/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Schweighofer Prize 2011 - 300 000 euro dla innowacyjnych

Autor: Michał Zawiłkowski
Źródło: Schweighofer Prize
Data: 2011-06-23


16 czerwca 2011 w Operze Wiedeńskiej po raz piąty przyznano Schweighofer Prize, europejską nagroda innowacji dla sektora drzewnego. Pula nagród wyniosła 300 000 euro. W większości trafiła ona w ręce niemieckich przedsiębiorców i naukowców, którzy udowadniają że ich kraj stawia na innowacje.

Nagrodzeni w konkursie Schweighofer Prize 2011Nagrodzeni w konkursie Schweighofer Prize 2011Fot. Thomas Preiss, Schweighofer Gruppe /APA-Fotoservice

Główną nagrodę w wysokości 100 000 euro odebrał Dieter Siempelkamp z Niemiec. Jego nazwisko na całym świecie kojarzy się z wysokiej klasy technologiami, w tym największą rewolucją technologiczną ostatnich lat – systemem pras ciągłych  ContiRoll ®, które funkcjonują także w Polsce, w zakładzie Homanit w Karlinie.

Kapituła konkursowa przyznała również cztery wyróżnienia za innowacje, każde nagrodzone po 50 000 euro. Pierwsze z nich otrzymali  Knut Kappenberg i Alfred Pfemeter  z firmy Glunz AG Germany za AGEPAN® THD Static, płytę pilśniową izolacyjną o wyjątkowej wytrzymałości. 

Kolejną nagrodę odebrał Frank Lattke, również z Niemiec. Koordynował on prace zespołu naukowego, który wdrożył system TES. Jest to innowacyjna metoda poprawy efektywności energetycznej  istniejących budynków przez modernizację fasad przy użyciu nowoczesnych, prefabrykowanych elementów drewnianych. 

Trzecie wyróżnienie przyznano Mathiasowi Hofmann (firma Hess Timber)  i Simonowi Aicher (MPA Stuttgart). Doceniono opracowaną przez nich technologię Hess Limitless - produkcji i montażu na miejscu budowy długich belek klejonych z krótkich elementów drewnianych. W porównaniu do konwencjonalnych produktów z drewna klejonego, HESS Limitless pozwala, ze względu na krótkie elementy, na bardziej ekonomiczny transport na plac budowy, co powoduje obniżenie kosztów całkowitych. 

Czwarte wyróżnienie odebrali dwa Norwegowie Åge Holmestad (firma Moelven) i Svein Dag Henriksen (firma Hydra Tidal), którzy wykonali z łopatki turbin z drewna klejonego warstwowo (glulam) dla pływających elektrowni pływowych.

Nagroda Schweighofer została ufundowana w roku 2002 przez austriacką rodzinę Schweighoferów, właścicieli jednej z wiodących firm drzewnych w Europie. Jest ona przyznawana co dwa lata, kładąc nacisk na innowacyjne podejście do sektora opartego na drewnie. W tegorocznej uroczystości wręczenia nagród uczestniczyło 450 gości z 20 krajów, a przewodniczył jej austriacki minister ds. rolnictwa, leśnictwa, środowiska i gospodarki wodnej, Nikie Berlakovich. Tematem ceremonii był Międzynarodowy Rok Lasów, co podkreślił jej program muzyczny.

Schweighofer Prize 2011 - 300 000 euro dla innowacyjnych (Zdjęcia: 2)

Nagrodzeni w konkursie Schweighofer Prize 2011450 gości z 20 krajów uczestniczyło w ceremonii przyznania nagród za innowacje w przemyśle drzewnym

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz