/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TARTACZNICTWO

Ciała obce w drewnie - niespodzianki sprzed lat

Drewno.pl

Autor: Katarzyna Andrzejewska-Jabłońska
Źródło: Drewno.pl
Data: 2011-07-07


Zdarza się, że przedmioty przytwierdzone do drzewa, lub czasami nawet tylko oparte o nie, zostają zalane tkanką, a po długim czasie całkowicie zarośnięte. Często nie pozostawiają wyraźnych śladów na korze, co utrudnia ich wykrycie i umiejscowienie w kłodzie. Takie niespodzianki sprzed lat zniszczyły już niejedną piłę...

Jak różne przedmioty znajdują się w drewnie można się przekonać oglądając kolekcję p. Krzysztofa Pilśniaka, właściciela firmy PilmaJak różne przedmioty znajdują się w drewnie można się przekonać oglądając kolekcję p. Krzysztofa Pilśniaka, właściciela firmy PilmaFot. Drewno.pl

Występowanie w drewnie ciał obcych takich jak: kawałki metali, kamienie, plastik itp. wiąże się zazwyczaj z nienaturalną barwą sąsiadującego z nim drewna w formie zacieków lub plam oraz występowaniem po dłuższym okresie objawów zgnilizny.

Przebarwienia w formie zacieków są charakterystyczne dla wewnętrznych stref drewna i tworzą się w trakcie wzrostu drzewa. Natomiast plamy powstają w wyniku długotrwałego styku drewna z metalem i tworzą się raczej po ścięciu drzewa.

W przypadku występowania ciał obcych z żelaza w drewnie bogatym w garbniki, w wyniku reakcji chemicznej następuje jego charakterystyczne przebarwienie na kolor atramentowy lub zbliżony do czarnego.

Najczęściej znajdowane ciała obce w drewnie to: gwoździe, części ogrodzenia oraz pociski. Te ostatnie spotyka się w drewnie okrągłym pochodzącym z okolic, w których trwały działania wojenne lub z terenów poligonów wojskowych.

Obróbka drewna zawierającego obce ciała może powodować uszkodzenie części tnących maszyn i urządzeń. Z tego względu przeprowadza się zazwyczaj redukcję części drewna zawierającej ciała obce albo zalicza się drewno do najniższej klasy. Normy określające jakość drewna ograniczają się tylko do stwierdzenia obecności wady.

Uszkodzenia przez pociski stanowią poważną wadę drewna okrągłego i sortymentów pochodnych. W czasie obróbki odłamki metalu uszkadzają piły i wyszczerbiają noże obrabiarek, co powoduje duże straty w narzędziach, zakłóca przebieg procesu technologicznego i zmniejsza wydajność pracy. Jeśli w kłodzie tkwi niewypał, może nastąpić wybuch. W celach zapobiegawczych należy w tartakach i fabrykach sklejek stosować wykrywacze metalu. Są to urządzenia pracujące automatycznie, które znaczą na kłodzie miejsce gdzie tkwi ciało obce i powodują wyrzucenie wadliwej kłody z przenośnika podającego surowiec do hali obrabiarek. W nowoczesnych zakładach obróbki drewna wykrywacze metalu stanowią niezbędny składnik wyposażenia zakładu.

Krzysztof Pilśniak opowiada historię niektórych przedmiotówKrzysztof Pilśniak opowiada historię niektórych przedmiotówFot. Drewno.pl

Pan Krzysztof Pilśniak, właściciel firmy „Pilma” ze Starokrzepic oferującej usługi przecierania drewna tartakiem przewoźnym, posiada pokaźną kolekcję przedmiotów znalezionych w przerabianym przez siebie drewnie, które często pochodzi z drzew rosnących przy gospodarstwach rolnych, na obrzeżach pól i sadów. Potrafi ciekawie opowiadać o swojej kolekcji i często prezentuje ją przy okazji imprez branżowych takich jak targi, zawody drwali itp.

W ciągu kilkunastu lat pracy zgromadził wiele ciekawych okazów. Oprócz różnorodnych pocisków z broni małokalibrowej, obejrzeć można również te wystrzelone przez działka lotnicze, czy odłamki ładunków artyleryjskich. Wśród gwoździ wyróżniają się m.in. ponad 20 centymetrowe ręcznie kute gwoździe wydobyte z przecieranych belek konstrukcyjnych pochodzących z rozebranych XVIII wiecznych zabudowań. Ciekawostką są również "zatopione" w drewnie izolatory przewodów linii radiowej (tzw. kołchoźnika), która zamiast na słupach rozprowadzona została na drzewach.

Ciała obce w drewnie - niespodzianki sprzed lat (Zdjęcia: 10)

Jak różne przedmioty znajdują się w drewnie można się przekonać oglądając kolekcję p. Krzysztofa Pilśniaka, właściciela firmy PilmaKrzysztof Pilśniak opowiada historię niektórych przedmiotówNa różnego rodzaje gwoździe i skoble można się natknąć przerabiając drewno pochodzące z drzew rosnących na granicy lasu i terenów rolniczychRęcznie kute (2 i 3 od prawej) gwoździe znalezione w belkach pochodzących z rozbiórkiCzęstym znaleziskiem są pozostałości pociskówCzasami kaliber znajdowanych pocisków jest znacznyGarbniki zawarte w drewnie reagują z żelazem powodując czarne zabarwienieGarbniki zawarte w drewnie reagują z żelazem powodując czarne zabarwienieIzolatory linii radiowej zarośnięte w drewnieIzolatory linii radiowej zarośnięte w drewnie

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA