/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Polscy producenci mebli tracą miliardy

IAR / Puls Biznesu

Autor:
Źródło: IAR / Puls Biznesu
Data: 2011-06-14


Polskie meble nie mają marki, gdyż krajowi producenci ignorują projektantów - pisze "Puls Biznesu". Krajowe wyroby są dwa razy tańsze niż niemieckie czy włoskie, a to powoduje, że nasi producenci tracą miliardy.

Gazeta dodaje, że wartość polskiego eksportu mebli wynosi ponad 5 miliardów 650 milionów euro. To o 650 milionów euro więcej niż przed rokiem. W Unii Europejskiej wyprzedzają nas tylko Niemcy i Włochy, które eksportują meble warte po blisko 8 miliardów euro.

"Puls Biznesu" wylicza, że pod względem wielkości eksportu bijemy Niemców i Włochów na głowę, gdyż wyeksportowaliśmy 2 i pół miliona ton mebli, a każdy z naszych konkurentów o jedną trzecią mniej od nas.

W przeliczeniu 100 kilogramów polskich mebli kosztuje 211 euro, niemieckich 415, a włoskich prawie 450. Gdyby ceny polskich i niemieckich mebli były identyczne, to przychody polskich producentów byłyby wyższe o ponad 5,5 miliarda złotych.

Z analiz Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wynika, że połowa firm modyfikuje cudze wzory, większość nie prowadzi badań i nie korzysta z usług projektantów. I tu zdaniem ekspertów leży problem.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz