/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Łotewscy właściciele lasów korzystają z deficytu certyfikowanego drewna

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2011-07-08


9 kwietnia bieżącego roku łotewska grupa Grantini 1, zrzeszająca właścicieli lasów prywatnych, uzyskała certyfikat FSC w programie Rainforest Alliance. Certyfikatem objęto łączny obszar 984 hektarów lasów.

Fot. NEPCon

W ciągu ostatnich pięciu lat jedynym dostawcą drewna z certyfikatem FSC na Łotwie było przedsiębiorstwo Łotewskich Lasów Państwowych (Latvijas Valsts Mezi), zarządzające blisko połową lasów w tym kraju. 17 lipca 2010 certyfikat przedsiębiorstwa został zawieszony. Spowodowało to ogromny deficyt certyfikowanego drewna w łotewskim przemyśle, który coraz częściej opierał się na eksporcie produktów drzewnych FSC.

Okazja rynkowa dla prywatnych właścicieli
Z luki na łotewskim rynku skorzystała grupa Grantini 1. Pomysł przeprowadzenia grupowej certyfikacji spotkał się z niespodziewanie szerokim odzewem ze strony właścicieli niewielkich lasów prywatnych. Jak przyznaje koordynator certyfikacji grupy Grantini 1, Gunars Sturisa, proces certyfikacji okazał się znacznie mniej skomplikowany niż się spodziewano.

„Grupowa certyfikacja zapewnia właścicielom lasów wiele korzyści”, zauważa Uldis Zurilo, dyrektor łotewskiego oddziału NEPCon. „Podział kosztów i premia cenowa należą do najbardziej oczywistych. Inne korzyści to poprawa publicznego wizerunku firmy i dobre stosunki z innymi właścicielami należącymi do grupy. Do tego dochodzi dostęp do ekspertyzy leśnej i innych środków, którymi dysponuje grupa. Nic dziwnego, że dołączenie do grupy jest atrakcyjne dla właścicieli lasów”.

SIA Grantini jest przedsiębiorstwem gospodarki leśnej z 18-letnim doświadczeniem. Grupa Grantini 1 zajmuje się sprzedażą certyfikowanego drewna na poziomie lokalnym i regionalnym.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA