/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

13,5 mln młodych drzewek posadzono w podkarpackich lasach

Lasy Państwowe

Autor: Edward Marszałek
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-05-06


W nadleśnictwach podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie dobiegają końca wiosenne prace hodowlane związane z sadzeniem młodego pokolenia lasu. W tym roku posadzono ponad 13,5 miliona drzewek – najwięcej w ramach odnowień lasu oraz przebudowy składu gatunkowego na gruntach porolnych.

Sadzonka z zakrytym systemem korzeniowymSadzonka z zakrytym systemem korzeniowymFot. Lasy Państwowe

Najwięcej posadzono:
- młodych buków – 4,7 mln,
- sosen – 2,8 mln,
- jodeł – 2,7 mln,
- dębów – prawie 2 mln.

W szkółkach nadleśnictw wyhodowano również 2,5 mln sadzonek przeznaczonych dla prywatnych właścicieli gruntów zalesianych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz  2,3 mln sadzonek z przeznaczeniem do sprzedaży detalicznej. Spora część sadzonek produkowana jest z zakrytym systemem korzeniowym, czyli z  bryłką substratu, w której hodowana jest grzybnia wspomagająca młode drzewko. Tzw. mikoryzacja sadzonek jest specjalnością szkółki kontenerowej w Nadleśnictwie Oleszyce.

– Staramy się hodować las z wykorzystaniem sił natury, a więc inicjować i chronić odnowienia naturalne, w czym podkarpackie leśnictwo ma duże osiągnięcia – mówi Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. – Udało się nam zrealizować wszystkie zadania hodowlane planowane na tę wiosnę w Lasach Państwowych. Martwi natomiast spadek zainteresowania zalesieniami gruntów rolnych u prywatnych właścicieli. Brakuje też gruntów Skarbu Państwa do zalesień związanych z Krajowym Programem Zwiększania Lesistości. Dlatego osiągnięcie jego założeń będzie trudne.

RDLP w Krośnie nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość tego obszaru przekracza 36%. Roczne pozyskanie drewna to 1,85 mln m sześc., a średni roczny przyrost zasobów drzewnych szacowany jest na niemal 3 mln m sześć. Oznacza to, że pozyskuje się 57 proc. rocznego przyrostu masy drewna.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA