/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Stora Enso: Uroczystości w Ostrołęce

Stora Enso, Ostrołęcka Telewizja Internetowa

Autor: dja
Źródło: Stora Enso, Ostrołęcka Telewizja Internetowa
Data: 2011-05-12


10 maja w obecności członków zarządu Stora Enso, ambasadora Finlandii oraz wojewody mazowieckiego i prezydenta Ostrołęki oficjalnie oddano do użytku nową elektrociepłownię oraz wmurowano akt erekcyjny nowej maszyny papierniczej.

Prace przy jej budowie rozpoczęto w maju 2009 roku. Jesienią ubiegłego roku nastąpił rozruch technologiczny. Nowa elektrociepłownia pozwala na produkcje ok. 250 MW energii cieplnej i 36 MW energii elektrycznej, co stanowi 100% pokrycie zapotrzebowania fabryki na ciepło i 70% na prąd. Źródłem zasilania jest głównie biomasa z odpadów produkcyjnych.

Zrealizowana kosztem 137 mln euro inwestycja jest obecnie najnowocześniejszym technologicznie obiektem tego typu w Polsce. Spełnia wszelkie krajowe i unijne normy ekologiczne. Podczas jej projektowania uwzględniono strategię Stora Enso związaną z celem jakim jest obniżenie przez koncern emisji CO2 o 20% do 2020 roku.

W nowej elektrociepłowni zatrudnienie znalazło 30 osób.

Uroczystość oficjalnego otwarcia elektrociepłowni była preludium do innego ważnego wydarzenia jakim było wmurowanie aktu erekcyjnego nowej maszyny papierniczej - PM5. Za 285 mln euro powstanie nowa linia produkcyjna o wydajności 455 tys ton rocznie pozwoli na wzrost mocy wytwórczych w zakresie papierów przeznaczonych do wytwarzania tektury falistej.

- To historyczne wydarzenie w historii rozwoju ostrołęckiego zakładu. Inwestycje te otwierają przed nami zupełnie nowe perspektywy na całe dekady - powiedział Jerzy Janowicz, prezes Stora Enso Poland.

Przy budowie nowej inwestycji szacuje się zatrudnienie ponad tysiąca osób. Zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszy kwartał 2013 roku. W tym samym okresie planowane jest zamknięcie linii PM2, która posiada zdolność produkcyjną rzędu 85 tys. ton tektury falistej rocznie.

Według stanu obecnego fabryka w Ostrołęce może produkować 270 tys. ton tektury falistej i papieru pakowego rocznie.

- Wzmocnienie pozycji konkurencyjnej w sektorze opakowań na rozwijających się rynkach Europy Środkowej i Wschodniej jest w centrum naszej strategii rozwoju. Inwestycja w Ostrołęce jest kolejnym konkretny krok w budowaniu trwałego i zyskownego wzrostu Grupy - mówi Jouko Karvinen, CEO firmy Stora Enso.

  
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA