/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Rower zbudowany w 100% z drewna będzie bił rekord prędkości

Autor: dja
Źródło: SplinterBike.co.uk, The Guardian
Data: 2011-05-13


Brytyjczyk Michael Thompson zbudował drewniany rower, który ma pobić rekord prędkości. SplinterBike zbudowany jest w 100% z drewna, jego konstrukcja nie zawiera żadnych elementów z metalu, tworzyw czy gumy.

Michael Thompson i jego SplinterBikeMichael Thompson i jego SplinterBikeFot. SplinterBike.co.uk

Niedawno opisywaliśmy rowery z drewna produkowane przez firmę Renovo, których rama wykonana jest z drewna, jednak osprzęt i wiele elementów są tradycyjne.

SplinterBike to rower którego wszystkie elementy tzn. rama, koła, kierownica elementy przeniesienia napędu, a nawet siodełko wykonane są z drewna. Choć rower jest mało praktyczny i raczej nie da się nim jeździć po drogach, ma on pobić rekord prędkości.

Wszystko zaczęło się rok temu podczas Tour of Britain. Michael Thompson założył się o 1 funta ze swoim przyjacielem Jamesem Tullyodem, że jest w stanie zbudować rower tylko z drewna.

Thompson poświęcił swoją wiedzę, umiejętności i ponad 1000 godzin pracy w projekt którego owocem jest SplinterBike.

Rower waży 31 kg, ma tylko jedno, stałe przełożenie i nie posiada hamulców. Główne elementy takie jak rama, koła i tryby wykonane zostały ze sklejki brzozowej. Materiałem na osie stało się wyjątkowo twarde drewno Ekki, które na polskim rynku znane jest pod nazwą Azobe. Rolę łożysk spełniają elementy wykonane z drewna Gwajaka, którego właściwości na tym polu znane są od dziesiątek lat. Pedały i kierownica zostały wykonane ze trzonka starej miotły znalezionej w szopie Michaela.

Największym wyzwaniem był oczywiście mechanizm przeniesienia napędu. Pomysł Thompsona polega na zastąpieniu tradycyjnego łańcucha przez ogromną przekładnię zębatą.

Teraz, kiedy SplinterBike jest już gotowy, trwają przygotowania do bicia rekordu prędkości. Teoretycznie jest to proste, ponieważ dotychczas nie ma zarejestrowanego wyniku dla roweru wykonanego całkowicie z drewna. Według obliczeń przy zastosowanym przełożeniu (4:1) SplinterBike powinien uzyskać prędkość 31 mil/h (ok. 50 km/h).

- Początkowo myśleliśmy, że zrobimy drewniany rower, wyjedziemy nim na drogę, a za nim samochód i zmierzymy jego prędkość - powiedział Michael w wywiadzie dla The Guardian. - Ale to tak nie działa. Nie, jeśli chce się przejść do historii. Istnieje tu wiele przepisów.

Razem z Tullyodem, który będzie bił rekord prędkości na rowerze z drewna, zbierają fundusze. Potrzebne jest 7,5 tys. funtów na zatrudnienie specjalistów ze Speed Record Club, którzy mogą dokonać oficjalnych pomiarów.

Kolejnym problemem będzie znalezienie odpowiedniego miejsca do jazdy. Ze względu na brak opon  podłoże musi być idealnie równe. - Mamy nadzieję, że otrzymamy zgodę na skorzystanie z welodromu przygotowanego na Olimpiadę jaka odbędzie się w Londynie w 2012r. - mówi Thompson.
 
 
 

Rower zbudowany w 100% z drewna będzie bił rekord prędkości (Zdjęcia: 5)

Michael Thompson i jego SplinterBikeJames Tully będzie bił rekord prędkościOlimpijski welodrom w Londynie. Być może tu będzie bity rekord prędkości drewnianego roweruSplinterBikeSplinterBike

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz