/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Renexpo: Biomasa w Polsce - rozwój i perspektywy dla inwestorów

Recco Poland

Autor: Małgorzata Bartkowski
Źródło: Recco Poland
Data: 2011-06-28


Biomasa będzie jednym z przewodnich tematów Międzynarodowych Targów RENEXPO® Poland, które odbędą się w dniach 26-28.10.2011 w warszawskim Centrum EXPO XXI, przy ul. Prądzyńskiego 12/14. Wraz z Polska Izba Biomasy przygotowujemy wysokiej jakości konferencje na temat biomasy "Biomasa w Polsce - rozwój i perspektywy dla inwestorów". Wsparcie ideowe otrzymaliśmy od Polskiego Towarzystwa Biomasy (POLBIOM) a patronat medialny objął portal internetowy "Internetowa Giełda Biomasy".

Fot. Drewno.pl

Wszystko wskazuje na to, ze jesteśmy zdani na energie ze źródeł odnawialnych. Dowodem na to są liczne hasła, które słyszymy w mediach - ceny paliw wzrastają, konwencjonalne źródła energii wyczerpują się a elektrownie jądrowe niosą ze sobą ogromne ryzyko. To wszystko sprzyja rozwojowi energii ze źródeł odnawialnych, szczególnie biomasa ma szanse stać się jednym z najważniejszych źródeł energii w Polsce. Dużą role odgrywają tutaj ogromne źródła biomasy w Polsce i jej konkurencyjna cena.

W trakcie konferencji przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Środowiska będą mówić o stanie prawnym i zamierzeniach regulacyjnych w polskim sektorze biomasy. Wiodące firmy w Polsce przedstawia tematykę biomasy stałej, biogazu i biopaliw z punktu widzenia przedsiębiorstwa, inwestora i producenta. Reprezentanci Banku Ochrony Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zajmą się kwestiami finansowania w biomasę, przedstawia możliwości otrzymania dotacji jak i tez możliwości otrzymania kredytów preferencyjnych.

Przygotowywana konferencja będzie towarzyszyła naszej wystawie "Szlak biomasy". W centrum tejże wystawy będą się znajdować stowarzyszenia i organizacje z Polski i z zagranicy wspierające rozwój i zastosowanie biomasy. Wokół nich będą zlokalizowani wystawcy zajmujący się tą tematyka. Grupa docelowa to producenci biomasy, peletu, brykietu, producenci linii do wytwarzania peletu/brykietu i wiele innych.

Biomasa to źródło energii odnawialnej, które głęboko tkwi w polskiej i europejskiej tradycji. Również współcześnie biomasa jest wielostronnie wykorzystywana, co wynika z samej definicji.

I tak oto według Unii Europejskiej biomasa to podatne na rozkład biologiczny produkty, odpada, pozostałości przemysłu rolnego, leśnictwa i podatne na rozkład pozostałości przemysłowe i komunalne. (Dyrektywa 2001/77/WE)
Wniosek - biomasa nie jedno ma imię!

Różne formy biomasy maja rożne zastosowanie. Obowiązuje zasada im suchsza, bardziej zagęszczona biomasa tym większa ma ona wartość energetyczna.

Jednak niektóre formy biomasy nie są efektem ubocznym ale wręcz celem samej produkcji. Tak jest na przykład w przypadku roślin energetycznych. Jeśli chodzi o rośliny energetyczne ważne kryteria stanowią przyrost roczny, odporność na choroby i szkodniki, wartość opalowa i wymagania glebowe. W Polsce najczęściej uprawia się:
- wierzbę wiciowa
- malwę pensylwańską zwana również ślazowcem pensylwańskim
- trawy wieloletnie  - miskant olbrzymi, miskant cukrowy, spartina preriowa, palczatka Gerarda i inne
- rdest sachaliński
- różę wielokwiatową
- słonecznik bulwiasty zwany topinamburem.

Bardzo wartościowym paliwem jest brykiet, który podobnie jak pelety drzewne jest produkowany z rozdrobnionych odpadów drzewnych, które są suszone, mielone i prasowane.  Dzięki tej formie biomasy możemy znacznie obniżyć koszty ogrzewania.

Kolejna postać biomasy, którą cieszy się coraz to większą popularnością to biogaz. Jest on wynikiem beztlenowej fermentacji odpadów zwierzęcych w gospodarstwach rolnych, odpadów organicznych na składowiskach i osadów ściekowych w oczyszczalniach ścieków. Tworzenie biogazowni w Polsce napotyka wiele problemów, ale ma się to wkrótce zmienić. Wielu ekspertów oczekuje, ze nastąpi boom biogazowni nad Wisłą.
 
Warto zauważyć, ze jest wiele możliwości korzystania z biogazu. Może być on spalany w specjalnie do tego przeznaczonych kotłach, zastępując w ten sposób gaz ziemny i służąc do celów grzewczych. Gaz wysypiskowy można na przykład dostarczać do sieci gazowych, względnie stosować jako paliwo. Również coraz popularniejsze układy skojarzone wykorzystują biogaz do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Wykorzystywanie biomasy niesie za sobą same korzyści. Jej cena jest konkurencyjna w stosunku do innych źródeł energii i pozwala ona zagospodarować nieużytki i odpady.

Targi RENEXPO® Poland chcą zaprezentować szeroko rozumiana tematykę biomasy i poprzez to pokazać, jak dużą role odgrywa ona w branży energetycznej.


***
Organizatorem targów Międzynarodowych Targów RENEXPO® Poland jest  REECO Poland Sp. z o.o. należąca do Grupy REECO z siedzibą główną w Niemczech i oddziałami w Salzburgu(Austria), Brukseli (Belgia), Warszawie (Polska), Budapeszcie (Węgry) i Aradzie (Rumunia). Od roku 1997 ponad 50.000 odwiedzających z 70 krajów uczestniczyło w targach i konferencjach organizowanych przez REECO. Terminy targów i konferencji dostępne są na stronie internetowej www.reeco.eu.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz