/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Unia nałożyła cła wyrównawcze na papier powlekany z Chin

Komisja Europejska

Autor: oprac. dja
Źródło: Komisja Europejska
Data: 2011-05-16


Po piętnastu miesiącach śledztwa prowadzonego na wniosek Europejskiej Konfederacji Producentów Papieru Powlekanego (CEPIFINE) Unia Europejska uznała, że rząd chiński w znacznym stopniu dotuje produkcję papieru powlekanego.

Fot. APP

Subsydiowanie polegało na udzielaniu producentom papieru przez rząd Chin tanich kredytów, przyznawanie gruntów pod inwestycje po cenach niższych niż rynkowe oraz przyznawanie różnego rodzaju zwolnień podatkowych, co jest niezgodne z zasadami handlu w strefie WTO.

W związku z powyższym Komisja Europejska po raz pierwszy w historii postawiła nałożyć na Chiny cło antysubsydyjne w wysokości od 4% do 12%.

"Po raz pierwszy prowadzimy działania przeciwko strategicznemu i ukierunkowanemu subsydiowaniu określonej branży przez chiński rząd. Wszystkie te dotacje nie są zgodne ze zobowiązaniami, jakie Chiny podpisały w 2001r. przystępując do Światowej Organizacji Handlu. Zastosowane dzisiaj środki przywrócą obowiązujące i uczciwe warunki handlu na rynku UE - powiedział John Clancy, rzecznik UE ds. handlu.

Dochodzenie ujawniło również, że chińscy producenci papieru powlekanego eksportowali swoje towary do UE po cenach niższych od kosztów produkcji, dlatego UE będzie nakładać na importowany z Chin papier powlekany cła antydumpingowe. W zależności od producenta wyniosą one od 8% do 35,1%, w zależności od producenta.

Nałożone cła obowiązywać będą przez 5 lat i mogą zostać przedłużone na wniosek europejskich producentów papieru lub innych podmiotów operujących na tym rynku.

Papier powlekany wykorzystywany jest do druku broszur, katalogów i czasopism.

Postępowanie dotyczyło przede wszystkim firm Sinar Mas Paper Investment Co. Ltd, do której należą cztery fabryki w Chinach (Sinar Mas Paper jest częścią koncernu Asia Pulp & Paper Group) i Chenming Paper Group (dwie fabryki produkujące papier powlekany) oraz spółek powiązanych i importerów papieru powlekanego na rynek europejski.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA