/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Indonezja, Liberia i UE łączą siłe w walce z nielegalnym wyrębem drewna

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2011-06-14


Na początku maja Unia Europejska podpisała Dobrowolne Porozumienia Partnerskie (Voluntary Partnership Agreements) z Indonezją i Liberią. Oba porozumienia stanowią ogromny przełom w walce z nielegalną wycinką drewna.

Zgodnie z porozumieniem zawartym przez Indonezję, od początku 2013 roku wszystkie produkty drzewne, dostarczane na rynek europejski przez ten kraj, będą posiadały licencję FLEGT. Liberia podjęła takie zobowiązanie począwszy od roku 2014.

Znaczenie programu FLEGT
Drewno pochodzące z nielegalnych źródeł wchodzi w skład blisko 20% produktów drzewnych trafiających do UE. Unijny program FLEGT został utworzony w odpowiedzi na negatywną rolę, jaką dotychczas odgrywał rynek europejski w procesie globalnej deforestacji.
Udział w programie FLEGT zakłada dokonanie znaczących reform i udoskonaleń w gospodarce leśnej danego kraju, przy aktywnym wsparciu ze strony UE. O dynamicznym rozwoju programu może świadczyć fakt, że sześć porozumień podpisanych dotychczas przez UE i kraje partnerskie obejmuje obecnie obszar leśny o powierzchni 168 milionów hektarów i wpłynie na życie ponad 100 milionów ludzi zamieszkujących tereny leśne.

Korzyści płynące z podpisania porozumień pomiędzy UE a Indonezją i Liberią są obustronne. Dostarczając drewno z licencją FLEGT, kraje importujące zyskają przewagę na unijnym rynku, dzięki wpisaniu się w nowe wymogi obowiązujące od 3 marca 2013 roku. Jednocześnie importerzy z UE, zobowiązani do spełniania tych wymogów, zyskają łatwy dostęp do legalnego drewna.

Moment przełomowy dla Azji
Indonezja jest pierwszym krajem azjatyckim, który podpisze Dobrowolne Porozumienie Partnerskie z UE. Jednocześnie Indonezja jest największym z sześciu krajów, które dotychczas podpisały powyższe porozumienie z UE. Obszar leśny, którym dysponuje, obejmuje łączną powierzchnię 168 milionów hektarów. Roczna wartość drewna, w które Indonezja zaopatruje globalny rynek, wynosi ponad 9 miliardów dolarów. Niestety, nielegalne wycinki i deforestacja stanowią poważny problem w tym kraju. Choć zgodnie z raportem z 2010 roku, opublikowanym przez Chatham House, częstotliwość nielegalnych wycinek w Indonezji gwałtownie spada, wciąż blisko 40% produkowanego tam drewna pochodzi z kontrowersyjnych źródeł.

Liberia – niewielki obszarowo kraj o znaczeniu globalnym
Liberia, mimo, iż jest niewielkim krajem, dysponuje obszarem leśnym o nieocenionych wartościach przyrodniczych. Liberyjski las deszczowy obejmuje połowę tego, co wciąż jeszcze pozostało po zachodnioafrykańskim lesie deszczowym i jest jednym z 34 „gorących punktów” bioróżnorodności na świecie. Porozumienie z UE może na nowo przywrócić świetność kwitnącemu niegdyś w tym kraju przemysłowi drzewnemu, który został mocno nadszarpnięty w latach 2003-2006 przez sankcje Narodów Zjednoczonych.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA