/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie

Autor: Marzena Toczek, oprac. pks
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Data: 2011-07-06


Przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie powstało Centrum Energetyki Odnawialnej. Placówka ma umożliwić prowadzenie badań z zakresu pozyskiwania energii odnawialnej z różnych źródeł.

Centrum Energetyki Odnawialnej w SulechowieCentrum Energetyki Odnawialnej w SulechowieFot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

04. lipca odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Energetyki Odnawialnej przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie. Ta unikalna na skalę kraju inwestycja jest przykładem transferu wiedzy do gospodarki. Projekt współfinansowany z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 polegał na budowie i wyposażeniu energooszczędnego budynku laboratorium energetyki odnawialnej.

Inwestycja ma służyć nie tylko naukowcom, w celu opracowywania nowych technologii energetycznych, ale ma być także wsparciem dla firm związanych z tą branżą. Wyposażenie obiektu umożliwi prowadzenie wielu badań z zakresu pozyskiwania energii odnawialnej z różnych źródeł.

Na wyposażeniu Centrum są najnowszej generacji urządzenia technologii cieplnej, takiej jak: pompy, kolektory ciepła, piec na biomasę oraz źródła odnawialnej energii elektrycznej: generatory wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne połączone z układami wodorowych ogniw paliwowych. Wyposażenie obiektu uzupełnia mikroturbina gazowa wytwarzająca jednocześnie energię elektryczną, ciepło i chłód.

Oprzyrządowanie laboratorium pozwoli na równoległą pracę różnych źródeł energii odnawialnej i określenie ich parametrów pracy w warunkach geograficznych i klimatycznych województwa lubuskiego. Multiźródłowy system będzie systemem otwartym, co umożliwi również dołączanie poszczególnych urządzeń w celu ich badania. Dostęp do takiej wiedzy pozwoli MŚP zajmującym się OZE na zwiększenie atrakcyjności oferowanych produktów. Wartość całkowita inwestycji to ponad 15,001 mln zł, dofinansowanie projektu z LPRO wyniosło 12,597 mln zł (85%),

Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie (Zdjęcia: 2)

Centrum Energetyki Odnawialnej w SulechowieCentrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz