/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Matex: Protest Solidarności przed zakładem w Starczanowie

NSZZ Solidarność

Autor: pks
Źródło: NSZZ Solidarność
Data: 2011-03-21


Ponad trzystu związkowców z wielkopolskiej „Solidarności” manifestowało 17 marca przed fabryką mebli Matex w Starczanowie. Protestujący domagali się przywrócenia do pracy dziewięciu osób zwolnionych ich zdaniem za próbę założenia związków zawodowych.

Protest przed fabryką mebli Matex w StarczanowieProtest przed fabryką mebli Matex w StarczanowieFot. NSZZ Solidarność

Wśród uczestników manifestacji w Starczanowie byli związkowcy m.in: z Poznania, Leszna, Piły, Złotowa, Wrześni i Śremu i innych miast. Na ręce przedstawiciela władz spółki przekazany został list skierowany do prezesa firmy podpisany przez przewodniczącego wielkopolskiej Solidarności Jarosława Lange. W manifestacji nie uczestniczyli pracownicy zakładu.

Matex sp. z o.o. z siedzibą w Starczanowie koło Wrześni zajmuje się produkcją mebli tapicerowanych. Spółka prowadzi również usługi transportu międzynarodowego. Dziewięciu zwolnionych to kierowcy.

Według informacji związkowców, pracownicy spółki otrzymali zwolnienia po tym, jak 12 lutego zorganizowali spotkanie założycielskie zakładowej organizacji związkowej.

- Jest to rzecz, która nie zdarzyła się w regionie Wielkopolska od wielu, wielu lat. I tego nie zostawimy - mówił Lange podczas konferencji prasowej poprzedzającej manifestację. Związek domaga się przywrócenia zwolnionych do pracy i poszanowanie konstytucyjnego prawa pracowników do zrzeszania się.

NSZZ Solidarność złożył w Okręgowej Inspekcji Pracy wniosek o przeprowadzenie szczegółowej kontroli dokumentów firmy dotyczących czasu pracy, wynagrodzeń, warunków bhp. Doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożono również w prokuraturze. Zwolnieni pracownicy Matexu odwołali się do Sądu Pracy. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA