DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Grab

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-18


Grab zwyczajny - Carpinus betulus L.

Nazwy handlowe i regionalne
Polska: Grab;
Niemcy: Hainbuche, Hagebuche, Hornbaum;
W. Brytania: Hornbeam;
Francja: Charme;
Włochy: Carpino bianco;
Hiszpania: Carpe;
Holandia: Haagebeuken;
Szwecja: Votbok, Avenbok;

Gatunki podobne
Carpinus cordiana Walt., Carpinus orientalis Mill., Ostrya carpinifolia Scop.

GrabGrab

Drewno
Drewno jest szarobiałe do żółtawobiałego, po wysuszeniu i dłuższym składowaniu najczęściej przyjmuje jednolitą, jasno-szarą barwę. Biel i twardziel nie różnią się. Przyrosty roczne mają charakterystyczny falisty przebieg i widoczne są jako delikatne poprzeczne pasemka. Struktura drobna, równomierna i gładka, przyrosty nieregularne i skrętny. Nie posiada specyficznego zapachu ani smaku.

Drewno jest wytrzymałe mechanicznie, włókniste, elastyczne, bardzo kurczliwe i skłonne do odkształceń.

Trwałość
Na wolnym powietrzu niewielka - drewno nie jest odporne na warunki atmosferyczne. Po wysuszeniu lub pod wodą trwałość dobra.

Własności technologiczne
Obróbka mechaniczna: trudna; łatwo powstają odpryski i drzazgi; wyrwania włókien przy struganiu; nie nadaje się do skrawania obwodowego i płaskiego; ciężkie do nawiercania, połączenia na kołki, śruby - dobre, na gwoździe - słabe. Drewno jest trudnołupliwe.
Suszenie: trudne, drewno posiada skłonności do pękania i paczenia.
Sklejanie: dobre;
Obróbka powierzchni: dobra, drewno dobrze się barwi i pokrywa lakierami.
Inne: Drewno czasami biologicznie czynne; występuje możliwość wystąpienia podrażnień i stanów zapalnych naskórka; drewno odporne na 10% roztwory kwasów i zasad.

Wskazówki
Ścinka w okresie zimowym, szybkie przetarcie, staranne sztaplowanie i ochrona przed wpływami atmosferycznymi są ważne dla zachowania i zabezpieczenia jasnej barwy drewna; celem ograniczenia tworzenia się pęknięć poleca się na początku okresu sztaplowanie pionowe; nie sztaplować na wolnym powietrzu, chronić powierzchnie czołowe.

Najczęstsze wady drewna
Zbieżystość, krzywizny, skręcenia, widlastość, guzy, pęcherze w korze, przebarwienia oksydacyjne, pęknięcia, zgnilizna, przebarwienia wywołane przez grzyby, chodniki owadzie.

Zastosowanie
Drewno specjalne na elementy maszyn, doskonałe do toczenia, na osady narzędzi, sprzęt rolniczy, płozy sań, prawidła obuwnicze, kloce mięsne, mechanika fortepianowa, parkiet i bruk parkietowy; rzadziej na forniry. Grab znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane są: ciągliwość, elastyczność, twardość, odporność na uderzenia i tarcie.

Budowa mikroskopowa
Włókna drzewne - libriform, cewki włókniste, przebieg włókien prosty, rzadziej skrętny, naczynia - gatunek rozpierzchłonaczyniowy, naczynia usytuowane pojedynczo i w grupach przebiegających promieniowo, miękisz podłużny - apotrachealno-rozproszony, skupiony lub w krótkich, stycznych wstęgach.

WŁASNOŚCI MECHANICZNE
Wytrzymałość w MPa
przy wilgotności drewna 12-15%
Moduł sprężystości podłużnej przy zginaniu w MPa
Eg
Udarność
J/cm2
Twardość
Ściskanie
RcII
Ścinanie
RtII
Rozciąga-
nie
RrII
Rozciąga-
nie
Rr_I_
Zginanie statyczne
Rg
Klasa
w skali Janki
Brinella MPa
HB II
Brinella MPa
HB _I_
54-99 8,5-16 47-200 24 58-200 7000-17700
8-12 IV
71-89
29-36

WŁASNOŚCI FIZYCZNE
Gęstość
(ciężar właściwy drewna)
kg/m3
Całkowity skurcz drewna w % wymiarów drewna surowegoPrzewodnictwo
Świeżo
ścięte
Yw
Powietrzno
suche
Y12-15
Całkowicie
suche
Ya
Wzdłuż włókien
al
Promie-
niowy
ar
Styczny
at
Objętościowy
av
CieplneAkusty-
czne
Elektry-
czne
660-1200 540-860
500-820 0,5 6,8 11,5
18,8
b.d. b.d. b.d.

Drzewo
Drzewo osiąga wysokość do ok. 25 m i średnicę do 100 cm. Pień do wysokosci 10 m bez gałęzi, przeważnie nieregularny. Kora na gałęziach jednorocznych oliwkowo-brunatna, 2 i 3-letnich brunatno-czerwona, od ok. 6 roku szara i gładka. Udział kory stanowi ok. 7,6%.
Gatunek ten występuje na glebach żyznych, świeżych. Wrażliwy na zimno i cierpi od mrozów. Gatunek niesłychanie podatny na formowanie, strzyżenie, bardzo przydatny na szpalery, altany ogrodowe. Stanowił podstawę słynnych niegdyś ogrodów francuskich i angielskich. Grab posiada wiele form i odmian ogrodowych i ozdobnych.

Występowanie
Jest to gatunek klimatu umiarkowanego. Grab pospolity w naturalnych stanowiskach rośnie w środkowej, południowej i zachodniej Europie (Francja, południowo wschodnia Anglia, południowa Szwecja, Ukraina, Półwysep Bałkański) oraz na niewielkich obszarach Zachodniej Azji.

Grab (Zdjęcia: 3)

GrabZasięg występowania gatunku

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz