/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Gang złodziei dębów rozbity

Lasy Państwowe

Autor: Sergiusz Sachno
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-05-06


Dolnośląscy policjanci i strażnicy leśnicy rozbili gang zajmujący się nielegalnym wyrębem drzew, w tym 300-letnich dębów. Sześciu członkom gangu grozi po pięć lat więzienia.

Wedlug ustaleń policji, skradzione 300-letnie dęby stały się surowcem do produkcji fornirówWedlug ustaleń policji, skradzione 300-letnie dęby stały się surowcem do produkcji fornirówFot. archiwum Nadleśnictwa Oleśnica Śląska

Wszystko zaczęło się 30 kwietnia. Wieczorem strażnicy leśni z Nadleśnictwa Oleśnica wraz z policjantami z Dobroszyc zatrzymali busa. Podejrzewali, że służy on do kradzieży dębów z okolicznych lasów.

Nie mylili się. Autem trzech dwudziestokilkulatków przewoziło dębowy kloc długości 2,5 metra i średnicy prawie metra. Mężczyźni nie chcieli się wylegitymować. Nie przyznawali się też do kradzieży. Wszyscy trzej trafili do komendy w Oleśnicy. Dopiero tam, po przesłuchaniu, jeden z zatrzymanych przyznał się do kradzieży 30 dębów, a drugi – dziesięciu. Wartość wyciętych drzew policjanci oszacowali wstępnie na 150 tys. zł.

Okazało się, że mężczyźni są członkami większej grupy przestępczej. Wkrótce zatrzymane zostały kolejne dwie osoby: 22- i 58-latek, a później jeszcze jedna. Wszyscy podejrzani są o współudział w kradzieży 30 drzew.

Wycięte przez mężczyzn dęby miały nawet 300 lat i pnie dochodzące do 1,3 metra grubości. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Rozbicie grupy nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca strażników leśnych z wrocławskich nadleśnictw z miejscowymi policjantami. Swoje doświadczenia przekazali już regionalnym dyrekcjom Lasów Państwowych w Poznaniu i Katowicach, na których terenie miały miejsce podobne kradzieże.

Kradzieże drewna generują największe straty, jakie ponoszą Lasy Państwowe z tytułu szkodnictwa leśnego. W ubiegłym roku złodziej ukradli 20,6 tys. m sześc. drewna wartego ponad 3,2 mln zł. Są przy tym coraz bardziej bezczelni. Złodzieje zatrzymani pod koniec ubiegłego roku przez strażników z Nowych Ramuk udawali robotników pracujących dla zakładu usług leśnych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz