/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Platforma dialogu białowieskiego

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2011-06-22


Powrót do rozmów o powiększeniu Białowieskiego Parku Narodowego zadeklarowali dziś na spotkaniu z ministrem Januszem Zaleskim, Głównym Konserwatorem Przyrody, samorządowcy i starosta hajnowski. Po ponad półrocznej przerwie i odrzuceniu propozycji Ministerstwa, żeby połączyć inwestycje w rozwój Puszczy Białowieskiej z poszerzeniem parku narodowego, jest możliwość rozpoczęcia kolejnej rundy obrad.

Podstawą do rozmów będzie tzw. platforma współpracy – projekt realizowany ze środków unijnych przez starostowo hajnowskie, który ma na celu budowanie dialogu społecznego na rzecz Puszczy (działania na kwotę ok. 2 mln zł).

Pomysł powrotu do wspólnego stołu obrad nad możliwym poszerzeniem parku narodowego na terenie Puszczy Białowieskiej będzie rozwijany podczas rozmów z ministrem Andrzejem Kraszewskim. Do spotkania ministra środowiska z samorządowcami i zainteresowanymi stronami ma dojść wkrótce.  

Przedmiotem rozmów będzie poszerzenie parku narodowego i realizacja inwestycji na terenie gmin okołopuszczańskich ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale też środków, które mogą stanowić uzupełnienie tej puli i pozwalają na finansowanie większego wachlarza inwestycji. – Inicjatywa rozmów jest spójna z propozycją senatora Cimoszewicza i posła Tyszkiewicza, którzy zadeklarowali wsparcie dla Puszczy Białowieskiej – dodaje minister Zaleski.

Minister Janusz Zaleski komentując spotkanie podkreślał: - Z nadzieją patrzymy na możliwość wznowienia rozmów o lepszej ochronie przyrody Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo Środowiska podjęło daleko idące kroki w kierunku poprawy ochrony Puszczy Białowieskiej: zmniejszyliśmy pozyskanie drewna do ilości zaspokajającej tylko lokalne potrzeby (48,5 tys. m3/rok 2011 - trzykrotna redukcja względem roku 2010), rozpoczęliśmy proces przyznawania dotacji i pożyczek na ekologiczne inwestycje (m.in. 6 mln zł na 85% dotacji na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków oraz kolektorów słonecznych), wprowadziliśmy zakaz polowań w otulinie parku narodowego.

Stawiamy na otwarty dialog ze wszystkimi zainteresowanymi – samorządowcami, mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi. Po odrzuceniu pierwszej, kompleksowej propozycji Ministerstwa Środowiska dla samorządów, czyli 100 mln zł na inwestycje przy powiększeniu parku o 20 tys. ha. Teraz nie stawiamy sztywnych warunków ale też nie deklarujemy takiego wsparcia, jakie było możliwe w zeszłym roku.

Propozycję realizacji Białowieskiego Programu Rozwoju Ministerstwo Środowiska przedstawiło w czerwcu 2008 r. BPR zakładał rozwój regionu Puszczy Białowieskiej dzięki inwestycjom i miał pokazać jak godzić lokalne potrzeby (inwestycje w infrastrukturę, rozwój turystyki i usług wokół niej skoncentrowanych, jak noclegi, lokalne produkty, usługi gastronomiczne, a co za tym idzie stworzenie nowych miejsc pracy) z potrzebą ochrony przyrody. Trzykrotnemu poszerzeniu parku narodowego miały towarzyszyć inwestycje w ekologiczny rozwój terenu na ok. 100 mln zł.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz