/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Rolnik sprzedający brykiet ze słomy nie zapłaci podatku dochodowego

Dziennik Gazeta Prawna

Autor: oprac. dja
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Data: 2011-06-03


Przychód uzyskany ze sprzedaży brykietu produkowanego ze słomy pochodzącej wyłącznie z własnego gospodarstwa rolnego nie podlega opodatkowania PIT orzekła Izba Skarbowa w Warszawie.

Brykiet ze słomyBrykiet ze słomyFot. Drewno.pl

Zgodnie z definicją działalności rolniczej podstawową jej cechą jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkcja roślinna), chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca). Oznacza to, że wszelkie produkty działalności rolniczej, w tym produkcja brykietu ze słomy, powstają wyłącznie na skutek działania normalnych biologicznych procesów wzrostu.

Sprzedaż pochodzącej z własnego gospodarstwa słomy w postaci brykietu stanowi działalność rolniczą. Z art. 2 ust. 2 ustawy o PIT wynika bowiem, że działalnością rolniczą jest m.in. działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym). Działania polegające na poddaniu produktów suszeniu i prasowaniu za pomocą urządzenia zwanego brykieciarką bez użycia dodatków typu klej, sznurek, folia, itp. – jeżeli produkty te pozostaną nadal w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) – nie wykraczają poza zakres działalności rolniczej, o której mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Użycie specjalistycznych maszyn i urządzeń czy też poddanie czynnikom naturalnym powodującym ususzenie produktów pochodzących wyłącznie z własnych upraw pozostaje bez znaczenia przy kwalifikowaniu tego rodzaju działań do działalności rolniczej, w związku z czym nie mają w tym przypadku zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 maja 2011r. dotyczy sprawy (nr IPPB1/415-165/11-2/KS).

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz