/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

FOREST EUROPE – Ministerialna Konferencja nt. Ochrony Lasów w Europie

Autor: opr. pks
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2011-06-18


W dniach 14 do 16 czerwca w Oslo odbyła się VI Ministerialna Konferencja w sprawie Ochrony Lasów w Europie (MCPFE), głównym wydarzeniu politycznym w obszarze leśnictwa w 2011 roku - Międzynarodowym Roku Lasów.

Fot. Drewno.pl

Podczas tegorocznej konferencji ministrowie odpowiedzialni za lasy w 43 krajach europejskich, podpisali Ministerialny mandat dla negocjowania europejskiej konwencji o lasach (Oslo Ministerial Mandate for Negotiating a Legally Binding Agreement on Forest in Europe), a także drugi dokument pn. Lasy europejskie 2020 (Oslo Ministerial Decision: European Forests 2020).

W spotkaniu wział udział Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Konserwator Przyrody. W swoim wystąpieniu, zarówno w trakcie sesji plenarnej, jak i na konferencji prasowej ministrów krajów tworzących Główny Komitet Koordynacyjny procesu (GCC MCPFE), podkreślał historyczną wagę obu decyzji sformułowanych w poczuciu odpowiedzialności za trwałość lasów, ich ochronę i zrównoważony, wielofunkcyjny rozwój. Zapewnił również, że w czasie nadchodzącej polskiej Prezydencji w Radzie UE, wspieranie i aktywne uczestniczenie w negocjacjach LBA będzie naszym priorytetem w obszarze leśnictwa.

W 2010 roku lasy i tereny zalesione zajmowały w Unii Europejskiej 178 mln ha, czyli ok. 40% jej powierzchni. Lasy w UE to 4% wszytskich lasów na świecie.

Najwyięcej terenów zalesionych posiadają: Finlandia (77%), Szwecja (76%), Słowenia (63%), Łotwa (56%), Hiszpania (55%) i Estonia (54%). Polska z 30% udziałem zajmuje miejsce wśród średniaków. Najmniej lasów posiadają Malta (poniżej 0,5%), Holandia (11%), Irlandia i Wielka Brytania (po ok. 12% proc.) oraz Dania (14%).

Z przeprowadzonej przez Unijnych specjalistów analizy wynika, że z trzech czwartych obszaru leśnego Unii można pozyskiwać drewno do celów gospodarczych. Jak podkreśla Komisja Europejska, istotne jest, że przyrost zasobów leśnych przekracza już o 1/3 jego wyrąb.

W poszczególnych krajach udział lasów dostępnych gospodarczo w 2010 wahał się od 11% na Cyprze i 50% w Portugalii, do 98% w Danii i Luksemburgu. W Polsce lasy gospodarcze stanowią 91%.

W 2009 roku energetyka w państwach Unii skonsumowała ok. 9% pozyskanego na ich terenie drewna przy czym na cele te wykorzystywano głównie odpady poprodukcyjne.
 

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz