/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Stora Enso: Uroczystości w Ostrołęce

Stora Enso, Ostrołęcka Telewizja Internetowa

Autor: dja
Źródło: Stora Enso, Ostrołęcka Telewizja Internetowa
Data: 2011-05-12


10 maja w obecności członków zarządu Stora Enso, ambasadora Finlandii oraz wojewody mazowieckiego i prezydenta Ostrołęki oficjalnie oddano do użytku nową elektrociepłownię oraz wmurowano akt erekcyjny nowej maszyny papierniczej.

Prace przy jej budowie rozpoczęto w maju 2009 roku. Jesienią ubiegłego roku nastąpił rozruch technologiczny. Nowa elektrociepłownia pozwala na produkcje ok. 250 MW energii cieplnej i 36 MW energii elektrycznej, co stanowi 100% pokrycie zapotrzebowania fabryki na ciepło i 70% na prąd. Źródłem zasilania jest głównie biomasa z odpadów produkcyjnych.

Zrealizowana kosztem 137 mln euro inwestycja jest obecnie najnowocześniejszym technologicznie obiektem tego typu w Polsce. Spełnia wszelkie krajowe i unijne normy ekologiczne. Podczas jej projektowania uwzględniono strategię Stora Enso związaną z celem jakim jest obniżenie przez koncern emisji CO2 o 20% do 2020 roku.

W nowej elektrociepłowni zatrudnienie znalazło 30 osób.

Uroczystość oficjalnego otwarcia elektrociepłowni była preludium do innego ważnego wydarzenia jakim było wmurowanie aktu erekcyjnego nowej maszyny papierniczej - PM5. Za 285 mln euro powstanie nowa linia produkcyjna o wydajności 455 tys ton rocznie pozwoli na wzrost mocy wytwórczych w zakresie papierów przeznaczonych do wytwarzania tektury falistej.

- To historyczne wydarzenie w historii rozwoju ostrołęckiego zakładu. Inwestycje te otwierają przed nami zupełnie nowe perspektywy na całe dekady - powiedział Jerzy Janowicz, prezes Stora Enso Poland.

Przy budowie nowej inwestycji szacuje się zatrudnienie ponad tysiąca osób. Zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszy kwartał 2013 roku. W tym samym okresie planowane jest zamknięcie linii PM2, która posiada zdolność produkcyjną rzędu 85 tys. ton tektury falistej rocznie.

Według stanu obecnego fabryka w Ostrołęce może produkować 270 tys. ton tektury falistej i papieru pakowego rocznie.

- Wzmocnienie pozycji konkurencyjnej w sektorze opakowań na rozwijających się rynkach Europy Środkowej i Wschodniej jest w centrum naszej strategii rozwoju. Inwestycja w Ostrołęce jest kolejnym konkretny krok w budowaniu trwałego i zyskownego wzrostu Grupy - mówi Jouko Karvinen, CEO firmy Stora Enso.

  
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz