/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

13,5 mln młodych drzewek posadzono w podkarpackich lasach

Lasy Państwowe

Autor: Edward Marszałek
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-05-06


W nadleśnictwach podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie dobiegają końca wiosenne prace hodowlane związane z sadzeniem młodego pokolenia lasu. W tym roku posadzono ponad 13,5 miliona drzewek – najwięcej w ramach odnowień lasu oraz przebudowy składu gatunkowego na gruntach porolnych.

Sadzonka z zakrytym systemem korzeniowymSadzonka z zakrytym systemem korzeniowymFot. Lasy Państwowe

Najwięcej posadzono:
- młodych buków – 4,7 mln,
- sosen – 2,8 mln,
- jodeł – 2,7 mln,
- dębów – prawie 2 mln.

W szkółkach nadleśnictw wyhodowano również 2,5 mln sadzonek przeznaczonych dla prywatnych właścicieli gruntów zalesianych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz  2,3 mln sadzonek z przeznaczeniem do sprzedaży detalicznej. Spora część sadzonek produkowana jest z zakrytym systemem korzeniowym, czyli z  bryłką substratu, w której hodowana jest grzybnia wspomagająca młode drzewko. Tzw. mikoryzacja sadzonek jest specjalnością szkółki kontenerowej w Nadleśnictwie Oleszyce.

– Staramy się hodować las z wykorzystaniem sił natury, a więc inicjować i chronić odnowienia naturalne, w czym podkarpackie leśnictwo ma duże osiągnięcia – mówi Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. – Udało się nam zrealizować wszystkie zadania hodowlane planowane na tę wiosnę w Lasach Państwowych. Martwi natomiast spadek zainteresowania zalesieniami gruntów rolnych u prywatnych właścicieli. Brakuje też gruntów Skarbu Państwa do zalesień związanych z Krajowym Programem Zwiększania Lesistości. Dlatego osiągnięcie jego założeń będzie trudne.

RDLP w Krośnie nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość tego obszaru przekracza 36%. Roczne pozyskanie drewna to 1,85 mln m sześc., a średni roczny przyrost zasobów drzewnych szacowany jest na niemal 3 mln m sześć. Oznacza to, że pozyskuje się 57 proc. rocznego przyrostu masy drewna.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz