/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Międzynarodowa konferencja: Współczesne problemy ekonomiki leśnictwa

Lasy Państwowe

Autor: Katarzyna Bielawska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-06-14


Leśnicy-ekonomiści spotkali się 7-9 czerwca w Puszczykowie na konferencji "Współczesne problemy ekonomiki leśnictwa". Jak wyceniać zasoby leśne? Jakie są ekonomiczne konsekwencje klęsk żywiołowych w lasach? Jak zarządzać konfliktami w gospodarce leśnej? Na te pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy spotkania.

Referaty podzielono na cztery bloki tematyczne:
- makroekonomiczne aspekty gospodarki leśnej,
- ekonomiczne uwarunkowania produkcyjnej funkcji gospodarstwa leśnego,
- ekonomiczne aspekty publicznych funkcji lasu,
- rozwiązania organizacyjno-funkcjonalne gospodarstwa leśnego.

W pierwszym bloku mówiono m.in. o wycenie zasobów leśnych, roli parametrów ekonomicznych wykorzystywanych do oceny działalności podstawowej jednostek LP, a także finansowaniu niedrzewnych funkcji lasów. Duże zainteresowanie wzbudziły referaty dotyczące koncepcji platformy technologicznej sektora leśno-drzewnego oraz powiązań międzysektorowych w obszarze produkcji leśno-drzewnej.

Temat klęsk żywiołowych w lasach zdominował blok drugi, dotyczący zagadnień ekonomicznych związanych z produkcją drewna. W trzecim mówiono przede wszystkim o rachunku ekonomicznym wynikającym z pełnienia przez las funkcji publicznych, a także o możliwości ich komercjalizacji.

Przy omawianiu rozwiązań organizacyjnych i funkcjonalnych w lasach prelegenci mówili m.in. o zarządzaniu konfliktami w gospodarce leśnej i stylach kierowania w nadleśnictwie. Omawiano też kwestię handlu drewnem nieprzetworzonym oraz działalność zakładów usług leśnych. Wiele referatów mieli goście zagraniczni – z Norwegii, Niemiec, Finlandii i Czech.

Konferencja została zorganizowana przez Instytut Badawczy Leśnictwa, pod patronatem przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Na spotkaniu obecni byli m.in. dr Anna Paszkiewicz - zastępca dyrektora generalnego LP ds. ekonomicznych, oraz prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki - dyrektor IBL. W konferencji uczestniczył też dr inż. Janusz Dawidziuk - dyrektor BULiGL, oraz wielu dyrektorów RDLP, nadleśniczych i pracowników zajmujących się kwestiami ekonomicznymi. Nie zabrakło przedstawicieli nauki zarówno z wydziałów leśnych uczelni krakowskiej, poznańskiej i warszawskiej, Instytutu Badawczego Leśnictwa, jak i innych placówek naukowych.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA