/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

IKEA: Jubileuszowa kolekcja mebli

IKEA

Autor:
Źródło: IKEA
Data: 2011-04-21


Dla uczczenia 50-lecia współpracy IKEA z Polską powstała jubileuszowa kolekcja mebli, która do sklepów trafi w maju. Pomysłodawcami kolekcji byli sam Ingvar Kamprad oraz Marian Grabiński, współpracujący z IKEA jako doradca.

Fot. IKEA

Przy wyborze mebli do jubileuszowej edycji przedstawiciele IKEA brali pod uwagę przede wszystkim ich popularność w latach 60. i 70. XX w. oraz współczesne gusta i zapotrzebowanie Polaków. Wyselekcjonowane meble charakteryzuje wielofunkcyjność, tak ważna zwłaszcza w przypadku małych i średniej wielkości polskich mieszkań. Do najbardziej funkcjonalnych należą stoły z rozkładanymi blatami, a także inne meble, które mogą być składane i rozkładane w zależności od potrzeb, jak np. fotel TORSÅKER czy sofa TJURKÖ. Wyjątkowe miejsce w kolekcji zajmuje krzesło ÖGLA (obecnie nazywane ÖJVIND), ponieważ pierwsze zamówienie, jakie złożył Ingvar Kamprad w Polsce, dotyczyło 500 sztuk tych właśnie krzeseł. Można powiedzieć, że od krzeseł ÖGLA rozpoczął się niezwykle udany związek IKEA z Polską, który trwa aż po dzień dzisiejszy.

„Bardzo się cieszę, że koncepcja stworzenia specjalnej jubileuszowej kolekcji dla Polski, którą wymyśliliśmy razem z Ingvarem Kampradem, została zrealizowana. Wprowadzenie tej wyjątkowej serii mebli do sprzedaży stanowi kolejny dowód na to, jak ważna jest Polska dla IKEA i jak ważna jest IKEA dla Polski. Jestem przekonany, że kolekcja przypadnie Polakom do gustu” – powiedział Marian Grabiński.

Większość mebli z jubileuszowej kolekcji wykonana jest z drewna lub zawiera drewniane elementy. Drewno to najważniejszy surowiec wykorzystywany przez IKEA do produkcji mebli od samego początku działalności firmy, ponieważ stanowi wysokiej jakości materiał, który jednocześnie jest biodegradowalny i nadaje się do ponownego przetworzenia. Obecnie prawie 2/3 produktów IKEA zawiera drewniane elementy, głównie z sosny, świerku, brzozy oraz buku. W jubileuszowej kolekcji znalazły się m.in. meble wykonane z wysokiej jakości litego drewna sosnowego, np. rozkładany stół z opuszczanymi blatami SKOGHULT. Do produkcji mebli do pokoju dziennego z rodziny HENTORP wykorzystano natomiast eleganckie drewno bukowe. Również krzesło ÖJVIND wykonane jest z giętego drewna bukowego.

Wykorzystanie drewna jako głównego materiału produkcyjnego stanowi odzwierciedlenie wizji IKEA, jaką jest tworzenie lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi. Oznacza to nie tylko, że IKEA oferuje swoim klientom ładne, wielofunkcyjne, wysokiej jakości meble w cenach tak niskich, że wiele osób może sobie na nie pozwolić. Wizja firmy wyraża także jej zobowiązanie, by tworzyć lepszy świat, w którym coraz większą troską otacza się środowisko, zasoby i siebie nawzajem.

Meble z jubileuszowej kolekcji wytwarzane są wyłącznie w 12 polskich zakładach produkcyjnych i będą dostępne w sprzedaży w naszym sklepie do końca 2011 roku. Mamy nadzieję, że dzięki kolekcji tych mebli krakowianie będą mogli lepiej zrozumieć główną ideę, jaka przyświeca IKEA w tworzeniu mebli
– mówi Monika Faron, Dział Marketingu IKEA Kraków.

W jubileuszowej kolekcji znajdzie się także ręcznie wykonany z przezroczystego, oszronionego szkła wazon VAND zaprojektowany na potrzeby unikatowej, designerskiej kolekcji IKEA PS. Kolekcje IKEA PS (nazwa pochodzi od łacińskiej sentencji post scriptum) wprowadzane są do sklepów IKEA co 2-3 lata i zawsze stanowią uzupełnienie regularnego asortymentu. Wyznaczają nowe kierunki rozwoju wzornictwa, wykorzystujące najnowsze technologie, nawiązując jednocześnie do idei zrównoważonego rozwoju, natury, historii i szwedzkiej tradycji. Pierwsza kolekcja IKEA PS powstała w 1995 roku. Ostatnia została wprowadzona do Polski w kwietniu 2009 roku. W Polsce produkowane były wybrane artykuły z kolekcji IKEA PS, np. leżanka AUGUST, komoda SINKA czy krzesło SLINGRA.

Aby jeszcze lepiej podkreślić jubileuszowy charakter nowej kolekcji, we wszystkich sklepach IKEA w Polsce zostanie przygotowana specjalna ekspozycja mebli z tej wyjątkowej edycji nawiązująca swoim charakterem do polskiej sztuki ludowej. Do aranżacji przestrzeni ekspozycji oraz dekoracji mebli wykorzystane zostaną kolorowe tkaniny i inne elementy ozdobne wzorowane na tradycyjnych motywach góralskich, łowickich pasach oraz kurpiowskich wycinankach. Wystawa będzie nie tylko odzwierciedleniem udanego związku IKEA z Polską, ale może też zainspirować niejedną osobę do zmiany wystroju wnętrza swojego mieszkania czy nawet dekoracji poszczególnych mebli. Dla przykładu minikomódki MOPPE specjalnie nie zostały wykończone po to, aby każdy mógł je ozdobić według własnych potrzeb i gustów.

Z okazji obchodów 50-lecia współpracy IKEA z Polską przygotowanych zostało wiele niespodzianek i prezentów. Pierwszym z nich była rezygnacja z podniesienia cen całego asortymentu oferowanego przez IKEA pomimo zmiany wysokości podatku VAT. Następnie 21 stycznia 2011 roku, dokładnie w dniu 50. rocznicy pierwszej wizyty Ingvara Kamprada w Polsce, członkowie klubu IKEA Family zostali zaproszeni do sklepów na specjalny tort jubileuszowy. Nowa specjalna kolekcja mebli to jeszcze jedna niespodzianka, jaką IKEA przygotowała dla swoich klientów w Polsce. O kolejnych atrakcjach i niespodziankach klienci będą się dowiadywać przez cały 2011 rok.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz