/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Reprezentacja Polski na podium X. Mistrzostw Europy w Umiejętnościach Leśnych

Autor:
Źródło: ComPress
Data: 2011-05-31


Reprezentanci Polski wywalczyli III miejsce na X Mistrzostwach Europy w Umiejętnościach Leśnych. Po raz pierwszy zawody tej rangi rozgrywały się w Polsce. Przez trzy dni, aż 17 drużyn z 15 państw zmagało się z konkurencjami przeznaczonymi dla najzdolniejszych młodych drwali z całej Europy.

Fot. ComPress

Goraj przez trzy dni stał się areną zmagań dla drużyn młodych adeptów leśnictwa z całej Europy- członków Stowarzyszenia Szkół Rolniczych i Leśnych EUROPEA. Każda z ekip liczyła po czterech zawodników oraz dwóch opiekunów. Do boju stanęło 17 drużyn z 16 krajów - Polskę, jako gospodarza reprezentowały aż dwie drużyny - ZSL Tuchola, która zdobyła brązowy medal oraz ZSL Goraj jako gospodarz imprezy.

Pierwsza część zawodów, z użyciem pilarek spalinowych, przebiegała zgodnie z regulaminem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drwali – ILAC.

Drużyny punktowane były w dwóch kategoriach – praca pilarką oraz bieg leśnika. Liczyły się w nich nie tyle siła, ile umiejętności posługiwania się maszynami, precyzja, profesjonalizm oraz szeroka wiedza z zakresu leśnictwa.

W tym roku bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Austrii, pozostawiając daleko w tyle pozostałe ekipy. Za nią, na drugim miejscu uplasowali się Niemcy, a tuż za nimi drużyna z Polski.

- Gratulujemy drużynie z ZSL w Tucholi, zdobycia wysokiej – 3 pozycji w rankingu. Rywalizacja z najlepszymi drużynami z całej Europy była niezwykle zacięta. Nasi reprezentanci wykazali się dużą wiedzą, sprawnością i precyzją – powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna, sponsora głównego.

Faworyci nie zawiedli
Drużyna z Austrii trzyma dobrą formę już od kilku lat – triumfowali w Mistrzostwach w Umiejętnościach Leśnych w roku 2009 w Niemczech i 2010 w Luksemburgu, zaś w roku 2008 uplasowali się na drugim miejscu podczas zawodów w Norwegii. Pecha natomiast miała drużyna Słowenii – mistrzowie z roku 2008 i zdobywcy drugiego miejsca z dwóch poprzednich edycji, w tym roku znaleźli się dopiero na piątym miejscu. Druga ekipa reprezentująca Polskę uplasowała się w połowie zestawienia – na dziewiątym miejscu.

Mistrzostwom towarzyszyły także imprezy okolicznościowe – IX Pilski Pokaz Psów Ras Myśliwskich, VII Wielkopolski Przegląd Sygnalistów Myśliwskich oraz IX Ogólnopolski Konkurs Wabienia Jeleni wraz z konkursem wyceny poroży jeleni.

Młodym adeptom leśnictwa kibicowali goście zasiadający w komitecie honorowym – między innymi przedstawiciele Sejmu, Parlamentu Europejskiego, Prezes Naczelnej Rady Łowieckiej, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Dyrektorzy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz przedstawiciele miejscowych władz i placówek edukacyjnych.

Do fachowego przygotowania Mistrzostw przysłużyli się organizatorzy imprezy – Ministerstwo Środowiska, PGL Lasy Państwowe, Polski Związek Łowiecki, Europea International wraz z Europea Polska, Zespół Szkół Leśnych w Goraju, Przewieleckie bractwo św. Huberta oraz władze lokalne.

***
Organizacją III Mistrzostw Polski w Umiejętnościach Leśnych, dla uczniów techników leśnych z całego kraju, zajął się Zespół Szkół Leśnych. im. inż. Jana Kloski  w Goraju. Jest to jedyna publiczna szkoła leśna w województwie wielkopolskim. Organem prowadzącym szkołę jest Minister Środowiska. Szkoła w Goraju może poszczycić się 66-letnią tradycją w kształceniu leśników. W skład Zespołu Szkół wchodzą: 4-letnie Technikum Leśne oraz 2-letnia Zaoczna Policealna Szkoła Leśna. Siedziba szkoły znajduje się w kompleksie zamkowym otoczonym lasem bukowym (6 km od Czarnkowa).

Reprezentacja Polski na podium X. Mistrzostw Europy w Umiejętnościach Leśnych (Zdjęcia: 2) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz