/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Lasy Państwowe

Komunikat po spotkaniu w ramach okrągłego stołu leśno-drzewnego

Lasy Państwowe

Autor: Anna Malinowska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-06-09


W środę 25 maja 2011r. w Sękocinie odbyło się drugie spotkanie w ramach okrągłego stołu leśno-drzewnego z udziałem przedstawicieli Lasów Państwowych na czele z dyrektorem generalnym Marianem Piganem i przedstawicieli Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego na czele z prezydentem Sławomirem Wrochną. Poświęcone było omówieniu bieżącej sprzedaży surowca drzewnego i długofalowych działań LP w tym zakresie.

Surowiec bukowySurowiec bukowyFot. Drewno.pl

W pierwszej części spotkania przedstawiciele LP poinformowali reprezentantów przemysłu drzewnego o wynikach i stopniu zaawansowania sprzedaży drewna od początku bieżącego roku. Odnieśli się również do postulatów PIGPD sformułowanych podczas poprzedniej tury rozmów, dotyczących zezwolenia na rozpoczęcie jeszcze w I półroczu 2011 r. odbioru drewna zakontraktowanego na II półrocze 2011r. w ograniczonym przetargu; rezygnacji z systemu tzw. dogrywek aukcji; zwiększenia puli drewna przeznaczonej na przetargi ograniczone poprzez zaliczenie puli przeznaczonej do sprzedaży detalicznej do puli dostępnej na zasadach rynkowych w przetargach nieograniczonych; ustalania historii zakupów na podstawie średniej z ostatnich 5 lat; ujawniania przez nadleśnictwa bieżącego poziomu podaży drewna z uwzględnieniem rezygnacji z odbioru zakontraktowanego surowca lub nadwyżki w puli detalicznej; modyfikacji kalkulatora cen.

LP stoją na stanowisku, popartym oceną ekspertów, że rezygnacja z tzw. dogrywek zmniejszyłaby szanse zakupu drewna w wypadku firm, które nie dysponują specjalistycznym oprogramowaniem, pozwalającym na składanie ofert zakupu w ostatniej chwili. Według PIGPD, postulat ten wymaga jednak dalszej analizy.

Propozycja zwiększenia puli drewna przeznaczonej na przetargi ograniczone poprzez uznanie, że pula 45% przeznaczona do sprzedaży otwartej składa się z puli dotychczasowej oraz puli przeznaczonej do sprzedaży detalicznej (liczonych łącznie), zdaniem LP, stoi w sprzeczności z prawem konkurencji. PIGPD uważa, że jeśli w ten sposób nie zostanie powiększona pula surowca na przetargi ograniczone, to LP zaproponować znaleźć inną metodę, która umożliwi osiągnięcie wspomnianego efektu.
Ocena skutków rynkowych postulowanego przez PIGPD liczenia tzw. historii zakupów na postawie średniej z ostatnich 5 lat wymaga przeprowadzenia symulacji, którą LP obecnie przygotowują.

Ujawnianie bieżącego poziomu podaży drewna w nadleśnictwach będzie odbywało się na stronach internetowych nadleśnictw, ale tylko w wypadku ilości surowca większej niż 5 tys. m3. Zdaniem PIGPD, ograniczenie ilościowe nie powinno tu występować.
Kalkulator cen, zdaniem LP, został już zmodyfikowany zgodnie z propozycją przedstawicieli przemysłu drzewnego. PIGPD oczekuje jednak, że wyliczona cena będzie automatycznie widoczna obok licytowanej ceny WC01, w tej samej tabeli.

W drugiej części spotkania w wyniku dyskusji ustalono, że:
1. LP wystąpią do Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych CUPRUM o poszerzenie oferowanych przez nie usług o ubezpieczenie transakcji sprzedaży/kupna drewna dla klientów LP. Rozwiązanie to pozwoli przedsiębiorcom obniżyć koszty transakcyjne. W najbliższym czasie zostanie zorganizowane spotkanie w tej sprawie, podczas którego zostaną zaprezentowane szczegółowe rozwiązania.
2. LP rozważą możliwość wprowadzenia systemu referencji/certyfikatów dla solidnych klientów. Taki certyfikat potwierdzałby wiarygodność danej firmy oraz istniejącą możliwość złożenia oferty na zakup takiej ilości surowca drzewnego w danym roku, jaka wynika z jej historii zakupów. Zasady przyznawania takich certyfikatów zostaną uzgodnione z PIGPD.
3. W zawiązku z obserwowaną stabilizacją popytu, podaży i cen drewna, LP deklarują możliwość prowadzenia sprzedaży drewna w przetargu ograniczonym w Portalu Leśno-Drzewnym w cyklu rocznym, począwszy od 2012r. Takie rozwiązanie zwiększyłoby stabilność firm w zakresie zaspokojenia ich zapotrzebowania na drewno. W wypadku systemowej aukcji internetowej w aplikacji e-drewno sprzedaż nadal może odbywać się w I lub II turach, aby uwzględnić interesy i potrzeby wielu mniejszych odbiorców drewna. LP przeprowadzą w tej sprawie szerokie konsultacje z przemysłem drzewnym.
4. W odniesieniu do postulatu wprowadzenia do systemu sprzedaży drewna umów wieloletnich, obie strony zgadzają się, że wymaga to unormowania na poziomie ustawowym. Przedstawiciele LP i PIGPD przedstawili różne warianty możliwego uregulowania takich umów, w tym sposobu określania cen i ich aktualizowania w zależności od sytuacji rynkowej. Podkreślono wyraźnie, że nowe uregulowania muszą być w pełni zgodne z przepisami o ochronie konkurencji i konsumentów.

PIGPD z zadowoleniem przyjęła propozycje LP. Przedstawiciele przemysłu drzewnego podkreślili przy tym, że docelowym rozwiązaniem powinno być oparcie sprzedaży drewna o umowy długookresowe, z kontrolowanym systemem okresowych negocjacji cen surowca.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Komentarz chyba logiczny [10]

Odnośnie podziału na pule sprzedażowe LP uważam, że akurat pula detaliczna jest potrzebna, gdyż drewno to ma zaspokajać i zaspokaja lokalne potrzeby ludności trwale przyzwyczajonej do zakupu drewna opałowego w lasach.
LP i tak poszły na rękę przemysłowi drzewnemu i drobnym przedsiębiorcom rezygnując z ogromnego dochodu jakim jest przerób drewna, zwłaszcza opałowego.
Ujawnianie podaży drewna wydaje mi się niezgodne z prawem rynku, bo czy tartacznicy przekazują publicznie dane jakie mają zapasy magazynowe produktów?
Pamiętajmy,że Lasy nie zostaną sprywatyzowane jeśli będą jednostką samofinansującą się. Jeśli zaś zostaną sprywatyzowane nikt średnio rozgarnięty nie będzie się nawet zastanawiał nad rozmowami z PIGPD czy innymi organizacjami, bo będzie liczył się zysk
Zapraszam do dyskusji.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-12 19:58:13

Zgłoś nadużycie

Rozumiem, że Ty ze swoimi klientami nie rozmawiasz?

Michał [141]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-12 22:47:06

Zgłoś nadużycie

Rozumiem, że Ty co tydzień ogłaszasz ile towaru nie sprzedałeś

na swojej stronie internetowej?

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-12 22:55:34

Zgłoś nadużycie

Nie o to chodzi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Firmy drzewne na swoich stronach informują o swoim przerobie sprzedaży . Wielkości produkcji. Chodzi o to żeby wyeliminować pośredników . Manipulują oni cenami . Chodzi o to żeby nie było jak z cukrem . W Polsce 4,2 zł W Niemczech 0.65 Euro = 2,5 zł

Adam [389]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-13 07:14:31

Zgłoś nadużycie

Jest tak też z mlekiem, mąką, serami, warzywami, owocami....

I całą reszta produktów na węglu kończąc. Niestety prawo daje możliwość zakupu pośrednikom. Nie ma prawnej możliwości zatrzymania tego.
Poza tym w Niemczech czy Francji przemysł drzewny jest dotowany - piszcie więc apele do Jerzego B, a nie Mariana P.:)

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-13 22:56:05

Zgłoś nadużycie

Stan magazynowy to moja oferta więc nie mam co ukrywać

Michał [141]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-14 22:06:27

Zgłoś nadużycie

Wujku

Drewno z LP jest majatkiem Skarbu Panstwa, a LP sa "tylko" administratorem tego majatku. niestety lesnicy wierza, ze sa Alfa i Gameta- i las nalezy do nich. Czy Ty chcecz wiedziec ile wydobywa sie wegla ze spolek Spolek Skarbu? Bo jest to wazna informacja dla energetyki, przemyslu etc. Podobnie z drewnem-to 4 najwiekszy dzial gospodarki -stad takie informacje powinny byc jawne. Spojrz do EUWiD - NIemiecki rynek jest bardzo transparentny- i jakos daja rade byc wiekszym producentem mebli od PL. Pozdrawiam

diddy [27]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-13 09:09:23

Zgłoś nadużycie

Ale przecież wielkośc pozyskania i sprzedaży są jawne.

Co roku jest raport o stanie lasów, tam zawarte są informacje ile, za ile.
Fakt, że nie ma komu. Co miesiąc każde Nadleśnictwo wprowadza na stronie GUSu dane o sprzedaży ilościowej i średniej cenie za poszczególną grupę sortymentów. Jest to kawał roboty żeby to wklepać, ale co ja poradzę, na to jak te dane są wykorzystywane.
A tak na marginesie, czy znasz jakąś inna jednostkę bardziej predysponowaną do zarządzania lasami?:P

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-13 22:52:57

Zgłoś nadużycie

HAHA

To sie usmialem a co lasy mialy przerabiac drewno w lesie na drewno kominkowe? Jak ty sobie takie cos mozesz wyobrazic

lolo [38]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-13 23:41:56

Zgłoś nadużycie

Np Kolumna czy Jabłonna....

Śmiej się śmiej. Przynajmniej m3 to m3 a nie metr nasypowy, rzucany, przez lewe ramie, przez prawą burte itp.:)

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-14 21:58:16

Zgłoś nadużycie

Hmmm

W Jabłonnej w workach raszlowych 0,05 mp / 0,03 m3 cena 20 ł za worek widac ze zle sie dzieje w lasach. Wiec Wujek kupuj w Jabłonnej metr nie rzucany przez lewe ramie i zapłać 600zł za metr gratuluje optymizmu.

lolo [38]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-15 17:13:18

Zgłoś nadużycie

Ja sie nie smieje [5]

tylko jak lasy by zaczely produkowac drewno kominkowe to by nie zarobily na swoje wyplaty.

lolo [38]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-15 17:06:05

Zgłoś nadużycie

Dlaczego tak sądzisz?

Dlaczego uważasz, że lasom nie opłacało by się coś co opłaca się prywatnym przedsiębiorcom??
Fakt faktem, że biurokracja i socjal pracowników zwłaszcza fizycznych zabija możliwość zysku, ale przecież wszystko można zmienić.
Prywaciarz kominkowy zarabia w znacznej mierze: zatrudniając pracowników na czarno, oszukując na pomiarach m3/mp lub na współczynnikach przeliczeniowych poszczególnych sortymentów.
Kto nie wie jakich ten trąba:)

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-15 23:10:51

Zgłoś nadużycie

Nie takie to proste

Dzis drewno musi dojechac do odbiorcy jak to widzisz w lasach na tym juz nie ma kokosow jak dawniej no chyba ze tak jak piszesz metry sa sypane a nie ukladane i nie mozesz wszystkich pakowac do jednego worka.

lolo [38]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-16 21:46:35

Zgłoś nadużycie

Nie wiem dlaczego nie może się opłacać producentowi....

to, co się opłaca pośrednikowi. Czy ty czasem jawnie nie przyznajesz, że pośrednik, czytaj kominkarz jawnie oszukuje klientów, bo inaczej nie zarobi?
Oczywiście wszystkich nie pakuje, ale znam kilkunastu a szanuje a zastrzeżeń nie mam do dwóch.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-17 19:12:15

Zgłoś nadużycie

Widzisz

Jak sie opłaca drewno po 600 zł za mp moze to ty za tym stoisz bo wiekszych jaj nie widzialem z tego wynika za nadlesnictwo to cygan a nie kominkarz.

lolo [38]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-17 21:11:32

Zgłoś nadużycie

Wujek nie siej propagandy.

Po pierwsze to całą pracę fizyczną w lesie odwalają firmy "wyłonione w drodze przetargu", po drugie jak używasz słowa "opłacalność" to o działaniu "lasów" pojęcia Wujek zielonego nie masz.
Po trzecie jak już czepiasz się "kominkowców" to niech do Ciebie dojdzie, że jak w każdej branży tak i w tej wszystko reguluje (trudne słowo) rynek.
Dopóki są klienci dla których istotna jest tylko cena i nic więcej, to będą dostawcy z mocno zaniżoną ceną i oczywiście jakością (metry nasypowe, krzywe burty, zgnilizna itd), a jak chcesz coś porządnego to szukaj na półce powyżej nosa. Nie dasz roboty szarej strefie to padną, albo zaczną się starać. Proszę cię nie pisz bzdur w stylu "żeby zarobić to trzeba na czarno i oszukać klienta". Bo na czarno to kryminał, a klient nie da się oszukiwać za swoje pieniądze. Myśleć!

optymista [2]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-18 13:04:01

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz