/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Fragment tajemniczej drewnianej łodzi wydobyto w Świnoujściu

PAP

Autor: oprac. pks
Źródło: PAP
Data: 2011-06-03


Nurkowie-saperzy rozminowujący dno Bałtyku przy budowie Gazoportu w Świnoujściu znaleźli fragment dębowej łodzi. Wydobyty element dziobu jest na tyle nietypowy, że na razie nie można określić rodzaju łodzi ani czasu, z jakiego pochodzi.

1,5 metrowa dziobnica, czyli belka będąca zakończeniem dziobu łodzi leżała na dnie morza na głębokości ok. siedmiu metrów.

Znalezisko zostało przewieziony do Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie poddany będzie konserwacji i szczegółowym badaniom.

"To bardzo cenne znalezisko. Nieczęsto znajduje się elementy starych drewnianych łodzi" - powiedziała Paulina Kubacka z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Drewno dębowe było przed wiekami było na tyle cenionym surowcem, że rozbite łodzie wydobywano i drewno z nich używano do budowy kolejnych jednostek lub np. domów.

"Odnaleziony fragment łodzi nie przypomina żadnych znanych nam dziobnic. Różni się od tych z łodzi Wikingów czy wczesnośredniowiecznych słowiańskich. Po ustaleniu wieku znaleziska będzie łatwiej określić typ i miejsce powstania łodzi" – powiedziała Kubacka. Dodała, że na dziobnicy są ślady metalowych gwoździ.

Dziobnica ma być przebadana metodą węgla C14 i przez specjalistów od dendrochronologii, nauki określającej wiek drewnianych obiektów po analizie przyrostów rocznych słojów drzewa. 

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz