/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Chińskie plantacje leśne piramidą finansową?

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Sino-Forest
Data: 2011-06-06


Ogłoszony 2 czerwca raport niewielkiej firmy inwestycyjnej Muddy Waters LLC. spowodował, ze akcje chińskiej spółki Sino-Forest Corp., notowanej na kanadyjskiej giełdzie papierów wartościowych w Toronto, spadły o 71%. Transakcje giełdowe na akcjach spółki zostały zwieszone.

Plantacje leśne w ChinachPlantacje leśne w ChinachFot. Sino-Forest

Majątki inwestorów zaangażowanych kapitałowo w akcje Sino-Forest stopniały w ciągu kilku godzin o kilkaset milionów USD. Jednym z nich jest John Paulson, szef znanego funduszu hedgingowego, który na akcjach spółki stracił ponad 400 mln USD.

Sytuacja jest szokiem dla rynku. Dotychczasowe rekomendacje analityków giełdowych dla spółki to "Kupuj". Muddy Waters twierdzi w swoim raporcie, że Sino-Forest, jest niczym innym jak piramidą finansową, a w komentarzach zarzuca firmom mającym badać sprawozdania finansowe i analitykom giełdowym wystawiającym rekomendacje dla spółek, że nie znają chińskiego rynku i nigdy nie byli w Chinach by dokładnie zbadać tę i inne chińskie firmy obecne na giełdzie.

W ubiegłym roku Muddy Waters przedstawił pięć podobnych raportów dotyczących chińskich firm obecnych na giełdzie w Toronto. W przypadku jednej z "oskarżonych" firm uznano, że na dane podawanych w raportach finansowych nie można polegać.

Zarząd Sino Forest w wydanym oświadczeniu odpiera zarzuty postawione w raporcie Muddy Waters. Wskazuje na błędy i nieścisłości w nim przedstawione. Zdaniem spółki wynikają one z nieznajomości specyfiki branży. Jako przykład podawana jest "sprzedaż  drewna na pniu". Spółka sprzedaje drewno, które nie zostało jeszcze pozyskane (ścięte) i rejestruje przychód oraz zysk pomimo, że drzewa w lesie wciąż rosną.

Sino Forest Corp. to lider plantacji leśnych w Chinach. Głównym przedmiotem działalności spółki jest prowadzenie plantacji drzew szybkorosnących, głównie eukaliptusa, topoli i sosny. W grudniu 2010r. spółka  zarządzała ok. 0,789 mln ha plantacji leśnych zlokalizowanych w dziewięciu chińskich prowincjach. Sino-Forest jest też większościowym udziałowcem w spółce Green Heart Group Limited, notowanej na giełdzie w Hongkongu która działa na światowym rynku handlu drewnem i inwestuje m.in. w plantacje leśne w Surinamie, Ameryce Południowej i Nowa Zelandii.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA