pokryciowych (obiciowych): tkanin i skór.

Na jakość mebla wpływa także jakość zastosowanych połączeń konstrukcyjnych: połączeń adhezyjnych (połączeń klejowych), połączeń kształtowo-adhezyjnych (połączeń kołkowych, czopowych i miniwczepowych) oraz połączeń łącznikowych (gwoździowych, śrubowych i wkrętowych). Tylko specjalne badania laboratoryjne mogą zaświadczyć, czy dany mebel jest pod tym względem odpowiednio wytrzymały, a więc i bezpieczny. Firma Klose posiada odpowiednie atesty potwierdzające zgodność zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych z wymaganiami norm europejskich. W solidnie wykonanych meblach szkieletowych (krzesłach, taboretach, fotelach czy stołach) nie powinniśmy dostrzec przerw i widocznych luzów między poszczególnymi elementami stelaża: łączynami, nogami, oskrzyniami, elementami płytowymi siedziska, oparcia czy płyty roboczej stołu. Wszystkie elementy, nawet te przycięte pod kątem, powinny być idealnie spasowane. W meblach skrzyniowych warto przede wszystkim zwrócić uwagę na idealną geometrię elementów płytowych (np. drzwi, czół szuflad, ścian bocznych i tylnych).
 
Jakość mebla związana jest ponadto z bezpieczeństwem, a bezpieczeństwo ze statecznością. Przy wyborze mebla – już w salonie meblowym należy sprawdzić, czy dany mebel jest stateczny. Pomocne w tym będzie dokonanie pewnego eksperymentu: w meblach do przechowywania (komody, szafy) należy wysunąć szuflady, otworzyć drzwi, w meblach szkieletowych do siedzenia (głównie fotelach, krzesłach) usiąść w ulubionej pozycji i sprawdzić, czy mebel się nie przewraca. Ogólnie można powiedzieć, iż mebel dopóty będzie stateczny (nie będzie się przewracał), dopóki jego środek ciężkości nie wyjdzie poza podstawę konstrukcji.

Na uwagę zasługuje także sposób wykończenia mebli. Tworzywa mebli o wysokiej jakości często są okleinowane okleiną naturalną (produkowaną w procesie skrawania obwodowego drewna). Elementy wykonane z drewna litego lub klejonego lakierowane przy użyciu tzw. ekologicznych lakierów na bazie wody, pozbawionych przykrych zapachów. W przypadku mebli tapicerowanych dobrze naciągnięta tapicerka (w przypadku nowych wyrobów) nie powinna wykazywać sfałdowań, a symetrycznie rozmieszczone elementy (takie jak podłokietniki, zagłówki, poduchy, siedziska) powinny „na oko” być jednakowo uformowane i tak samo zszyte (chodzi zarówno o przebieg szwu, jak i rodzaj użytego ściegu). Skóry naturalne są wspaniałym ekologicznym materiałem wykończeniowym, charakteryzującym się zdolnością pochłaniania i oddawania wilgoci (do kilku procent), dzięki czemu w pomieszczeniu tworzy się swoisty mikroklimat.

Skrócenie okresu użytkowania wyrobów stał się dla niektórych mało znanych firm, okazją do przyciągnięcia większej rzeszy klientów obniżoną ceną produktów, niestety kosztem znacznego obniżenia jakości produkowanych przez nich mebli. Producenci posiadający znaną markę nigdy nie pozwolą na obniżenie jakości swoich kolekcji. Przykładem może być firma Klose, dla której doskonała jakość jest kwintesencją realizowanych projektów.

Jakość mebli tkwi w szczegółach (Zdjęcia: 3)

Na bezpieczeństwo mebli wpływa ich statecznośćNa jakość mebli wpływa jakość połączeń konstrukcyjnychElementy mebli produkowanych przez Klose lakierowane są ekologicznymi lakierami na bazie wody

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Kierunek przy wyborze mebli

Ja kieruje się tym by nie kupowac mebli z masowych sklepow, bo wiadomo - sa robione na mase, lepiej moim zdaniem wybrac mniejsze sklepy, robiace meble pod ciebie. (***)
Wpis edytowany przez Administratora

Madzia [1]Odpowiedz na ten komentarz2019-08-26 13:02:21

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz