/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Walne Zebranie Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce

Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce

Autor: Agnieszka Fierek
Źródło: Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce
Data: 2011-05-18


|Dnia 8 kwietnia br. we Wronkach odbyło się XXXVIII Walne Zebranie Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce. Gospodarzem zebrania była firma STEICO S.A, Czarnków. Dzięki uprzejmości Zarządu Spółki członkowie mieli możliwość zwiedzenia fabryki dn. 7 kwietnia.

Fot. Janusz Bekas, Gazeta Przemysłu Drzewnego

W zebraniu uczestniczyło 88% Członków zwyczajnych (osoby fizyczne) i 86% Członków wspierających (osoby prawne, firmy, instytucje) W obradach uczestniczyli przedstawiciele zakładów płyt pilśniowych, płyt wiórowych oraz sklejek, Instytucji współpracujących z przemysłem.

BZS SKLEJKA-MULTI S.A. Bydgoszcz
Fabryka „Sklejka-Pisz” S.A.
FIBRIS S.A Przemyśl
„HARDEX” S.A. Krosno Odrz.
„HOMANIT POLSKA Sp. z o.o. i Spółka” Spółka komandytowa Karlino
Instytut Technologii Drewna Poznań
KLINGSPOR Bielsko- Biała
KRONOPOL Sp. z o.o. Żary
OZPS Orzechowo
OB-RPPD Sp. z o.o. Czarna Woda
PAGED Sklejka S.A. Morąg
Piotrkowskie Zakłady Przemysłu Sklejek Sp. z o.o.
PFLEIDERER Grajewo S.A
PROZEMAK S.A. Warszawa
SCHATTDECOR Sp. z o.o Tarnowo Podgórne
SILEKOL Sp. z o.o. Kędzierzyn-Koźle
SKLEJKA-EKO S.A. Ostrów Wlkp.
STEICO S.A
Zakłady Przemysłu Sklejek BIAFORM S.A

Obradom zebrania przewodniczył Prezydent Tadeusz Kosień. Jednym z pierwszych punktów porządku obrad było uczczenie minutą ciszy pamięci po Ryszardzie Woźniaku, założycielu i wieloletnim członku naszego Stowarzyszenia, dyrektorze technicznym BZS SKLEJKA MULTI S.A. Podczas zebrania Sekretarz przedstawił informację sprawozdawczą z działalności Zarządu i Sekretariatu oraz sprawozdanie z wykonania budżetu w roku 2010. Referujący poruszył przede wszystkim kwestie zaopatrzenia w surowiec drzewny, spalania drewna na cele energetyczne, obowiązującej definicji biomasy, kwestię stężeń formaldehydu na stanowiskach pracy i członkostwo Stowarzyszenia w federacjach zagranicznych FEIC oraz FEROPA. Poinformował o wydarzeniach i spotkaniach, w których członkowie Zarządu brali udział, w tym m.in. spotkaniu organizacyjnym członków europejskiego projektu pn. SILENTWOOD, w którym SPPDwP bierze udział. Przytoczył pokrótce treść pisemnych wystąpień do Premiera Donalda Tuska, Waldemara Pawlaka ws. sytuacji na rynku surowca drzewnego. Przedstawione przez Sekretarza informacje z prac Zarządu uzupełnił Prezydent informując o spotkaniach i listach, które wystosował do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i Ministra Gospodarki w sprawie surowca drzewnego.

Janusz Zowade poruszył kwestię klasyfikacji, emisji i wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS) dla formaldehydu na stanowiskach pracy. Zaznaczył, że w tym temacie ważne jest współdziałanie i zjednoczenie wysiłków. Komisja ds. NDS i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, która jest w Polsce organem ustanawiającym wielkości stężeń przekonana była, że narażenie na formaldehyd dotyczy w Polsce ok. 80 pracowników, dlatego można zaostrzyć wymagania. Jednakże badania wpływu formaldehydu na człowieka i ewentualne jego powiązanie z białaczką i nadmiernym łzawieniem prowadzone w ramach grupy producentów formaliny, FormaCare ukazują, że działanie to nie zostało dotychczas udowodnione. Obecność przedstawicieli Stowarzyszenia podczas obrad Komisji ds. NDS i NDN i przedstawienie stanowiska przemysłu spowodowało, że przesunięto wprowadzenie ostrzejszych norm stężeń w czasie. Działania w kwestii formaldehydu prowadzone są również w krajach Unii Europejskiej, dla przykładu we Francji również planuje się zaostrzenie norm dla stężeń. Proces ten został wstrzymany, aby zespoły badawcze EPF i FormaCare mogły przedstawić wyniki badań nad formaldehydem. Referujący poprosił zebranych o wspólne działania, ponieważ redukcja formaldehydu na stanowiskach pracy poniesie za sobą dodatkowe koszty niepotrzebnego zabezpieczania stanowisk pracy.

Dokonano wyborów do Władz Stowarzyszenia na kadencję 2011-2013.
W wyniku głosowania na poszczególne stanowiska wybrani zostali:
- Prezydent Stowarzyszenia- Tadeusz Kosień,
- Wiceprezydent Stowarzyszenia - Andrzej Zientarski.
- Przewodniczący Komisji Technicznej (Wice Prezydent) - Krystian Golik.
- Sekretarz Stowarzyszenia Maria Antoni Hikiert.
Skład Komisji Rewizyjnej na lata 2011-2013 nie zmienił się, członkami KR są:
- Mieczysław Zezyk– Przewodniczący
- Piotr Borysiuk– Członek
- Leszek Danecki – Członek

Podczas obrad udzielono Zarządowi absolutorium za działalność w roku 2010, przyjęto budżet i plan pracy na rok 2011 rok. Przyjęto w poczet członków zwyczajnych następujące osoby: Waldemara Motyka, Mariusz Kosień, Dariusz Zamiar, Andrzej Gajewski.

Odbyły się również dwie prezentacje. Przedstawiciel SRE POLSKA, Adam Sitko przedstawił profil firmy w obszarze odzysku ciepła i oczyszczania gazów spalinowych. Następnie Dariusz Mołodecki przedstawił firmę BAUMANN, która specjalizuje się w środkach transportu wewnętrznego - wózkach widłowych.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz