/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Zainaugurowano obchody Międzynarodowego Roku Lasów w Polsce

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2011-04-09


Wspólnym sadzeniem drzew zainaugurowano polskie obchody Międzynarodowego Roku Lasów 2011. W uroczystości, która odbyła się 7 kwietnia w Nadleśnictwie Jabłonna, wziął udział Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody.

Inauguracja obchodów Międzynarodowego Roku Lasów w PolsceInauguracja obchodów Międzynarodowego Roku Lasów w PolsceFot. Lasy Państwowe

Podczas spotkania przedstawiono regionalny program obchodów Międzynarodowego Roku Lasów. Wśród licznych wydarzeń, wymienionych przez dyrektora RDLP w Warszawie Wojciecha Fondera - gospodarza spotkania - znalazło się m.in. przedsięwzięcie, realizowane wspólnie z jednostką budżetową Lasy Miejskie - Warszawa pod hasłem „Leśnicy dla stolicy”.

- Rok 2011 został uznany za Międzynarodowy Rok Lasów. Jest to ważne wydarzenie w życiu leśników i społeczeństwa. Przy okazji tego święta należy podkreślić, że lasy europejskie i polskie zwiększają swoją powierzchnię i co ważne - są dobrze zarządzane. Powinniśmy się tym chwalić. Nadchodząca Prezydencja będzie doskonałą okazją przedstawienia dorobku polskiego leśnictwa na arenie międzynarodowej. Jednym z najważniejszych tematów jest obecnie sprawa pochłaniania CO2 przez lasy. Będzie to jeden z problemów dyskutowanych w trakcie przygotowań i w czasie Konferencji Klimatycznej w Durbanie – powiedział Janusz Zaleski podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody z okazji krajowej inauguracji Międzynarodowego Roku Lasów.

Odczytane zostały także okolicznościowe listy od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział w sadzeniu drzew w lesie.

Ponadto na jego skraju odsłonięto specjalną tablicę upamiętniającą Inaugurację Międzynarodowego Roku Lasów w Polsce.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. leśnicy, przedstawiciele świata nauk leśnych i instytucji dbających o środowisko naturalne, politycy, samorządowcy, a także policjanci i strażacy.

***

Aby podnieść świadomość na temat zarządzania lasami, potrzeby ich ochrony i zrównoważonego rozwoju ONZ na 61. sesji Zgromadzenia Ogólnego w grudniu 2006 r., ustanowiła rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasów (MRL). Jego główne przesłanie „Lasy dla ludzi” ma uświadomić, że lasy są niezbędne dla przetrwania i dobrobytu ludzi na całym świecie.

Oficjalne rozpoczęcie światowych obchodów MRL odbyło się 2 lutego br. podczas IX sesji Forum Leśnego ONZ (UNFF9) w Nowym Jorku.

Do celów komunikacyjnych Międzynarodowego Roku Lasów należą rozbudzenie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat dobrego stanu europejskich lasów, a także uświadomienie społeczeństwu, że lasy zarządzane zgodnie z zasadami trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej są źródłem tlenu, drewna, energii, a także wielu innych towarów i usług, wzbogacają różnorodność biologiczną, mają korzystny wpływ na środowisko (m.in. pochłaniają węgiel) oraz zapewniają miejsca pracy i piękne środowisko do życia i wypoczynku człowieka. Kolejnym z celów jest zwiększenie atrakcyjności drewna jako surowca i źródła energii poprzez uświadomienie społeczeństwu zdolności odnawiania się lasów europejskich.

Lasy dają schronienie 300 milionom ludzi na całym świecie, a ponad 1.6 miliarda ludzi utrzymuje się dzięki ich zasobom. 30 proc. zasobów leśnych wykorzystywanych jest do produkcji artykułów drzewnych i innych. W lasach, które pokrywają 31 proc. całkowitej powierzchni ziemi, żyje 80 proc. różnorodnych gatunków wszystkich żywych organizmów.
 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz