/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

WARSZTAT w samym sercu Warszawy

Pfleiderer Grajewo

Autor:
Źródło: Pfleiderer Grajewo
Data: 2011-04-19


Od 1 kwietnia b.r. można podziwiać „Warsztat”, czyli główną siedzibę Biura Kultury Urzędu m. st. Warszawy, które odpowiada za przygotowanie Warszawy do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. „Warsztat” mieści się na parterze w lokalu przy pl. Konstytucji 4. Aranżacją wnętrza zajęło się znane warszawskie studio projektowe Tomka Rygalika. Cała przestrzeń została wykonane z drewnopochodnej płyty MFP, produkowanej przez firmę Pfleiderer. Projekt ten to wspólna inicjatywa Miasta Stołecznego Warszawy, Studia Rygalik i firmy Pfleiderer Grajewowo S.A. „Warsztat” jako wielofunkcyjna przestrzeń w sercu Warszawy ma być w swoim założeniu miejscem spotkań, dyskusji oraz akcji o kreatywnym charakterze.

Europejska Stolica Kultury jest najpoważniejszym kulturalnym projektem Unii Europejskiej. Miasto ubiegające się o ten tytuł musi spełnić szereg wymagań takich jak udział mieszkańców w życiu kulturalnym, budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez aktywizowanie mieszkańców wokół projektów kulturalnych oraz program szczególnych wydarzeń kulturalnych.

Tytuł ESK jest przyznawany na 12 miesięcy i łączy się z dużym prestiżem dla miasta, regionu i państwa oraz wymiernymi  korzyściami ekonomicznymi i społecznymi, więc wybrane ośrodki ścigają się w promowaniu wszystkiego, co uważają za najcenniejsze i warte poznawania przez innych. ESK sprzyja przede wszystkim rozwojowi turystyki i kultury.

W 2016 roku zostaną wybrane dwa miasta: jedno z Polski oraz jedno z Hiszpanii. Do ścisłego finału konkursu z Polski awansowały Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław. Zwycięzców konkursu poznamy w II kwartale 2012 roku. Pomysłodawcą ESK była minister kultury Grecji Melina Mercouri, a pierwszy tytuł przypadł Atenom w 1985 roku. W tym roku to zaszczytne miano noszą miasto Turku w Finlandii oraz stolica Estonii Talin.

Wybór płyty MFP jako materiału, z którego wykonano wnętrze ma podkreślić jedną z istotnych cech charakteryzujących Warszawę, czyli jej ciągły, dynamiczny rozwój o czym świadczą liczne place budowy.

Wnętrze „Warsztatu” zostało całkowicie zbudowane z płyty MFP - niespotykanej dotąd, wśród budowlanych materiałów drewnopochodnych, mieszanki wyjątkowych właściwości, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują odporność na wilgoć i obciążenia w obu kierunkach, doskonałe właściwości izolacyjne (akustyczne i termiczne), łatwość obróbki i estetyczny wygląd. Płyta MFP ponadto jest przyjazna dla środowiska, co podkreśla też działania jakie prowadzi Warszawa w zakresie dbałości o środowisko naturalne i świadome gospodarowanie naturalnymi zasobami w procesie kreowania otaczającej nas kultury materialnej.

Przestrzeń w centrum Warszawy ma służyć wszystkim mieszkańcom stolicy jako miejsce prac nad zmianami w mieście, punkt spotkań w większym lub indywidualnym gronie. Wnętrze ma charakter otwarty i każdy przechodzień może zatrzymać się w „Warsztacie” i skorzystać np. z darmowego internetu. Na wernisażu obecni byli pełnomocnik prezydenta m. st. Warszawy ds. Europejskiej Stolicy Kultury Pani Ewa Czeszejko-Suchocka, znany w kraju i na świecie projektant Tomek Rygalik, przedstawiciele Pfleiderera oraz wolontariusze z inicjatywy Tłocznia. Ci ostatni mają zająć się animowaniem działań w nowo powstałym miejscu na kulturalnej mapie stolicy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz