/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Dom szkieletowy: kanadyjczyk, dom szwedzki, dom gotowy - poznaj różnice

Wolf System

Autor: oprac. pks
Źródło: Wolf System
Data: 2011-04-12


Budowa tradycyjnego domu murowanego to zadanie wymagające wiele czasu, poświęceń i cierpliwości. Nie dziwi więc, że Polacy zaczynają doceniać technologię lekką i coraz częściej decydują się na postawienie domu szkieletowego. Dominik Kosmała z firmy Wolf System wyjaśnia, co właściwie kryje się pod pojęciem „domu szkieletowego” i przedstawia podstawowe różnice między trzema rodzajami takich budynków.

Dom prefabrykowany (gotowy) z oferty fimy Wolf SystemDom prefabrykowany (gotowy) z oferty fimy Wolf SystemFot. Wolf System

- Terminem „dom szkieletowy” określane są wszystkie domy oparte na drewnianej konstrukcji nośnej budynku. Dzięki temu można budować je bardzo szybko, czego najlepszym dowodem są krótkie terminy realizacji - dom w stanie surowym zamkniętym gotowy jest już po 4-6 tygodniach, a w stanie deweloperskim po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia budowy. Z uwagi, że domy szkieletowe wykonywane są z ekologicznych materiałów, są przyjazne dla swoich mieszkańców i bywają nawet nazywane domami dla alergików. - mówi Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System.

- W zależności od sposobu budowy wśród domów szkieletowych wyróżnia się takie domy jak Kanadyjczyk, dom szwedzki czy dom gotowy. W przypadku tzw. „Kanadyjczyka” cała konstrukcja montowana bezpośrednio, krok po kroku, na placu budowy. Niestety takie rozwiązanie sprawia, że konstrukcja narażona jest na działanie czynników atmosferycznych, co może niekorzystnie odbić się na jej wytrzymałości. W „domu szwedzkim” część konstrukcji nośnej dostarczana jest w postaci prefabrykatów (ściany z oknami), natomiast elewację wykonuje się już na budowie. Domy gotowe” składa się natomiast niczym klocki, gdyż w najszerszym zakresie budowany jest z prefabrykatów. Na plac budowy dostarczane są gotowe ściany z wmontowanymi oknami i gotową elewacją, dzięki czemu proces konstrukcji jest bardzo szybki. Fakt, że ściany są prefabrykowane na hali, czyli pod dachem, sprawia, że nie są one poddawane szkodliwemu wpływowi warunków atmosferycznych, a specjalne stoły montażowe gwarantują precyzję wykonania. - wyjaśnia Kosmała

Domy szkieletowe, poza niewątpliwymi zaletami w postaci krótkiego czasu montażu i rozwiązań przyjaznych środowisku, są również bardzo trwałe. Przykładowo budynki mieszkalne z oferty Wolf System posiadają 30-letni okres gwarancji, jednak ich wytrzymałość szacuje się na około 120 lat. Oznacza to, że również w tej technologii możemy postawić dom, który przetrwa pokolenia.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA