/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lasy Państwowe informują o wynikach sprzedaży drewna

Lasy Państwowe

Autor: Anna Malinowska, oprac. dja
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-06-09


W dniu 3 czerwca br. zakończyły się w Lasach Państwowych systemowe aukcje internetowe w aplikacji e-drewno na II półrocze 2011 r., a tym samym zamknięto podstawowe procedury sprzedaży drewna w tym roku. Do sprzedaży na II półrocze 2011 r. wystawiono 13 878,4 tys. m3 drewna ogółem, z czego sprzedano 13 850,2 tys. m3 ( 99,8% całej oferty). Jest to wynik identyczny z tym, jaki uzyskano w podobnych procedurach sprzedaży na I półrocze 2011r. - podają Lasy Państwowe.

Zmiany średnich cen drewna tartacznego sosnowego i dębowego na aukcjach systemowychZmiany średnich cen drewna tartacznego sosnowego i dębowego na aukcjach systemowychFot. Drewno.pl

Według przedstawionych przez LP informacji, aktualnie prowadzona sprzedaż drewna w oparciu o bieżące umowy przebiega zgodnie z harmonogramem, przy czym największe zaawansowanie w sprzedaży odnotowuje się w takich sortymentach jak drobnica opałowa i użytkowa, grubizna opałowa liściasta oraz papierówki iglaste.

Od początku 2011r. odnotowano w stosunku do roku poprzedniego kilkunastoprocentowy wzrost cen podstawowych sortymentów. W okresie od 1 stycznia do 7 czerwca 2011r. średnia cena drewna ogółem wyniosła 181,9 zł za m3, co oznacza wzrost o 15,8% w stosunku do średniej ceny za cały 2010r. Najwyższy wzrost cen nastąpił w wypadku drewna tartacznego iglastego, gdzie średnia cena wzrosła we wspomnianym wyżej okresie do 246,4 zł za m3 (o około 20% w stosunku do średniej ceny z roku poprzedniego).

Jest to trend obserwowany na wszystkich liczących się rynkach drzewnych na świecie i w Europie, przy czym tempo wzrostu cen surowca w Polsce jest wolniejsze. Analizując wyniki zakończonych podstawowych procedur sprzedaży drewna na II półrocze 2011 r. należy też wskazać, ze ceny ukształtowały się na niemal takim samym poziomie jak w procedurach na I półrocze, a nawet odnotowano niewielki trend spadkowy. Oznacza to, że obecne ceny surowca do końca roku nie powinny już ulec zmianie. - czytamy w komunikacie.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

PLD - gra w ciemno i bubel prawny

O ile ceny drewna tartacznego podczas aukcji systemowych na II półrocze w stosunku do I półrocza 2011 roku spadły o tyle w PLD wzrosły. Uważam, że to właśnie gra w ciemno i brak minimalnej masy transportowej powoduje panikę na rynku.
Ponadto drodzy kupujący drewno - nie czytacie opisów aukcji, nie liczycie cen, nie patrzycie na klasy jakościowe, a potem są problemy.
Poważni przedsiębiorcy tak nie robią.
Zapraszam do dyskusji

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-12 20:06:36

Zgłoś nadużycie

Gospodarka ,gospodarka

Przyczyn tej sytuacji jest wiele . Moim zdaniem strategiczną przyczyną jest fakt że zarządzający LP rząd ten i wszystkie poprzednie nie ma planu ( strategii ) na przyszłość 5 , 10 , 50 lat. Ma wszysto w d.... . Oczywiście że są tacy " przedsiębiorcy którzy tak robią jak w tekscie u góry. Ale tak robią również duże firmy drzewne które są na giełdzie i widać milionowe straty do 3 lat do tyłu. Jesteśmy 50 lat za Niemcami skąd mają się brać mądrzy przedsiębiorcy solidne firmy drzewne.Zobaczcie co stało się z branżą papierniczą i płytową . Nie ma żadnej polskiej firmy . Rządy posprzedawały wszystko i nie mają problemu. Ale my będziemy mieli . Jesteśmy niekonkurencyjni bo nikt nie tworzy systemu który by taką konkurencję zdrową otwierał . Wszyscy walczą o " swoje" A po nas ...... .!

Adam [389]Odpowiedz na ten komentarz2011-06-13 07:07:30

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz